Doğan Özdemir -Alamanya Alamanya

Alamanya Alamanya

Bizden Aptal Bulaman Ya

Dünya Kazan Ben Kepçe: 2

Kitabın Yazarı: Aziz Nesin

(Nesin Yayınevi, 2. Baskı- Kasım 2016, 349 Sayfa)

Dünyaca ünlü yazarımız Aziz Nesin gezi yazıları sınıfında ikinci kitabı olan bu kitabının başlığını eski bir “Alamancı” türküsünden almış. Bu kitap, Aziz Nesin’in 1965- 1986 yılları arasında 4 kez gittiği Almanya’da tuttuğu notlardan, Yeni Tanin, Akşam, Yön, Yankı ve Milliyet gibi gazetelerde yazdığı yazılardan, evindeki özel arşivindeki notlardan harmanlanarak ölümünden 2 yıl sonra 2016 yılında oluşturulmuştur.

Yazarın Almanya ziyaretleri genellikle Uluslararası düzeyde yazarlar topluluklarının burada yaptıkları toplantılara ülkemizin en tanına yazarı olması nedeniyle çağrılı gitmesi sonucudur. Zaten ülkesinde “kıdemli muhalif” listesinin başlarında olan birinin öyle istediği zaman pasaport alıp elini-kolunu sallaya sallaya yurt dışına çıkabilmesi bizim gerçeklerimizle pek bağdaşmaz…

Bu ziyaretler sırasında çok iyi bir gözlemci olan Aziz Nesin’in görünen iki hedefi vardır. İlki; ülkemizden özel törenlerle Almanya’ya “işçi” olarak alınan vatandaşlarımızın yaşamlarını, uyum sorunlarını, sıkıntılarını gözlemektir. Bu arada bu konuyu kavrayabilmek için “maden ocaklarından cinsellik pazarlarına, uluslar arası yazar toplantılarından göçmen sofralarına, Demokratik Almanya’dan Federal Almanya’ya…” devletin pasaportuna el koymadığı toplam 21 yıl boyunca derlediği gözlem ve düşüncelerini biriktirmiştir. Bunları değerlendirerek bu konuya yanıt arar, çözümler sunar. Elbette bol bol oralarda gerçek yaşanmış olayları bizlere örnek olarak anlatarak!

Bir zamanlar moda olan bu “Alamancılık” oralara gidenlere, aile çevrelerine ve ülkemize gerçekten neler kazandırmıştır? Bu zor sorunun yanıtı bu kitapta verilmiştir.

İkincisi ise mesleğine yakışır şekilde bir “düşünme-düşündürme-anlama” gerektiren, aranan işin kaynağı olan “Nazi” Almanya’sında yaşanan bunca dehşetli, insanlık dışı ve acı olaylardan sonra, Alman vatandaşlarının ve düşünürlerinin bu “kanlı geçmiş” hakkında neler düşündükleri, bu acıyı nasıl sindirebildikleri veya sindirebildiklerinin sorgulanması ve gözlemlenmesidir.

Faşist Almanya’nın Nazi döneminde Hitler ve ona kesin biat ve itaat edenlerin, ülkesine ve dünyaya milyonlarca cana, sakat insana, yakılmış-yıkılmış ülkelere, yokluğa-yoksulluğa ve özetle insan onuruna bu kadar büyük saldırıyı yapabilmenin nasıl bir ruh hali yarattığını araştırıyor Aziz Nesin… Her fırsatta en alttaki Alman vatandaşından en üst düzey görevlilerinin, en elit yazar-çizer-düşünürlerinin o dönemle nasıl hesaplaşabildiklerini sorguluyor.

Usta yazarın kaleminden bunları, hele o yılları iyi-kötü biliyorsanız keyifle okuyacağınıza emin olabilirsiniz.

Her kitabında olduğu gibi; güldürürken düşündüren bir kitap…

(NOT: Sivas olaylarının yıldönümünü yaşarken büyük ustayı bir kez daha anmak adına;)

İyi okumalar dileği ile. (26.08.2018)