Ekonomi

Sinop’ta simit ve poğaçaya artırım

Paylaş:

Sinop Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Sinop Esnaf Odaları Birliği’nin belirlediği yeni tarifeye nazaran 80 gram simidin fiyatı 10 liradan 12,5 liraya yükseltildi. Yeni tarifeye nazaran 80 gram tereyağlı simit 15 TL ve 80 gram açma-poğaça (sade) 12,50 TL oldu.

“HER ŞEYE ARTIRIM GELİRSE YENİDEN FİYATLAR ARTAR”

Sinoplu fırın işletmecisi Emre Üncü, “Simit 10 liraydı, 12 buçuk lira oldu. Zira maliyetlerimiz arttı. Una, susama, mayaya öteki eserlere artırım geldiği için artırım yapmamız gerekti ve yaptık. Müşteriler reaksiyon veriyor fakat bir vakit reaksiyon olur sonra alışırlar. Yapacak bir şey yok. Bizi de öbür türlü kurtarmıyor. Her şeye artırım gelirse tekrar fiyatlar artar. Biz fiyatlarımızı arttırmayınca bizi kurtarmıyor” dedi.

“PİYASADA HİÇBİR ŞEYİN FRENİ YOK”

Simit artırımını kıymetlendiren Özcan Küçükali, “Simit 8 liraydı, 10 lira oldu daha sonra 12 buçuk lira oldu. Bunun freni yok. Piyasada hiçbir şeyin freni yok. Şurada bir çay içip bir simit yesen, yalnızca simit ve çay üzerinden hesabını yapsak hayat pahalılığına karşı çaba etmek mümkün değil. Hele bizim üzere emekliler için hiç mümkün değil. Ekmek de 8 liradan, 10 lira olmuş. Markete gidiyorum, markette daima etiket değiştiriyorlar. Her yer tıpkı. Simit hesabı en hoş hesap. 12 buçuk lira bir simit olursa ve bir çay 10 lira olursa, o da en uygun yerde 10 lira. Kimi yerlerde çay 40 lira” diye konuştu.

“CEBİNDEKİ PARANIN NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMEYEN VATANDAŞ HALİNE DÖNÜŞTÜK”

Simit artırımını kıymetlendiren Mustafa Karakuzey ise; “Biz emekli olarak keyifli kent Sinop’a aldandık mı yoksa aldatıldık mı? Geldiğimiz yerlere baktığımızda biz bunu hak etmiyoruz. Emekli bilhassa, devlette o kadar çok misyon yaptık ki hayatımı başarılarla geçti. Fakat artık emekli olduğumuz vakit herkes unuttu. Simit 12 buçuk da olur 15 lira da olur ancak Sinop halkının yalı kahveleri denilen yere baktığımızda akşama kadar dolu olduğunu bir simidin 12 buçuk, bir çayın 15 lira olduğu bir yerde dolu olan yerler bol bol para kazanırken, cebindeki paranın nereye gittiğini bilmeyen vatandaş haline dönüştük” halinde konuştu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu