Ekonomi

Demokrasinin en büyük düşmanı enflasyon

Paylaş:

Eşitsizliklerin derinleşmesi ile demokrasilerde alarm zillerinin çalmaya başladığını belirten Prof. Daron Acemoğlu, enflasyonun toplumun inancını kırdığını lisana getirdi.

Nobel iktisat mükafatı için bu yıl en güçlü adaylardan biri olarak gösterilen Prof. Daron Acemoğlu, Türkiye’de halkın uzun müddettir yüksek enflasyonla yaşadığını, bunun sisteme inancı hasara uğratacağını ve enflasyonun aslında demokrasiye büyük bir tehdit olduğunu söyledi.  Daron Acemoğlu 1993 yılından beri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) iktisat profesörü olarak misyon yapıyor ve dünyadaki en tesirli birkaç iktisatçıdan biri olarak gösteriliyor.

Geçen hafta yayımlanan röportajında Prof. Acemoğlu, tüm dünyada popülizmin yükseldiğini, eşitsizliklerin derinleşmesinin demokrasi için alarm zillerini çaldığını belirterek, “Bu nedenle enflasyonla savaşmak çok gerekli” sözünü kullandı.

Acemoğlu, “Enflasyonu denetim altına almak değerli zira piyasa sistemleri göz önüne alındığında yüksek enflasyon çok büyük bir ‘güven kırıcı’. Enflasyon yüksek olduğunda halk sisteme, paraya ve piyasa düzeneğine olan itimadını kaybetmeye başlar” dedi.

UYARI İŞARETLERİ

Tüm dünyada popülizmin yükselişinin en büyük kaygılarından biri olduğunu belirten Acemoğlu, mevzuyu daha geniş bir eksende; demokrasinin hasar alması olarak yorumladığını anlattı. Bu durumun her endekste kendini gösterdiğini, giderek daha fazla ülkede demokratik kurumlara inancın azaldığını vurgulayan Acemoğlu, “Politik kutuplaşmanın artması, çok görüşler için alan açıyor, politik gelişmelerin halk tarafından tahlilini zorlaştırıyor. Eşitsizlikler artıyor, bu halktaki memnuniyetsizliği artırıyor. Tüm bunlar demokrasi için ikaz işaretleridir” dedi.

Prof. Daron Acemoğlu

Gelecek 10 yıla optimist bakmıyorum

Dünyanın en saygın ekonomistlerinden biri olan Acemoğlu küresel iktisadın gelecek 10 yılına optimist bakmadığını, kısa vadede iktisadın daha düzgün bir görünümü olacağını düşünmediğini belirtti. Acemoğlu, “Mevcut ekonomik realite ‘farklı bir globalleşmeyi hayata geçirmek’ için bir fırsat olabilirdi lakin bunun jeopolitik tansiyonun artması, demokratik kurumların zayıflaması ve Çin-Rusya üzere rejimlerin güçlenmesi nedeniyle gerçekleşeceğinden şüpheliyim” diye konuştu.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu