Ekonomi

Eczacılar 16 Ekim’de meydanlara iniyor: Artık aksiyon vakti

Paylaş:

İki eczaneden birinin kapanma eşiğinde olduğu bölümde yaşanan ekonomik sorunlar, eczacıların canına tak etti. 14 yıl sonra tarihlerindeki ikinci büyük mitinge hazırlanan eczacılar, 16 Ekim’de meydana inecek. Yapılan açıklamada “Hak aramak geleneğimizdir” denildi.

Yarın 25 Eylül Dünya Eczacılar günü. İflasın eşiğinde olan fakat yaşadıkları ezalara yetkili mercilerin aylardır tahlil sunmadığı eczacılar, 14 yıl sonra büyük bir mitinge hazırlanıyor.

Bu kapsamda, Türk Eczacıları Birliği, ülke genelinde aksiyon kararı aldığını dün duyurmuştu. Eczacılar, 16 Ekim Pazar günü Ankara’da büyük miting düzenlenecek.

Bunlara yönelik açıklamalarda bulunan 9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Lideri Ecz. Metin Kamış ise, “Bizler, mesleğimizi dürüstlük ve gururla yapacağımıza ant içerek mezun olduk. Ve artık bu yeminin gereğini yerine getirmek için meydanlardayız. Artık hareket zamanı” değerlendirmesinde bulundu.

‘7/24 CANLA BAŞLA ÇALIŞTIK’

Kamış, ilaç fiyat kararnamesinde güncelleme yapılmaması nedeniyle eczacıların çok güç günler geçirdiğini söyledi.

25 Eylül Dünya Eczacılar günü nedeniyle açıklama yapan Kamış, Türk Eczacıları Birliği’nin 46 bini aşkın meslektaş ve 80 bini aşkın eczane çalışanıyla hizmet verdiklerini söyledi.

“Salgın periyodunda canımız kıymetine halkımıza sıhhat hizmeti sunmayı misyon bildik. Sıhhat sisteminin sürekliliğinin sağlanmasında ve acil durumlara müdahalede değerli sorumluluklar üstlendik” diyen Kamış, şöyle dedi:

“Maskelere ve dezenfektanlara ulaşılamayan ya da fahiş fiyatlarla kontrolsüz mecralardan satıldığı devirlerde halkımızın sıkıntısına derman olduk. Dezenfektanları en uygun maliyetlerle eczanelerimizde şahsen üreterek halkımıza sunduk.

Yeri geldi maskeleri bedelsiz ulaştırdık, yeri geldi aşıların temin sürecinde Bakanlığımıza dayanak olduk. Eczanelerimizde, hastanelerde ve başka misyon alanlarımızda, ilaç eczacılık hizmetlerinin kesintisiz sürmesi için 7/24 canla başla çalıştık.”

‘KAYIPLARIMIZ DA OLDU’

Salgın devrinde meslektaşlarından kayıplar da olduğunu vurgulayan Kamış, “O çetin sıhhat uğraşında 77 meslektaşımızı 24 eczane teknisyenimizi, 2 eczacı odası çalışanımızı kaybettik” dedi.

“Bugün oransal olarak baktığımızda pandemi sürecinde en büyük kaybı yaşayan sıhhat meslek kümesi biziz” diyen Kamış, “Bizler her daim toplum sıhhati için alanda olduk, hastalarımızın yanında durduk. Pandemi sırasında kaybettiğimiz meslektaşlarımız bu onurlu gayretin kahramanlarıdır” tabirlerini kullandı.

‘HAK ETTİĞİMİZ KIYMET VERİLMEDİ’

Kamış, bütün bu özverili uğraşlarına karşın; misyon ve üstlendikleri sorumluluklar prestijiyle üzerlerine titrenmesi ve korunması gereken eczacıların adeta yazgılarına terk edildiği günleri yaşadıklarını söz etti.

“Bu ülkeye kattığımız kıymet görülmek istenmedi, eczacıya hak ettiği paha verilmedi” diyen Kamış, şöyle devam etti:

“Eczacılar yok sayıldı. Kamu otoritesi tarafından duymazdan ve görmezden geliniyoruz. Birinci basamak sıhhat hizmet danışmanı ve halka en yakın sıhhat hizmeti sunan eczacılar olarak açık bir biçimde tabir ettiğimiz taleplerimize karşılık bulamıyoruz. Hak ettiğimiz bedeli göremiyoruz.”

‘MESLEĞİMİZ EKONOMİK BİR TEHDİT ALTINDA’

25 Eylül tüm dünyada Dünya Eczacılar Günü olarak kutlandığını lakin yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle günlerini bir bayram havasında kutlayamayacaklarını tabir eden Kamış şöyle konuştu:

“Biz eczacılar, mesleğimize hak ettiği pahanın verilmesi için harekete geçtik. Eczacılığın yok sayılmasına ve değersizleştirilmesine ‘dur’ demek için harekete geçiyoruz. Zira; Mesleğimiz ekonomik bir tehdit altında.

‘BÖYLE GİDERSE İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANACAK’

Bu durum bu türlü devam ederse, iki eczaneden birinin kapanacağı, ilaca erişim problemlerinin daha da artacağı ve halk sıhhatini tehdit eden birçok etkenin gerisi arkasına geleceği bir sürecin başlaması artık kaçınılmaz.

Bugün en temel işletme masraflarımızı dahi karşılayamadan, ecza depolarına olan borçlarımızı kredi borçlarıyla kapatarak ayakta durmaya çalışıyoruz. Biz eczacılar, artık eczacılığı baremler ortasına sıkıştıran sisteme ‘dur’ diyoruz.

Biz eczacılar, hem meslektaşlarımızı hem de hastalarımızı mağdur eden ilaç yokluklarına, hastalarımızın cebini yakan yüksek fiyat farklarına, kamudaki meslektaşlarımızın emeklerinin hiçe sayılmasına, destek edici besinlerin halk sıhhatini tehdit eder biçimde satılmasına, Memleketler arası standartlarda kaliteli bir eczacılık eğitimi için ülkemizde yeni eczacılık fakültelerinin açılmasına ‘dur’ diyoruz.”

‘HAK ARAMAK GELENEĞİMİZDİR’

Eczacıların meselesinin her geçen gün biraz daha büyüdüğünü, bir yandan hastaların piyasada olmayan ilaçlarını temin etmek için boğuştuklarını ve artan işletme sarfiyatları karşısında da dayanacak güçlerinin kalmadığını belirten Kamış, konuşmasını şöyle bitirdi:

“Mesleğimizin hak ettiği bedeli alabilmesi için bugün ona sahip çıkıyoruz, yarın da sahip çıkacağız. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız için hak aramak, meslek örgütü geleneğimizdir.

Bugün de eczacılar olarak yeni bir hak arama gayretinin içindeyiz. Bu çabayı, hak ettiğimiz bedeli alana kadar sürdürmeye de kararlıyız.

Bizler, mesleğimizi dürüstlük ve erdemle yapacağımıza ant içerek mezun olduk. Ve artık bu yeminin gereğini yerine getirmek için artık meydanlardayız. Artık aksiyon zamanı!

Bizler, 16 Ekim Pazar günü Ankara’da bütün meslektaşlarımızla, eczane çalışanlarımızla, ailelerimizle birlikte, beyaz önlüklerimizde büyük eczacı mitinginde olacağız.

Artık eczacılık mesleği için ayaktayız. Artık hastalarımız için ayaktayız. Artık vakit, hak arama vakti. Artık vakit duyulmayan sesimizi duyurma vakti, artık vakit tüm yaşanan haksızlıklara dur deme vakti.”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu