AktüelGüncelGündemTürkiye

Elazığ’da halk ekmek fabrikası kurulacak

Paylaş:

Elazığ'da halk ekmek fabrikası kurulacak

AKP’li Elazığ Belediyesi AKP Grup Başkanvekili Veysi Toptaş, birçok kentte belediyeler aracılığıyla hayata geçiren Halk Ekmek  fabrikasının Elazığ’da da yeniden kurulması için meclise önerge verdiklerini söyledi.

Toptaş, önergenin kabul edilerek hukuk komisyonuna gönderildiğini meclisten kararın çıkmasının ardından ise Halk Ekmek projesinin hayata geçirileceğini kaydetti.

“FABRİKANIN KAPASİTESİ TALEBE GÖRE BELİRLENECEK”

Elazığ’da geçmiş yıllarda halk ekmek fabrikasının olduğunu ancak fabrikada hissedar olan fırıncıların işletme haklarından vazgeçmelerinden dolayı fabrikanın kapandığını belirten AKP Grup Başkanvekili Veysi Toptaş, kurulması planlanan Halk Ekmek fabrikasıyla ilgili şunları söyledi:

* 1984 veya 1985 yıllarında fırıncıların hissedar olduğu ve belediyenin ise sembolik bir rakamla ile hissedar olduğu bir ekmek fabrikası vardı.

* Halk Ekmek fabrikası 2009 veya 2010 yıllarında fırıncılar tarafından işletilmekten vazgeçip belediyenin hissesinin ödemesini yapıp kapattılar. Yeni kurulacak ekmek fabrikası için öncelikle yasal bir çerçeve belirlenmesi gerekiyor.

* 5293 sayılı yasaya göre; belediye mi? Yoksa iştirakleri bu işi yapabilir mi diye bakılması için, imalat fiyatları ve ürün tedarik ihale şartları hangisinde daha iyi olursa, ona göre bir karar vereceğiz.

* Bunun kararını verecek olan komisyon da Elazığ Belediyesi Hukuk Komisyonu’dur. Bu karar sonrasında Elazığ Belediyesi halk ekmek fabrikası kuracak.  Fabrikanın kapasitesi talebe göre belirlenecek.

* Elazığ Belediyesi yaptığı işlerden kar etmek zorunda değil. Halk ekmek projesi, ekonomik durumun iyi olduğu zamanlarda da kötü olduğu zamanlarda da belediyelerin uyguladığı bir sosyal projedir.

* Fırıncılarla alakalı herhangi bir problem yaşandığında, Halk Ekmek devreye girer. Ucuz ekmek almak isteyenler de Halk Ekmek satış noktalarından ekmeklerini alırlar.

* Halk Ekmek uygulaması; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 40 yıldır, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ise 30 yıldır uyguladığı projedir. Bizler de meclisten kararı geçirip hemen uygulamaya koyacağız.

“FIRINCILAR ARASINDA YAŞANAN ANLAŞMAZLIKLARDAN DOLAYI FABRİKA KAPANDI”

80’li yıllarda MHP’li başkan Mustafa Temizer döneminde kurulan ancak çeşitli gerekçelerle 12 yıl önce kapanan Halk Ekmek fabrikasının yönetim kurulu üyelerinden olan Elazığ Belediyesi Meclis Üyesi Hikmet Behçet Susmaz ise eski fabrikanın fırıncılar arasındaki anlaşmazlıklardan kapandığını söyledi.

Susmaz, ”Fırıncıların bir kısmı fabrikaya ortak oldu. Sonrasında fabrikaya ortak olanlarla fırıncılarla olmayanlar arasında rekabet konusunda problemler oldu. Belediye başkanı olduğum dönemde ben de Halk Ekmek fabrikasının yönetim kurulundaydım. Aslında bir o fabrika çok iyi çalışıyordu, vatandaşa ucuz ekmek de temin ediliyordu. Ancak hissedarlar arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı fabrika maalesef kapandı” şeklinde konuştu.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu