GüncelGündem

Dünyanın dört bir yanındaki sel felaketlerinde mayısta yaklaşık 1000 kişi hayatını kaybetti

Paylaş:

ANKARA (AA) – Mayısta başta Afganistan, Brezilya ve Endonezya olmak üzere birçok ülkedeki sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 1000’e yaklaştı, AA muhabiri bu ayda yaşanan sel felaketlerini derledi.

Afganistan’ın kuzey vilayetlerinde son haftalarda etkili olan şiddetli yağışlar sonucu oluşan sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 400’ü geçti.

Ülkenin kuzeyinde ağırlıklı Bağlan, Badahşan ve Tahar vilayetlerinde ay başından bu yana meydana gelen seller, ağır kayıplara sebep oldu. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), sellerden etkilenenlerin yaşamlarını sürdürmeleri hususunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Afganistan’da altyapı yetersizliğinin de can ve mal kayıplarına neden olduğu ifade ediliyor.

Brezilya’da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde yaşamını yitirenlerin sayısı 158 olarak kayıtlara geçti.

Ülkenin güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde mayıs ayında etkili olan yağışların yol açtığı sellerden 2 milyon 300 bini aşkın kişi etkilendi.

Rio Grande do Sul Valisi Eduardo Leite, trajedinin büyüklüğü nedeniyle 180 günlük “felaket durumu” ilan etti.

Endonezya’da yanardağ patlamasından sonra sel felaketi

Endonezya’nın Batı Sumatra eyaletindeki Marapi Yanardağı’nın patlaması sonucu biriken kaya, kül ve toprak yığınının muson yağmurları nedeniyle kayması ve oluşan seller yüzünden 67 kişi hayatını kaybetti.

Sellerde yüzlerce ev de hasar gördü.

Kenya ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde sel hastalıklara neden oldu

Afrika kıtasında Kenya’da mayıs ayında etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 277 kişi yaşamını yitirdi.

Ülkedeki olumsuz hava koşullarından yaklaşık 411 bin kişi etkilendi, 56 bin ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kenya’nın Tana River bölgesinde sel suyunun içme ve kullanma suyuna karışması sonucu kolera vakalarının tespit edildiğini açıkladı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) şiddetli yağışların yol açtığı seller, 470 binden fazla kişiyi olumsuz etkiledi.

Tarım arazilerinin hasar gördüğü, yolların kapandığı ve birçok kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı sellerin kolera ve tifo gibi hastalıklara yol açtığı belirtildi.

Ermenistan ve İran’da da seller can aldı

Ermenistan’ın kuzeyindeki Lori ve Tavuş bölgelerinde şiddetli yağışın etkisiyle nehirlerin taşması sonucu oluşan selde bir kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı, 232 kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

İran’da da aşırı yağışların yol açtığı sellerde 61 kişi öldü.

Avrupa’da birçok ülkede seller meydana geldi

Almanya’nın Saarland eyaletinde devam eden şiddetli yağış, sel ve su baskınlarına yol açtı.

Eyaletin başkenti Saarbrücken başta olmak üzere birçok bölgede yağış sonucu oluşan su baskınları ve seller nedeniyle bölgedeki çok sayıda bina boşaltıldı.

İtalya’nın kuzey bölgelerini etkisi altına aşırı yağışların yol açtığı sel ve taşkınlarda ise bir kişi yaşamını yitirdi.

Ülkenin kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerinde etkili olan yağış gündelik hayatı olumsuz etkiledi. Yoğun yağışlar nedeniyle Veneto Bölgesi’ndeki pek çok yerleşim yeri yakınından geçen nehir ve çayların taşması sonucu cadde ve sokaklarla tarım arazileri su altında kaldı.

Fransa’nın kuzeydoğusundaki Moselle vilayetinde de şiddetli yağış yüzünden birçok yerleşim yerini su bastı. Selden en fazla etkilenen noktaların arasında yer alan Boulay kasabası, neredeyse tamamen su altında kaldı. Kasaba sakinleri, daha önce böyle bir sel görmediklerini söyledi.

İngiltere, İskoçya ve Galler’de de şiddetli yağışlar sebebiyle sel uyarısında bulunuldu.

Muhabir: Lejla Biogradlija

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu