Dünyada bir ilk: Böbrek nakilli ama üçüz doğurdu

Yedi buçuk yıl önce her iki böbreğini de kaybeden Songül Gümüş abisinden alınan böbrekle hayata tutunmuştu. Gümüş iki yıl önce dünyaya getirdiği ilk bebeğinin ardından mucizevi bir şekilde bu kez üçüz annesi oldu. Tek böbrekle yaşayan Songül Gümüş’e üçüz hamileliğin sağlığı için risk olduğu söylenmiş ve bir bebeğin alınması önerilmiş. Ancak eşinin kabul etmemesi nedeniyle hamilelik sürecinde sonuna kadar beklemeye karar vermişler.

Dünyada böbrek nakilli olup normal yolla hamile kalan ve üçüz dünyaya getiren ilk anne olarak literatüre geçen Songül Gümüş, böbrek naklini gerçekleştiren doktoru Medical Park Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkez Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş’ı da hem şaşırttı hem mutlu etti.

8 Kasım 2016’da 1050, 1080 ve 1100 gram olarak dünyaya gelen Sude Naz, Nazlı ve Zilan adı verilen kız bebekler, ortalama 2 kilo 250 grama ulaşınca anne ve babalarıyla birlikte yeni yılın ilk haftasında taburcu edildi.

Prof. Dr. Alper Demirbaş, “Gebeliğin üçüz olduğu ortaya çıktı. Üçüz gebelikler aslında organ nakli olmuş hastalarda tavsiye edilmeyen, sonlandırılması gereken gebeliklerdir. Hasta ve çocukların sağlığı açısından. Fakat Songül hanım bunu kabul etmedi. Biz de çok yakın takiple kadın doğum ekibimizle birlikte komplikasyon olması durumunda bebeklerin alınabileceğini Songül hanıma söyleyerek, gebeliği takip etmeye başladık. Songül hanım 30 haftalık sezaryenle doğuma alındı. Bebekler bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra taburcu oldu. Şu anda evlerindeler.”

Dünyada bildirilen nakil sonrası bir tane üçüz doğum olduğunu, onun da tüp bebek yöntemiyle gerçekleştiğini aktaran Prof. Dr. Demirbaş, “Bu üçüzler Şili’de. Songül hanım bu anlamda tüp bebek yöntemi kullanılmadan, doğal yolla gebe kalan ve üçüz doğum yapan dünyadaki ilk hasta. Daha da önemlisi tek yumurta üçüzleri olması açısından da ilk hasta” dedi.

Bu doğumu ABD’deki meslektaşları ile paylaştığında, bunun bir mucize olduğunu söylediklerini kaydeden Prof. Dr. Demirbaş, “Organ nakli hakkında çok yanlış bilinen şeyler var. ‘Organ nakli olduktan sonra eksik, sakat kalırsın, organ bağışlarsanız çocuğunuz olmaz’ gibi birçok yanlış bilinen şey var. Biz bu mucizeye tanıklık ettik. 7.5 yıl önce organ nakli yaptığımız bir hastamız neredeyse mucize denebilecek üçüz doğum yaptı. Bebeklerin üçü de kız. Üçü de sağlıklı şükürler olsun. Allah uzun ömür versin üçüne de. Anne ve babaları ile birlikte” diye konuştu.

DHA

ilgili haberler