Diyabet hızla artıyor!

Halk arasında şeker hastası olarak bilinen diyabetliler dünya genelinde 400 milyonun üzerinde iken Türkiye’de rakamlar yaklaşık on milyonu buluyor.

Diyabetin tedavisinde son yıllarda büyük aşama kaydedilirken, uzmanlar Türkiye’de en hızlı ilerleyen hastalık olarak tanımlıyor.

Her yaştan insanı etkileyen diyabet, insülin hormonunun yokluğu, eksikliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan, yaşam boyu süren kan şekeri yüksekliği ile karakterize bir metabolizma hastalığı. Dikkat edilmemesi halinde de ciddi sağlık problemlerine yol açıyor. İnsan metabolizmasını olumsuz yönde etkileyen diyabet, insülin yokluğu ya da insülin etkisinin yetersizliği sonucunda kandaki şeker hücre içine giremiyor ve kanda şeker yükseliyor. Kan şekerinin yükselmesi ile birlikte sık idrara çıkma, ağız kuruması, çok su içme, halsizlik, çabuk yorulma, kilo kaybı gibi bulgular görülüyor. Hastalık günümüzde her yaşta ortaya çıkabiliyor.

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişi diyabetin etkisi altında ve sayı her geçen gün artıyor. Diyabet, yaşam boyu süren ve iyi tedavi edilmediği zaman toplumsal olarak çok önemli sorunlara yol açan, buna karşın iyi tedavi edildiğinde sağlıklı ve uzun bir yaşamın sürdürülebildiği bir hastalık. Ülkemizde her 3 hastadan 1’i diyabetli olduğundan habersiz yaşıyor. Yaklaşık 5 milyon kişi ise, diyabet gelişme riski normale göre yüksek olan, ‘gizli şeker’ hastası.

Diyabette tanı koymanın en kolay yöntemi kan şekerini ölçtürmek. Normalde açlık kan şekeri 100 miligramın altındadır. Eğer açlık kan şekeri 100-125 miligram arasında ise bozulmuş açlık glikozu vardır. Bu durumda glikoz yükleme testi yapılması gerekir. Eğer açlık kan şekeri 126 miligram veya daha yüksekse birey diyabetlidir. Şeker yükleme testi için 8 saat açlıktan sonra, 75 gram glikoz suda eritilir ve içilir. Kan şekerleri 2 saat izlenir. Normal kan şekeri ikinci saatte 140-199 miligram arasında ise prediyabet (gizli şeker) vardır, bu değerler kişinin diyabete aday olduğunu gösterir. İkinci saat kan şekeri 200 miligramın üstünde ise diyabet tanısı konur.

Uzmanlar, 45 yaş ve üzerindeki herkesin, özellikle fazla kilosu olan kişilerin kan şekeri değerleri normal çıksa dahi, mutlaka 3 yılda bir şeker yükleme testi ile veya tokluk kan şekeri ile incelenmesi gerektiğini vurguluyor.

ilgili haberler