Kültür-Sanat

Sağlıkçıların “Farabi Nağme” grubu kulakların pasını silecek

Paylaş:

TRABZON (AA) – Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimliğinde iş stresinden uzaklaşmak amacıyla sanat topluluğu çatısı altında bir araya gelen sağlıkçılar, “Farabi Nağme” adlı müzik grubunu kurdu.

Yaklaşık 3 yıldır işten arta kalan zamanlarda enstrüman çalıp şarkılar söyleyen 14’ü solist 19 kişilik grup, Başhekim Prof. Dr. Celal Tekinbaş öncülüğünde konser hazırlıklarını sürdürüyor.

İlk olarak 2 yıl önce verdikleri konserle büyük beğeni toplayan sağlıkçılar, 7 Haziran Cuma günü saat 20.00’de KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde farklı yörelere ait 17 şarkı ve türküyü seslendirecek.

“Sanata, spora çok önem veriyoruz”

KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş, AA muhabirine, yoğun bir ortamda çalıştıklarını, insanların en zorlu dönemlerinde onlara çare olmak için çabaladıklarını söyledi.

Hayatlarının çok önemli bir kısmının geçtiği hastanenin ikinci evleri olduğunu dile getiren Tekinbaş, “İyi olan hastalarımızla iyi oluyoruz, problem olan hastalarımızla o problemleri yaşıyoruz. Aslında çıkış yolu bulmamız gereken birçok zamanımız oluyor. Çıkış yollarından en önemlilerinden biri de bu. Onun için sanata, spora çok önem veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Tekinbaş, bu kapsamda sanat ve sporla ilgili zaman geçirilecek alanlar oluşturmaya gayret ettiklerini vurgulayarak, “Farabi Nağme” grubunun kurulmasının altında yatan gerçeğin de bu olduğunu belirtti.

Grubun 3 senedir aktif olduğunu belirten Tekinbaş, spor ve sanatla ilgili farklı zaman dilimlerinde çeşitli faaliyetler yürüttüklerini söyledi.

“Programın mükemmel olması için elimizden geleni yaptık”

Prof. Dr. Celal Tekinbaş, kendisinin de müziğe yoğun ilgisi olduğunu, konserde 2 eseri seslendireceğini ifade etti.

Konsere ekip olarak çok gayretli şekilde hazırlandıklarını anlatan Tekinbaş, programın mükemmel olması için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Tekinbaş, insanların yoğun teveccühü ile karşılaştıklarını vurgulayarak, “Salon dolacaktır. Bundan önceki programımızda da dolmuştu. Programımız çok farklı bir formatta olacak. İnsanların bu formatı da beğeneceğini ve daha sonra Trabzon’daki sanat gruplarının bu format çerçevesinde birçok program icra edeceğini düşünüyorum.” dedi.

“Güzel bir akşam olacağını düşünüyoruz”

KTÜ Plastik ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi Hüseyin Şahin de müziğe yatkınlığının ailesinden geldiğini söyledi.

Dedesi ve amcalarının da müzikle ilgilendiğini belirten Şahin, “Burada geçen sene başhekimlik bünyesinde bir konser olmuştu. Ben de provalarına, çalışmalarına katıldım, hoşuma gitti. Güzel bir etkinlik oldu hatta ‘Bunun tekrarını yapalım ya da yeni bir etkinlik daha yapalım.’ diye geçen seneden beri konuşuyorduk. Bu sene de olması güzel oldu.” diye konuştu.

Şahin, bu seneki konserin farklı bir konseptte olacağına işaret ederek, “Ben Erol Evgin’den ‘Söyle canım’ şarkısını söyleyeceğim. Biraz heyecan var doğru ama hocalarımızla çalışıyoruz. Herkesi davet ediyoruz, bekliyoruz. Güzel bir akşam olacağını düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

“Şarkının ruhuna girdiğimi düşünüyorum”

KTÜ Radyasyon Onkoloji Ana Bilim Dalında asistan doktor olan Azerbaycanlı Emin Mammadov, müziğe ilgisinin 5-6 yaşlarında, dinlediği ABD’li şarkıcıların hiphop ve rap şarkılarıyla başladığını anlattı.

Söz de yazdığını belirten Mammadov, “Daha çok aslında internet ve bilgisayar ortamında altyapılar, ünlü müziklerden parçalar alarak altyapılar yaparak böyle ilgileniyordum. Kendim de eskiden afrobeat veya rap tarzında şeyler yapıyordum. Tıp sürecinde bazen ara veriyoruz ve çok uzak kalmıştım. Bizim bölüm başkanı bir etkinlikte sesimin olduğunu söyledi ve sağ olsun beni çağırdı.” diye konuştu.

Mammadov, konserde “Çırpınırdı Karadeniz, bakıp Türk’ün bayrağına” adlı eseri seslendireceğini belirterek, “Profesyonel müzisyen olmasak da eğlendirmeye çalışacağız.” dedi.

“Müzik herkese iyi geldiği gibi bize de iyi geliyor”

Hemşire Hafize Yalçın da 2 yıl önce gördüğü duyurular üzerine gruba dahil olduğunu ifade ederek, güzel ve keyifli vakit geçirdiklerini söyledi.

Grubun, iş stresinden uzaklaşmalarına da vesile olduğuna dikkati çeken Yalçın, “Müzik herkese iyi geldiği gibi bize de iyi geliyor. Sonuçta hasta insanlarla uğraşıyoruz. Bizim için müzikle nefes almak gibi bir şey oluyor.” ifadesini kullandı.

“İnşallah gelenlerin kulağının pasını sileceğiz”

Hemşire Zeynep Taflan da müziğe öğretmeninin 3. sınıfta kendisini keşfetmesiyle başladığını söyledi.

İlk flüt çaldığını, sonrasında da koro ve solist olarak devam ettiğini anlatan Taflan, müzik grubuna katılmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Konser öncesi heyecanlı olduğunu belirten Taflan, “Konserde ‘Sevemediğim Karagözlüm’ü söyleyeceğim. 7 Haziran Cuma günü inşallah gelenlerin kulağının pasını sileceğiz.” dedi.

Muhabir: Meltem Yılmaz Karakurum

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu