GüncelGündem

Dünyanın en büyük altın madeni faciaları

Paylaş:

Her yıl binlerce madenci, maden kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’ndeki toprak kayması dünyada gerçekleşen altın madeni facialarını akıllara getirdi.

MADEN ŞAFTLARI ATEŞ ALDI

Çin / Sunjiawan / 2005: 14 Şubat 2005’te Çin’in Liaoning eyaletindeki Sunjiawan kömür madeninde meydana geldi. Aslında bir kömür madeni olmasına karşın, altın da çıkarılmaktaydı. Devasa bir patlama, madenin 214 madenciyi yer altında mahsur bıraktı. Patlama, metan üzere yanıcı gazların birikmesi sonucu maden şaftlarında ateş alarak meydana geldi. Kurtarma gayretleri, maden şaftlarında yüksek düzeylerdeki zehirli gazlar nedeniyle zorlaştı. Ne yazık ki, madende mahsur kalan 214 madenci de öldü.

104 MADENCİ CAN VERDİ

Güney Afrika / Vaal Reefs / 1995: Vaal Reefs altın madeni felaketi, 10 Mayıs 1995’te Orkney, Güney Afrika’da gerçekleşti. Kaza, bir lokomotifin bir asansör şaftına düşmesiyle tetiklendi ve bu sırada bir gaz boru çizgisini kopardı. Kaçan gaz alev aldı, devasa bir yangına neden oldu ve madenin her yerine zehirli dumanlar yayıldı. Ne yazık ki, 104 madenci, yangın ve zehirli duman inhalasyonu nedeniyle hayatını kaybetti.

YANGIN TÜNELLERE YAYILDI

ABD / Homestake / 1929: Homestake Madencilik Şirketi yangını, 14 Ocak 1929’da ABD’nin Güney Dakota eyaletindeki Lead’deki Homestake altın madeninde meydana geldi. Yangın, kırık bir matkap yahut elektrikli ekipmanın neden olduğu bir kıvılcımdan kaynaklandı. Yangın süratle madenin birbirine bağlı tünellerinde yayıldı ve derin yeraltında bir küme madenciyi mahsur bıraktı. Kurtarma takımlarının gayretlerine karşın, yangında on altı madenci ömrünü yitirdi.

4 BİN MADENCİ MAHSUR KALDI

Güney Afrika / Elandsrand / 2007: 3 Ekim 2007’de, Carletonville, Güney Afrika yakınlarındaki Elandsrand altın madeninde bir kaya düşmesi meydana geldi. Kaya düşmesi yaklaşık 4 bin madenciyi derin yeraltında mahsur bıraktı. Kurtarma eforları çabucak başlatıldı, fakat madenin derinliği -neredeyse yüzeyin 4 kilometre altında- değerli zorluklar doğurdu. Üç madenci kaza sonucu ömrünü yitirdi ve on kişi yaralandı.

69 GÜN SONRA MUCİZE KURTULUŞ

Şili / Copiapó / 2015: 5 Ağustos 2010’da Copiapó, Şili yakınlarındaki San José bakır-altın madeninde meydana geldi. Aslında bir bakır madeni olsa da, altın yan eser olarak da çıkarılıyordu. Madenin duvarlarının çökmesiyle meydana gelen çökme, yaklaşık 700 metre derinlikte 33 madenciyi mahsur bıraktı. Madenciler, 69 gün boyunca yeraltında kalarak hayat uğraşı verdi ve başarılı bir kurtarma operasyonuyla yüzeye çıkarıldı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu