GüncelGündem

İsrail’in sınır kapılarını kapatması Gazze’nin kuzeyinde kıtlık riskini artırıyor

Paylaş:

GAZZE (AA) – İsrail ordusu, 7 Mayıs’ta Gazze Şeridi’nin güneyinde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah kentine kara saldırısı başlatarak Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafını ele geçirdi ve geçişleri kapattı.

Bu durum, Refah Sınır Kapısı üzerinden sağlanan yardım girişlerini ve Gazze dışında tedavi olması gereken yaralıların tahliyesini imkansız hale getirdi.

Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerinde yaklaşık 700 bin Filistinli, üç haftadır bölgeye yardım ulaşmaması nedeniyle yeniden açlık ve kıtlık tehdidiyle karşı karşıya.

“Yeniden açlığın eşiğinde gibiyiz”

Gazze kentinde yaşayan 6 çocuk babası 47 yaşındaki Eşref Muhenna, kent merkezindeki çarşı ve pazarlarda tezgahların boş kaldığını, tek tük bulunabilen ürünlerin de alınamayacak kadar pahalı olduğunu söyledi.

Muhenna, bir kilogram soğanın 80 şekel (yaklaşık 22 dolar), domatesin ise 60 şekel olduğunu belirterek, “Durum hayra alamet değil. Pazarlar neredeyse bomboş, yeniden açlığın eşiğinde gibiyiz. Sınır kapılarının açılması ve bazı ürünlerin girişinin sağlanmasıyla birkaç gün de olsa Gazze ve bölgenin kuzeyinde ufak da olsa pazarlarda hareketlilik yaşandı. Ancak daha sonra İsrail’in sınır kapılarını kapatması nedeniyle açlık krizi yeniden ortaya çıktı.” dedi.

“Gazze’nin kuzeyinde şartlar çok ağır, ürün girişinin kesintiye uğraması nedeniyle fiyatlar arttı”

71 yaşındaki Zeyneb Sevde ise pazarlarda son birkaç gündür ürün bulunamadığını son olarak bir kutu konserve alabilmek için satıcıyla sıkı pazarlık yaptığını anlattı.

Bir kutu küçük boy konserve etin 2 şekelden 8 şekele (2,18 dolar), bir kutu baklanın 4 şekelden 14 şekele (3,81 dolar) çıktığını dile getiren Filistinli kadın, şöyle konuştu:

“Ailemde 16 kişi var. Çocuklar dahil tüm aile doymak için yeteri kadar konserve tedarik etmeliyiz. Ancak bu zor durumda bu kadar konserve çok külfetli oluyor. Gazze’nin kuzeyinde şartlar çok ağır, ürün girişinin kesintiye uğraması nedeniyle fiyatlar da arttı.”

Halihazırda pazarda ne tavuk ne de et olduğunu, olsa bile fiyatından yanına yaklaşılamadığını dile getiren yaşlı kadın, Gazze Şeridi’nde daha önce bu derece büyük bir insani krize şahit olmadığını, durumun daha da kötüye gitmemesi için en kısa sürede sınır kapılarının açılarak ürün girişinin sağlanması gerektiğini söyledi.

“Gazze’deki insani krizler devam ediyor”

Gazze kentinde yaşayan Filistinli gazeteci Edhem Şerif ise sınır kapılarının kapatılması ve bölgeye ürün ve gıda girişinin olmaması nedeniyle kentteki pazarlarda ağır bir durumun seyrettiğini ifade etti.

Şerif, “Pazarda ne sebze ne meyve ne de herhangi bir çeşit et var. Olsa da fiyatlar çok yüksek. Marketlerde de sadece az miktarda konserve ve sınırlı ürün var, onların da fiyatları çok arttı.” dedi.

Gazze’ye ve kuzeydeki kentlere yaklaşık bir aydır hiçbir ürün ya da yardım tırının girişine izin vermediğini vurgulayan Şerif, şöyle konuştu:

“Pazarda ürün kalmadı, insani kriz tüm şiddetiyle sürüyor ve ufukta yeniden kıtlık görünüyor.

İsrail’in saldırılara devam etmesi, sınır kapılarını kapatması, temel ihtiyaçların ciddi şekilde kısıtlanması, nakit ve bankacılık sisteminin çökmesi nedeniyle Gazze’deki insani krizler hala devam ediyor.”

Sınır kapılarının kapatıldığı Gazze’de “kıtlık” uyarıları

New York Times gazetesinin 24 Mayıs’ta yayınlanan haberinde, “İsrail, insani yardımlara ilişkin kısıtlamalarını kaldırmaz, çatışmalar durmaz ve temel hizmetler yeniden faaliyete geçirilmezse Gazze Şeridi’nde kıtlık yaşanacak. Yetersiz beslenmeye karşı sağlık hizmeti ve temiz su gibi olması gereken hizmetler mevcut bulunmadığı müddetçe Gazze’de kıtlığın yaşanması bekleniyor.” ifadelerine yer verilmişti.

Gazze’deki hükümete bağlı Medya Ofisi de 26 Mayıs’taki açıklamasında, İsrail’in sınır kapılarını kapatması ve insani yardımların bölgeye girişini engellemesi nedeniyle Gazze Şeridi’nin kuzey kentlerinde yeniden açlık ve kıtlık yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Açıklamada, İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı’ndaki işgalini sürdürmesi, kapıyı yardım tırlarının girişine kapatması ve Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’ndan da yardım tırlarının girişini engellemeye devam etmesi nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki insani krizin derinleştiği vurgulanmıştı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki 700 bin Filistinli gıda sıkıntısı yaşıyor

Gazze kenti ve Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 700 bin Filistinli, İsrail’in sınır kapılarını kapalı tutmaya devam etmesi ve kuzey bölgelerine yardım tırlarının girişine izin vermemesi nedeniyle gıda sıkıntısı çekiyor. Yerel yetkililer ve uluslararası kuruluşlar, bu durumun “kıtlık tehdidini” yeniden gün yüzüne çıkardığını vurguluyor.

İsrail ordusunun, son dönemde Refah Sınır Kapısı’nı işgal etmesi ve uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle Gazze Şeridi’ne insani yardım girişinde ciddi düşüş yaşanıyor.

Muhabir: Hüsnü Nedim,Halime Afra Aksoy

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu