Ekonomi

Emtia piyasasında Fed kaynaklı olumlu fiyatlamalar ve arz endişeleri öne çıktı

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Emtia piyasasında, geçen hafta pozitif seyir izlendi. Fed’in eylülde faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentilerden kaynaklanan olumlu fiyatlamalar, emtia piyasası üzerinde etkili oldu.

Ayrıca değerli metaller, baz metaller ve tarım grubundaki arz endişeleri de emtia piyasasındaki yükselişe etkide bulundu.

Tarım grubunda, özellikle iklim olaylarından dolayı üretimin azalacağına yönelik endişelerden kaynaklanan yükselişler görüldü.

Platin arz açığı riskiyle karşı karşıya

Geçen hafta ons bazında altın yüzde 2,5, gümüş yüzde 6,1, paladyum yüzde 3,2, platin yüzde 4,1 değer kazandı.

Altının ons fiyatı, iş gücü piyasasında soğuma işaretlerinin devam etmesinin Fed’in bu yıl faiz indirimi yapabileceğine dair beklentileri güçlendirmesiyle 5 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti.

Orta Doğu kaynaklı jeopolitik risklerin devam etmesi, gümüş fiyatlarının sert yükselmesine neden oldu.

Londra merkezli çok uluslu özel kimyasallar ve sürdürülebilir teknolojiler şirketi Johnson Matthey, Rusya’dan yapılan platin sevkiyatlarının geçen yılın en yüksek seviyelerinden normale dönmesi ve ürüne olan endüstriyel talebin gücünü koruması nedeniyle platin piyasasının 2024’te son 10 yılın en büyük arz açığıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Baz metallerde bakırın yükselişi öne çıkmaya devam ediyor

Baz metallerde de bakır fiyatlarının yükselişi öne çıkmayı sürdürüyor. Tezgah üstü piyasada geçen hafta fiyatlar libre bazında bakırda yüzde 2,5, çinkoda yüzde 1,2, kurşunda yüzde 0,9 yükselirken, alüminyumda 1,2, nikelde yüzde 0,6 azalış kaydetti.

Bakırın libresi 4,75 dolarla 2 yılın en yüksek seviyesini gördü. Bakır fiyatları Fed’in faizlerde indirime gideceğine ilişkin ihtimallerini artırması ve ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın bakıra ilişkin artan arz stresi konusunda uyarıda bulunmasıyla yükseldi.

Bakır madenlerinin küresel çapta talebi karşılamakta zorlanması da bakır fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor.

Enerji grubuna bakıldığında ise Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,2 gerilerken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gazın İngiliz Termal Birimi (MMBtu) cinsinden fiyatı yüzde 5,1 arttı.

Brent petrolün varil fiyatındaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’deki talep endişeleri etkili oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD’nin ticari ham petrol stoklarının bir önceki hafta 509 bin varille beklentilerin aksine arttığını öngördü. Piyasa beklentisi stokların 1 milyon 430 bin varil azalacağı yönündeydi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 2024 ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini aşağı yönlü revize etti.

EIA’nın “Mayıs 2024 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”na göre, küresel petrol stoklarındaki düşüş ve jeopolitik gerilimlerle nisanda bir önceki aya göre 5 dolar artarak ortalama 90 dolar seviyesinde işlem gören Brent türü ham petrolün varil fiyatı, üst üste dördüncü aylık artışını kaydetti.

Azalan üretim ve sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelik artan talep, ABD doğal gaz fiyatlarında yakın zamanda yaşanan artışın önemli nedenleri arasında yer aldı. Teksas’taki Freeport LNG tesisinin üretime dönmesiyle LNG tesislerinde doğal gaz kullanımı arttı.

İklim olayları buğday ve mısır fiyatlarının yükselmesine neden oldu

Tarım grubunda geçen hafta sert yükselişler görüldü.

Chicago Ticaret Borsası’nda geçen hafta kile başına fiyatlar buğdayda yüzde 6,3, mısırda yüzde 2,1, soya fasulyesinde yüzde 0,3, pirinçte yüzde 2,7 arttı.

Buğdayın kile başına fiyatı 6,6525 dolarla 9 ayın, mısırın kile başına fiyatı 4,72 dolarla 5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Olumsuz hava koşulları buğday ve mısır fiyatlarının artmasına neden oldu.

Rusya’da donların yaşanması, Brezilya’da sel, ABD’de mısır kuşağındaki yağış ve Arjantin’de çekirgelerin büyümeyi engelleyen ve mısır tanelerini gevşeten zararlı bir bakteri yayması, buğday ve mısır fiyatlarını etkileyen önemli unsurlar arasında yer aldı.

Soya fasulyesi fiyatları, Çin’de kullanılan soya yağının ABD tarafından açıklanması beklenen tarifeler listesine dahil edilebileceğine dair iddialar nedeniyle yükseldi.

Intercontinental Exchange’de libre bazında fiyatlar pamukta yüzde 0,7, kahvede yüzde 0,2 artış kaydederken, şekerde yüzde 0,1 azaldı. Kakaonun ton başına fiyatı ise yüzde 9,2 arttı.

Dünya pamuk üretim tahminlerinin düşüş göstermesi, pamuk fiyatlarının artmasına yol açtı.

Kahve üretimine yönelik artan endişelerle beraber talebin artması, kahve fiyatlarında yükselişe neden oldu.

Kakao fiyatlarında sert dalgalanmalar devam ediyor

Nisanda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, bazı yatırımcıların hızlı fiyat artışı nedeniyle pozisyonlarını kapatmak zorunda kalmaları nedeniyle kakao fiyatları bir önceki hafta keskin şekilde düştü. Ancak kakao fiyatları geçen hafta yeniden yükseldi.

Batı Afrika’da son yağışlar bir sonraki hasatla ilgili endişeleri hafifletmişti ancak kakao üreten önde gelen bölgedeki çiftçiler, hala son sıcak hava dalgalarından kaynaklanan olumuz koşulların etkilerini yaşıyor.

Hasadın yeterli seviyede olmaması nedeniyle küresel kakao talebi karşılanamadı ve dünyanın dört bir yanındaki limanlarda kakao depoları yıllardır olmadığı kadar boş kaldı.

Muhabir: Burhan Sansarlıoğlu

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu