Ekonomi

Elektrik faturasını bu türlü şişirmişler

Paylaş:

Dağıtım şirketlerinin yüklü Ar-Ge harcamalarını elektrik faturalarına ekleyip vatandaştan haksız yere aldıkları tespit edildi.

Vatandaşın belini büken yüksek elektrik faturalarının kanuna ters çıkarılan bildirimle daha da şişirildiği ortaya çıktı. Sayıştay, elektrik dağıtım şirketlerinin araştırma geliştirme (Ar-Ge) harcamalarının kanuna muhalif halde elektrik faturalarına yüklenerek vatandaştan haksız para toplandığını tespit etti.

KANUNA AYKIRI

Kanunda bu cins sarfiyatların vatandaştan alınamayacağının açıkça yazdığına dikkat çeken Sayıştay, 21 elektrik dağıtım şirketinin 2016-2020 yılları ortasında yaptığı 117.5 milyon liralık Ar-Ge harcamasını hukuksuz biçimde vatandaştan tahsil ettiğini belirledi. Sayıştay, şirketlerin Ar-Ge harcamalarının dağıtım tarifesinin bir ögesi olarak bildirimle düzenlendiğini, lakin bunun Elektrik Piyasası Kanunu’nun 17’nci unsuruna karşıt olduğunu bildirdi.

TARİFEDE OLMAMALI

Sayıştay raporunda, “Kanun kararlarından açıkça anlaşıldığı üzere piyasa faaliyetleri ile direkt alakalı olmayan hiçbir ögeye tarifede yer verilemeyecektir. Ar-Ge harcamalarının dağıtım faaliyeti ile direkt ilgisi olmadığı dikkate alındığında bu harcamaların tarifede yer almaması gerektiği düşünülmektedir” dedi. Ar-Ge harcamalarının kanuna muhalif olan
‘Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’ ile vatandaştan tahsil edildiğine dikkat çeken Sayıştay, bildirimin düzeltilip bu tıp harcamaların faturalardan çıkarılmasını istedi.

SÖZCÜ’nün haberinden sonra faturadan çıkarıldı

Sayıştay, kanuna karşıt bildirim yüzünden 2016-2020 devrinde 117.5 milyon liralık Ar-Ge harcamasının vatandaştan haksız yere alındığını belirledi. Dağıtım şirketleri daha evvel temsil ağırlama masraflarını de elektrik faturalarına ekliyordu. Lakin SÖZCÜ’nün haberinden sonra bu sarfiyat faturadan çıkarıldı.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu