GüncelGündem

Uzmanlara göre, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’ın Irak politikasına etkisi “sınırlı” kalacak

Paylaş:

BAĞDAT (AA) – AA muhabirine konuşan Iraklı siyasi analistler, İran’ın dış politika ve Irak’taki “vekalet savaşçıları” olarak bilinen Şii milis güçlerini destekleme ve askeri nüfuz meselelerinin dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile istihbarat birimlerinin yetkisinde bulunduğunu, yeni Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’ın bu konularda “iyileştirme” anlamına gelebilecek çabalarının “sınırlı” hatta “yetersiz” kalabileceğini ifade etti.

Siyasi analist Ahmed Yasiri, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı’nın, Batı dünyası ile yeniden müzakerelere başlayabileceğini, bunun için de eski Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i danışman olarak atadığını kaydetti.

“İran’daki yeni diplomasi dönemi Ruhani dönemiyle benzerlik taşıyacak.” diyen Yasiri, Türk kökenli bir isim olan Pezeşkiyan’ın reformist kimliğinin daha güçlü olduğunu ve reform hamlelerine daha yakın durabileceğini söyledi.

“İran’ın dış politikadaki güvenlik ve askeri meselelerinden Cumhurbaşkanı değil, Hamaney sorumlu”

Pezeşkiyan’ın ikinci turda ülkedeki Türk ve Kürt asıllı seçmenden aldığı oyların cumhurbaşkanı seçilmesine yardımcı olduğunu dile getiren Yasiri, şunları kaydetti:

“Pezeşkiyan, İran’daki azınlıklara ve kadın haklarına Ruhani’den daha yakın. Mahsa Emini olayında da Pezeşkiyan’ın tutumu olumluydu. Pezeşkiyan, açık açık yaptırımları kırmak için Batı ile müzakerelere başlayacaklarını duyurdu. Pezeşkiyan’ın bu yönde ilerlemesi İran’ın bölgedeki askeri müdahaleleri ve nüfuzunda ve özellikle İsrail ile savaşında ve ABD ile çatışmasının dozunda nispeten düşüş meydana gelebilir. Pezeşkiyan, İran’ın politikalarında değişikliğe gidilmesinde önemli bir unsur olarak karşımıza çıkacak. Ancak İran’ın dış politikadaki güvenlik ve askeri meselelerinden Cumhurbaşkanı değil, Devrim Muhafızları, onların da bağlı olduğu dini lider Ayetullah Ali Hamaney sorumlu. Fakat Pezeşkiyan’ın alacağı siyasi kararlar İran’ın bölgedeki güvenlik ve askeri nüfuz kararlarına etki yapabilir. İran, Pezeşkiyan ile Batı’ya çok daha yakın olacak. Bu da İran’ın Batı’dan uzaklaşmasından olumsuz etkilenen ve hatta zarar gören Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen için olumlu bir durum olacak. Çünkü İran ile ABD arasında mesafe ne kadar açılırsa, Irak’taki güvenlik ve siyasi kilitlenme de o kadar çok artar.”

“Pezeşkiyan, İran’ın ulusal çıkarını göz önüne alarak İran’daki etkin makamlarla işbirliği yürütebilir”

Siyasi analist Salah Buşi ise “İran’da yeni cumhurbaşkanın seçilmesiyle Tahran’ın bölgedeki durumunda yeni senaryolar gerektiriyor ki bunu da Pezeşkiyan’ın konuşmalarından anlayabiliyoruz.” dedi.

İran’ın Batı ile ilişkilerinde sorunları olduğuna işaret eden Buşi, yeni Cumhurbaşkanı’nın bu yönde yeni vizyon izleyebileceğini söyledi.

Buşi, şöyle konuştu:

“İran’daki hükümet ve yönetimde bazı vazgeçilmezler var. Ancak yeni Cumhurbaşkanı bunları siyasi yönetim anlayışlarıyla ters düşmeyecek ve sorun teşkil etmeyecek şekilde yeniden gözden geçirmeye çalışabilir. Pezeşkiyan, İran’ın ulusal çıkarını göz önüne alarak İran’daki etkin makamlarla işbirliği yürütebilir.”

“İran yönetimi Irak ve bölgedeki ‘direniş güçlerinden’ vazgeçmeyecek, gerginlik devam edecek”

Iraklı siyaset yorumcusu Mücaşi Temimi ise İran’ın reformist Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’ın yeni dönemde içeride ekonomik kriz, dışarıda da bazı risklerle mücadele etmek zorunda kalacağını belirterek, “Pezeşkiyan, İran içerisinde genç işsizliği sorunuyla boğuşacak. İran’ın bu dönemdeki dış politikasında da zorluluklar olacağı görünüyor.” dedi.

İran’ın dış politikasında Pezeşkiyan’ın olası etkisini değerlendiren Temimi, şöyle konuştu:

“İran’ın, Irak politikası Pezeşkiyan’ın değil, dini lider Ali Hamaney ve istihbarat birimlerinin elinde. İran’ın Irak’a karşı dış politikasında bir değişiklik olacağını sanmıyorum. İran’da Cumhurbaşkanının yetki alanları sınırlıdır ve dış politikadaki önemli meseleler dini lider Ali Hamaney’in yetkisinde bulunur. Cumhurbaşkanı Pezeşkiyan’ın bu konudaki müdahale ve çabaları da sınırlı kalabilir. İran, Irak ve bölgedeki ‘direniş güçlerinden’ vazgeçmeyecek ve gerginlik devam edecek. Donald Trump’ın da yeniden ABD Başkanlığına seçilmesi halinde İran ile ABD arasında ister direkt isterse İran’ın bölgedeki vekalet savaşçıları aracılığıyla yeni bir çatışma boyutu yaşanabilir. Ancak direnişin öncülüğünü yaptığını iddia eden İran, bölgede bazı risklerle karşılaşabilir. İran’ın, reformist Cumhurbaşkanı seçerek politikalarında esnek tavır izlemek istediği belli. İran, sorununu ‘İran-bölge’ sorunundan ‘İran-İsrail’ sorunu ve çatışmasına indirgemek isteyebilir. İran, ABD’deki hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından hâlâ ‘haydut devlet’ olarak görülüyor.”

Muhabir: Haydar Karaalp

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu