Doğan Özdemir-Corona Günlükleri 12-Emperyalist corona

                  Corona Günlükleri 12-Emperyalist corona

Arkadaşlar, beni iyi dinleyin! Hani bir zamanlar bu Corona virüsü için zengin-fakir tanımıyor demiştim ya; çok yanılmışım! Bu hain virüs, tüm diğer yandaşları gibi emperyalist, zengin sever, fakir düşmanıymış!

Son yapılan araştırmalardan bunu öğrendiğimde utancımdan yüzüm kızardı. Gerçi çok yeni bir virüstü; bu nedenle daha dünyada ne olup-olmadığına tam karar verilememişti. Ben de bu emperyalist yandaşların sözlerine kanmış oldum, kusuruma bakmayın…

Şimdiii; son yapılan araştırmalarda bu hain Coronanın özellikle garibanları, fakirleri vurduğunu, zenginlere ise pek nadir, o da istemeyerek bulaştığını öğrenmiş oldum. Aslında nedeni de basitti; fakirler çoğunlukla yetersiz beslenme içindeydiler. Virüs ne diyordu; “et ye, süt iç, meyve tüket!” İyi de birader; adamlar akşam eve çocuklarına kuru bir ekmeği bile götüremezken bu dediklerini ancak bayramlarda veren olursa görüyorlar… Eh, o zaman virüs 1-0 öne geçti mi, geçti!

“Sağlıklı ortamlarda kalın” diyor virüs efendi! Yahu dalga mı geçiyorsun sen eyyy Corona; bizim insanımız umduğunda değil, gücü yetip kirasını ödeyebildiğinde kalabiliyor ev niyetine… Üstelik ataerkilliğe sığınıp daha ucuza gelsin diye iki-üç kuşak bir evde oturuyor. Çoğu gecekondularda, gecekondudan bozma yerlerde, bulabilen de bodrum katı, güneş görmez dairelerde oturmak zorundalar. Bunlar mı sağlıklı olacak? İşte böylece lüks, şatafatlı, gepgeniş dairelerde bir eli yağda, bir eli balda olanlara göre virüsün hiç uğraşmadan bulaşabileceği ortam hazııııırrr! Etti mi sana Virüs:2 garibanlar:0…

Arkadaşlar; bu virüs aynı zamanda ırkçı ve etnik kökenci! Nedeni bal gibi ortada! Yapılan son araştırmalarda, o koskoca ülkelerin refah düzeyleri uzaya fırlayan yerlerinde değil de tam tamına varoşlarında, fakir mahallelerinde Corona bulaşmasında rekor kırılıyormuş! Ne olacaktı ki? Örneğin; ABD’de zenciler -isteyen kabul etmeyebilir- genellikle ikinci sınıf, yani fakir-fukara vatandaşlardır! Hastalık da bunlara nefes almaya fırsat vermiyormuş, peşlerindeymiş. Diğer ülkelerde de azınlık, kenarda-köşede kalmış küçük gruplar hep tehdit altındalar… Yani ırkçı virüs Corona böylece 3-0 önde!

Dünyanın giderek küçüldüğünü, en azından bu tür salgınlarla olsa da iyice öğrendik. ABD’nin garibine bulaşan Corona elbette de bizim gariplerimize de bulaşacaktır. Yani görevini yapmaya devam edecektir.

Bizim aslında mücadelede çok şansımız vardı. Ama kifayetsiz muhterisler yüzünden çok şeyler kaybettik! En başta da her zaman olmazsa olmaz olan “devlete güven” çoktaaaan yok olup gitmişti zaten!

Buna rağmen daha önceki yıllarda, denenmiş, özellikle aşı konusunda, bulaşıcı hastalıklarda etkili ve yetkili Veteriner Hekimlerimiz ve Sağlıkçılarımız ile bunların çalışabileceği uluslararası kurum ve kuruluşlarımız vardı. Böyle durumlarda tüm dünyaya parmak ısırtacak kadar hızlı ve becerikli bir şekilde mücadele ile ilgili plan yapılır, aşı gerekiyorsa aşı, ilaç gerekiyorsa ilaç üretimine başlanırdı. İşte böyle büyük bir olanağı “babalar gibi satanlar” eşe-dosta peşkeş çekip kapattıklarından şimdi elimiz-kolumuz bağlı, elin gâvuru aşı ve ilaç bulsun diye beklemedeyiz!

Yine de sağ olsunlar, bizi yöneten zihniyet olarak ellerinden geleni yapıyorlar… TV’lerde görüyoruz; önce hiçbir şey yokmuş gibi davranarak virüsün kafasını karıştırıyorlar mesela… Sonra en etkilisinden dualar, muskalar, okunmuş pirinçler falan da satarak halkımızın bu Corona belasından kurtulması için canla başla uğraşıyorlar…

Ve son duyduklarımın yalancısıyım; hani bir kerameti kendinden menkul şeyh vardı ve “Corona, ben buradayken Türkiye’ye girme” demişti hani… İşte ondan sonra aralarında rekabet artmış! Dün sosyal medyada bir sürü sakallı, kara cüppeli, şekilsiz heriflerin ellerinde sopalarla –galiba satır da vardı!- Coronayı kovalarken görünce artık “bu iş bitti” dedim! Nasıl demeyeyim? Adamlar öyle bir koşuyorlardı ki, o zalım Coronayı yakaladıklarında neler yapabileceklerini düşününce haline acıdım desem yeridir!

İşte böyle şanslı bir ülkede olmaktan gurur duydum. Bakmayın Coronanın 3-0 galip olmasına; onu bizim koşan heriflerimiz yakaladığı anda tüm dünya sayemizde kurtulacaktır. Kim bilir; o zaman yöneticilerimize dünya örgütlerinden ne ödüller yağacaktır! Gözlerim dolup göğsüm kabarıyor!

Arkadaşlar; yine de o kahramanlarımız Coronayı yakalayana kadar sakın hafife almayın, kurallara uyun. Bulursanız, ABD’den falan kalmışsa da mutlaka maske takın lütfen… Haa; bir de nerede görürseniz o hain Coronayı anında ihbar edin.

Doğan Özdemir/Jurnalci.com