Yeni keşfedilen organımız: Mezenter

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi. Adı da Mezenter (Bağırsak askısı) Sindirim sisteminde gizlenmiş bu organın henüz ne işe yaradığı bilinmiyor.

Peki neden bugüne dek kimse fark etmedi derseniz, varlığı biliniyor ama bir organ olduğu düşünülmüyordu. Mezenter’in insan vücudundaki parçalanmış yapıların bir arada durması sonucu meydana geldiği düşünülüyordu.

Ancak Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayınlanan makalede, araştırmacıların mezenterin tek parçadan oluşan bir organ olduğu açıklandı.

Mezenter, karın zarının ikiye katlanmışı, karın boşluğunu kaplayan ve her şeyi bir arada tutan yeni bir organ olarak tanımlanıyor. Toplan organ sayımız bu nedenle 79’a yükseldi.

İlk olarak 2012 yılında İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey tarafından keşfedilen mezenterin varlığı üzerine çalışmalar 2016 yılında artmış ve tıp öğrencileri de mezenteri yeni bir organ olarak öğrenmeye başlamıştı.

Henüz ne işe yaradığı bilinmeyen mezenterin keşfi bilim dünyasında önemli bir gelişme olarak duyuldu.

Mezenterin fonksiyonlarının çözülmesi halinde anormal fonksiyonlar ve hastalıklara dair yeni bilgiler de keşfedilebilecek.

ilgili haberler