Demirtaş, Türkiye İçin Ruslardan Ne İstedi?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova’ya giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı görüşmelere ilişkin şöyle konuştu: ” Rusya’da Türk pasaportu taşıyan vatandaşların sorunlarına kayıtsız kalamayız.” 

Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova’da bulunan Demirtaş, ayrıca  Kürt-Rus İşadamları Birliği’nin açılışına katıldı. Sonrası basına konuşan Demirtaş şu açıklamayı yaptı: “Biz hükümetin uyguladığı politikayı da, dış politikayı da savaş politikası üreten bir politika olması nedeni ile bütün bunlarda Türkiye’de bulunan halklara çok büyük zararlar verdi. Biz de bunları gördüğümüz ve düzeltmek isteği inancı ile son olaylardan sonra Rusya ile iş yapan ve Rusya’da ticari faaliyetlerde bulunan işverenler, işçiler, öğrenciler ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaya başladılar. Bu çok önemli bir mesele hükümetin yaptığı bir yanlışın faturasını sadece topluma yansıtılmasını da yanlış buluyoruz. Onlara da ne yapabiliriz,  buraya gelip bunları tartıştık ve bu düşünceleri Dışişleri Bakanı Lavrov ile de görüşme fırsatı bulduk. Ortada bir sorun var ama bu sorunun iki ülke arasında diplomatik ilişkilerle düzelebileceğini dile getirdik. En nihayetinde orta doğuda büyük sorunlar yaşanırken Türkiye’nin bir aktör olmaktan çıkması AKP hükümetinin hatasıdır. Ülke içerisinde yaptığı politika yanlışlığı dış ilişkilere de yansımıştır. Türkiye’de yaşayan Türk ve Kürt halkları da bu olaydan zarar görüyor. Rusya’da iş yapan Türk pasaportu taşıyan vatandaşların sorunlarına kayıtsız kalamayız.

Konuşmasında Ak Parti hükümetini de eleştiren Demirtaş, devamında şöyle dedi: “Gönül isterdi ki şuan hükümet demokrasiye köklü inanan bir sistemde, bir çizgide gitseydi. Demokratik çözüm ve reformlara saygı duyan bir politika yürütebilseydi. Bunu yapamıyor diyaloga önem vermeyen bir hükümet politikası ile hep karşılaştık. İçerideki sorunların çözümüne hükümet hep kutuplaştırma kamplaştırma siyaseti izliyor. Toplumun bir kesimini yok sayarak halkları bir arada tutmak imkansızdır ve maalesef hükümet bu çalışmalarına devam ediyor. Fakat bunların hepsi yanlış bu olaylar kimseye bir işleri yoluna sokmuyor. Geri dönüp baktıklarında umarım yaptıkları yanlışları görecek erdeme vardıklarını düşünüyorum. Birde bu ziyaretimizin başka yerlere çekilmesi ve başka partimize dönük hakaret vaki söylemleri kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz. Biz parlamentoda 3. Büyük grubuz ve biz parlamentoda kiminle ne görüşeceğimizi ne yapacağımızı partimizin politikaları belirler. Bunlar çok açık ve berraktır. Biz kiminle ne görüşüyorsak aleni ve açık şekilde bunu kamuoyuna açıklıyoruz. Hiçbir zaman gizli kapaklı işler yapmadı bizim partimiz.”

 

 

ilgili haberler