Ekonomi

Tatilciler yat ve tekne kiralamayı daha çok tercih ediyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Son dönemde tatilcilerin tatil yapış şeklinde yaşanan değişiklik göze çarpıyor. Buna göre, tatilciler, yat veya tekne kiralayarak tatil yapmayı son dönemde daha çok tercih ediyor.

2020’de yaşanan salgının da etkisiyle tatilciler, daha sakin ve izole bir tatili daha uygun bularak, denizin ortasında veya sakin koylarda kendi özel alanlarında dinlenme fırsatı buluyorlar. Bu tatil şekli, tatilcilere doğayla iç içe olma imkanı sağlarken bu durum yat ve tekne kiralamalarında artışa neden oldu.

Konuya ilişkin, AA muhabirinin sorularını yanıtlayan, Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği (TYBA) Başkan Yardımcısı Selhan Cengiz, tekne tatilinin her şeyden önce özel bir tatil olduğunu söyledi.

Cengiz, “İnsanların ekonomik olarak bir yat alma imkanı olmayabilir ama tekne tatiliyle yatta bir hafta gezerek o keyfi alma imkanına erişilebiliyor. Ayrıca izole ve kendi aileniz, eşiniz, dostunuz, seçtiğiniz insanlarla gezip, zaman geçirebileceğiniz tatil imkanı sağlayan bir tatil türü. Bölgedeki güzellikleri görmek açısından da tekneyle tatil yapmak insanları daha çok cezbediyor. Denizle doğada bir olmak, gece yıldızları seyretmek insanlar için büyük bir keyif. Koydan koya gitmeniz, bunlar çok özel şeyler. Bu bölgede yemyeşil bir koylar var, dünyanın en güzel yerlerinden birine sahibiz.” diye konuştu.

Cengiz, tekne turları ve fiyatları hakkında bilgi vererek, “İki türlü tekne var, ilki kendiniz kiralıyorsunuz ‘rent a car’ gibi 3-4 kabinli tekneler var, amatör denizci belgesi veya kaptan ehliyetiniz varsa kendiniz kullanıyorsunuz. Onların fiyatları, tekne boyutuna ve yaşına göre, 80-150 bin lira arasında haftalığı değişir. Bir de gulet dediğimiz teknelerle mavi yolculuk var. Onların fiyatları 175-200 bin lira ve bir milyon lira arasında fark ediyor. Tabii bunlar 5-6 kabinli teknelerimiz olduğu için, büyük tekneler oldukça. Bunların da iki yıldızlısı, üç yıldızlısı var oteller gibi. Teknelerde de bir standart vardır, yazılı değildir ama bilinir. Boyu, odasının büyüklüğüne göre teknelerin kalitesi fark eder. Fiyatları boyu ve kalibresine göre değişiklik gösterebiliyor” şeklinde konuştu.

Tatilcilerin en çok tercih ettiği rotalara da değinen Cengiz, rotaların genelde Antalya’dan başladığını dile getirdi.

Cengiz, “En popüler rotamız bizim Göcek ve Fethiye koyları, ayrıyeten Hisarönü Körfezi, Bozburun, Selimiye, Orhaniye, Datça rotası mevcut. Bodrum ve Gökova Körfezi, Halikarnas balıkçısının ilk başladığı yeri o da çok güzel bir rota. Kalkan ve Kekova muhteşem bir rota. Ayrıca Göcek-Ekincik-Marmaris rotası da çok güzel bir rota.” dedi.

Tatilcilere yönelik uyarılarda bulunan Cengiz, “Sosyal medyadan ucuza tekne kiralamayın. Aldığınız ucuza tatil, pahalı bir hüsrana dönebilir. Sigortaları yok. Özel teknenin ticari faaliyet yaparken sigortası yoktur. Müşterisinin başına bir şey gelse sigortası yoktur. Biz ne yapıyoruz? Bizim teknelerimizde üçüncü şahıs sigortalarımız var. Bunlar önemli şeyler.” ifadelerini kullandı.

“Marinaların son dönemde artırdıkları fiyatlar sebebiyle yat işletmecileri ciddi zorluk yaşıyor”

TYBA Başkan Yardımcısı Cengiz, charter filolarının güncel sorunlarına dikkati çekerek, marinaların son dönemde artırdıkları fiyatlar sebebiyle yat işletmecilerinin ciddi zorluklar yaşadıklarını belirtti.

Cengiz, “Biz ticari tekneciler devletimizden ne alıyoruz? Yat işletme belgesi alıyoruz. Yatağınız var, şu kadar kabininiz var, şu kadar insanı yatılı taşırsınız diye belge alıyoruz. Turizm teşvik kanununda yeri var. KDV tebliğinde de karasal konaklama yapan, turistik konaklama yapan her şeyin KDV’si yüzde 10’dur. Ama biz onun dışında kalıyoruz, bizim öyle bir kanayan yaramız var. Denizdeki tatilcilerin, karadaki tatilcilerden farklı görülüp devlet yüzde 20 uyguluyor. Bununla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığına argümanlarımızı özetleyen kapsamlı bir sunum yaptık, gönderdik. Gelir İdaresi Başkanımız argümanlarımızı yerinde ve tutarlı buldular ancak henüz süreç devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Muhabir: Emirhan Yılmaz

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu