Bilim - Teknoloji

Elon Musk’tan ABD’ye ayrıcalık talebi: İran’a internet götürecek

Paylaş:

SpaceX’in sahibi Elon Musk dün yaptığı açıklamada, uydu internet hizmetini İran’a sunmak amacıyla ABD’nin bu ülkeye yönelik yaptırımlarından muaf tutulmak için başvuruda bulunacağını söyledi.

Musk bir bilim muhabirinin tweetine cevaben, “Starlink İran’a yönelik yaptırımlardan muafiyet için başvuracak” dedi.

‘İran için çığır açıcı’

Musk başlangıçta Starlink uydu internet hizmetinin “Antarktika dahil” her kıtada kullanılabilir hale getirildiğini ve şirketin bağlantıyı artırmak için 42 bin kadar uydu fırlatmayı planladığını duyurmuştu.

İran doğumlu bilim gazetecisi Erfan Kasraie‘nin Twitter’da bu hizmetin İran’a getirilmesinin ülkenin “geleceği için gerçekten çığır açacak bir iş” olabileceğini söylemesi Musk’ın dikkatini çekti.

Musk, Starlink’in, alçak dünya yörüngesindeki uydulardan oluşan bir takımyıldızı aracılığıyla sabit ve mobil karasal ağların yetersiz hizmet verdiği bölgelerdeki müşterilere yüksek hızlı geniş bant hizmeti sunacağını söyledi.

Ukrayna ile ün kazandı

Hizmet, Rusya ile savaşında iletişim yeteneklerini geliştirmek için Ukrayna ordusuna anten ve modem tedarik ettikten sonra ün kazandı. Starlink, ülkeye göre değişen fiyatlarla anten, modem ve abonelik satın alınması yoluyla para kazanıyor.

2019’dan bu yana yaklaşık 3 bin Starlink uydusu konuşlandırıldı ve SpaceX, konuşlandırmayı hızlandırmak için kendi Falcon 9 roketlerini kullanarak haftada yaklaşık bir fırlatma gerçekleştiriyor.

ABD’nin İran yaptırımları

İran, eski başkan Donald Trump‘ın nükleer faaliyetleri nedeniyle 2015 yılında imzalanan bir anlaşmayı feshetmesinden bu yana ABD’nin sıkılaştırılmış yaptırımına maruz kalıyor.

Mevcut Başkan Joe Biden anlaşmanın yeniden müzakere edilmesini desteklerken, İran’ın Washington’dan uzun vadeli garantiler konusundaki ısrarı görüşmeleri durdurdu.

Tahran merkezli bir şirketin Rusya’ya insansız hava aracı gönderilmesine yardımcı olması ve temmuz ayında Arnavutluk’u hedef alan ve İran İstihbarat Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen büyük bir siber saldırıya yanıt olarak bu ay İran’a yeni yaptırımlar uygulandı.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu