Sağlık

Eczacılardan grip aşısı isyanı

Paylaş:

Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Eczacı Nurten Saydan, grip aşılarının eczanelerde temini sırasında mevzuat pürüzleriyle karşılaşıldığını tabir ederek, bir grip aşısı için eczacının 4 farklı süreç gerçekleştirmek zorunda olduğunu ve hastanın da bu aşıyı almak için 2 defa eczaneye gitmesi gerektiğini aktardı.

Grip aşılarının eczanelere kısıtlı sayıda ve belli mevzuat çerçevesinde gönderildiğini belirten Saydan, bahse ait bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları söz etti:

-Son birkaç yıldır grip aşısını yaptıracak hastalar risk durumuna nazaran kademelendirilerek, 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara öncelik veriliyor.

-E-nabız sistemine nazaran aşı yaptırma hakkı olduğunu gören hastaların aile hekimliklerine gidip reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçeteleri ile eczanelere başvurması, eczanenin de sistem üzerinden kayıt yaparak talep oluşturması gerekiyor.

-Aşı talebi oluşturulduktan sonra depodan eczaneye gelen aşı hastaya verilebiliyor.

-Bu da bir tek aşı için sistemlerde eczane tarafından 4 kez süreç yapılmasını, hastanın da eczaneye en az iki sefer gelmesini gerektiren bir mevzuat pürüzü oluşturuyor.

KRONİK HASTALAR…

-Çoğunluğu yaşlı olan hastalar birebir gün eczaneye gelemiyor ya da aşı tıpkı gün eczaneye gelmiyor. Hasta da bir daha ki gelişini sıhhat sıkıntıları yüzünden erteliyor.

-Özellikle kronik hasta vatandaşlar aşılarını vaktinde yaptıramadığından risk altında kalıyor.

-Biz eczacılar olarak grip aşılarının bu kadar çok mevzuat pürüzüyle eczanelere ve hastalara ulaştırılmasından yorulduk, sistemin kolaylaştırılmasını ve hak sahiplerine çarçabuk ulaştırılmasına yönelik düzenleme yapılmasını istiyoruz.

-Ülkemizde risk durumuna nazaran grip aşısı yaptırma önceliği verilen 8 milyon 245 bin 65 yaş üzeri olan kişi ve 22 milyon kronik hasta bulunuyor.

-Bu vatandaşlarımız e nabız sistemine girerek aşı yaptırma hakkı olduğunu görünce aile hekimliklerine gidip reçetem sistemi üzerinden yazılmış elektronik reçeteleri ile eczanelerden aşılarını temin ederek yaptırabilecekler.

Nurten Saydan

-Ancak, mevzuat mahzuru nedeniyle eczanelerimizde hazırda bulunduramadığımız aşılar nedeniyle vatandaşlar ve biz eczacılar tedirginiz.

Zira hastalarımıza aşıyı çabucak veremiyoruz. Aşılar kollayıcı tedavinin vazgeçilmez bir enstrümanı olduğu için aşıların hazırda bulundurulmasına yönelik düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor.

-Aşılar günümüzde kullanılan en inançlı, en tesirli ve maliyeti en düşük esirgeyici tıbbı uygulamadır.

-Geçmişten günümüze aşılama sistemi ile dünyada birçok hastalık önlenebildi. Tıpkı biçimde grip aşısı da her yıl yüz binlerce olayın önüne geçip, binlerce mevti engelliyor. Grip süratle yayılabilen bir hastalık ve her sene değişebilen virüsün farklı tipleri hastalığa neden oluyor.

-Bu sebeple, gribe karşı her sene aşılanmak gerekiyor. DSÖ bilgilerine nazaran dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip olayı ortaya çıkıyor ve bundan kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini buluyor.

 “HER YIL YAPILMALI”

-Bu bilgiler gösteriyor ki, grip önemli bir hastalıktır ve risk kümesi içerisinde yer alan bireyler yakalandığında önemli komplikasyonlar gerçekleşebiliyor.

-Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından bir yıl evvel salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip dönemi için tesirli olmaktadır.

 KASIM AYINA DİKKAT ÇEKTİ

-Bu nedenle; evvelden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı faal bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır.

-Aşının kollayıcı tesiri, aşı yapıldıktan iki hafta sonra başlayacağı için aşının en uygun vakti, gribin sık görülmeye başladığı devrin çabucak öncesidir.

-Eylül ve Kasım ayları grip aşısının yapılma vakti olarak tercih edilmelidir. Aşılanmamış olan bireyler ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu yaklaşık 6 ila 8 ay sürer.

-Grip aşısı 6 aylıktan küçük çocuklara, hamileliğinin birinci 3 ayının içinde bulunanlara ve önemli yumurta alerjisi ya da aşı içeriğinde bulunan rastgele bir hususa karşı önemli alerji hikayesi olanlara uygulanmamalıdır.

-Sonbahar devri, yani Eylül-Kasım ayları ortası grip aşısı yapılması ismine en hakikat ve tesirli vakitlerdir. Grip aşısını yaptırmanızın akabinde ilgili grip mevsimi boyunca müdafaa sağlar.

-Ülkemizde uygulanan grip aşısı inaktif; yani meyyit bir aşıdır ve her yıl kış aylarında grip virüslerine karşı tekrar hazırlanır.

-Grip aşısı teknik olarak inaktive aşısı olduğundan bedene canlı virüs verilmediğinden aşıya bağlı grip hastalığı oluşmaz. Grip aşısının yapılmasını takiben birkaç gün içerisinde size rastgele bir nedenle kan testi yapılması gerekirse, hekiminize bildiriniz.

-Çünkü yakın vakitte aşılama yapılan birtakım hastalarda yalancı olumlu test sonuçları gözlemlenmiştir.

-Grip aşı sayısının ülkemizin nüfusuna nazaran ayarlanması gerekiyor. Bu yüzden TEİS olarak inanıyoruz ki, Bakanlığımız tarafından getirilen aşı sayısı kademeli olarak arttırılacak, ilerleyen günlerde kâfi sayıda aşı alımı yapılarak riskli kümedeki vatandaşlarımızın hepsi aşılanacak ve aşıların eczanelere gelmesinin önündeki mevzuat manileri de kaldırılacaktır. (ANKA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu