Ekonomi

Dolar Sahiplerinin Kaderini Belirleyecek: Merkez Bankası’nın 5 Gün Sonra Açıklayacağı Karar Ortaya Çıktı

Paylaş:

Yılın ilk bölümünde yatay hareketler izleyen dolar/TL paritesi, son günlerde 31 liraya yönelik hareketlerini hızlandırdı.

Dolar kurunda yaşanan artışın 31 Mart seçimlerine kadar sınırlı kalacağı tahmin edilirken, ABD merkezli dünyanın önde gelen bankalarına göre Türk lirası, yıl sonunu dolar karşısında 40 TL seviyelerinde tamamlayacak.

YENİ BAŞKANIN İLK PPK TOPLANTISI OLACAK

8 Haziran 2023 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan ile birlikte 8 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında üst üste faiz artırımına giden Merkez Bankası, yüzde 8.5 seviyelerinde aldığı politika faizini kısa bir sürede yüzde 45’e yükseltmiş oldu.

Şubat ayının ilk günlerinde istifasını açıklayan Erkan’ın yerine TCMB Başkanlığına halihazırda PPK üyesi olarak görev yapan başkan yardımcısı Fatih Karahan getirilirken, Karahan’ın liderliğindeki ilk PPK toplantısı 22 Şubat’ta yapılacak.

PİYASALARIN BEKLENTİSİ PAS GEÇİLECEĞİ YÖNÜNDE

Yaşanan başkan değişikliğine karşın, TCMB’den verilen ilk mesajlarda ekonomi politikalarında aynı anlayışın devam edeceği belirtilirken, geçtiğimiz aylarda verilen parasal sıkılaşma adımlarının tamamlanacağın yönelik mesajların ardından ekonomi piyasaları, bu toplantıdan faiz artırımı çıkmayacağı yönünde pozisyon aldı.

Merkez Bankası’nın 53’ü finansal sektör, 15’i reel sektörden toplamda 68 katılımcı ile gerçekleştirdiği Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre ortak beklenti, politika faizinin yüzde 45’te sabit bırakılacağı yönünde gerçekleşti.

AA Finans tarafından yapılan PPK anketinde de katılımcılar, TCMB’nin bu ay faizleri pas geçeceği yönünde görüş bildirdi.

DOLAR KURUNA ETKİSİ NE OLACAK?

Teorik olarak faiz artırımlarının kuru baskılayan, faiz indirimlerinin ise kuru tetikleyen etkileri olduğu kabul edilirken, TCMB’nin uzun süredir mesajlarını vermiş olduğu pas geçme hareketinin ekonomistlere göre dolar/TL paritesi üzerinde bir etki yaratması beklenmiyor.

Piyasaların halihazırda hareketsiz kalınacağını fiyatlamış olması, aksi hareketlerin sürpriz yaratacağı nedeniyle dolar kurunda şok etkisi yaşatabileceği düşünülmekte. TCMB’nin pas beklentisine rağmen 250 baz puanlık artırım yapması halinde dolar kurunda aşağı yönlü kırılmaların yaşanması sürpriz olmazken, faiz indirimi için ise muhtemel beklentiler 2024 yılının son çeyreğine kaydırılmış durumda.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu