GüncelGündem

Erdoğan’ın enflasyon açıklamasına vatandaştan karşılık: 20 yıldır iktidardasın, adama sorarlar…

Paylaş:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktisada ait yaptığı açıklamada, “Enflasyonu süratle düşürme kabiliyetimiz var” tabirlerine yer verdi. Bu kelamlara vatandaş “20 yıldır ne yapıyorsun? Adama sorarlar; bu enflasyon nereden geliyor? Biraz Allah’tan korkun ya” diyerek reaksiyon gösterdi.

Batuhan SERİM

Ali Selim YAMANLI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 30 Eylül’de Dolmabahçe Ofisi’nde Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi’nde iktisada ait açıklamalarda bulundu.

“Enflasyon oranımızın nispeten yüksek düzeylere çıkması kimilerini şaşırtıyor olabilir” diyen Erdoğan, “Halbuki biz, birebir enflasyonu onları daha da şaşırtacak süratle düşürebilme kabiliyetine de sahip bir ülkeyiz. Bunu geçmişte yaşadık. Ondan sonra da düşürdük. İstihdamımızı tarihimizin en yüksek düzeyine çıkartırken, enflasyonun yol açtığı refah kayıplarını telafi edecek her türlü önlemi de alıyoruz” tabirlerini kullandı.

Dün ise eylül ayı enflasyon oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) nazaran eylülde tüketici fiyatları yıllık yüzde 83.45 arttı. Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) nazaran ise yıllık artış yüzde 186.27 oldu.

Biz de İstanbul Kağıthane’de pazarda yurttaşlara mikrofon uzattık, “Sizce iktidarın enflasyonu düşürme kabiliyeti var mı?” diye sorduk.

Verilen cevaplar şöyle oldu:

“ALLAH’TAN KORKUN YA”

İlhami Esen: “Geçinemiyor hiç kimse. Ay sonunu getiremiyoruz. Savaş halindeki Ukrayna’da bile yüzde 20’lerde, Rusya’da yüzde 10’larda, Türkiye’de yüzde 300’lerde enflasyon… Savaş halindeki ülkeler enflasyonu bu düzeylerde tutuyorsa sen ne yapıyorsun 20 yıldır? Adama sorarlar; bu enflasyon nereden geliyor? Biraz Allah’tan korkun ya! Fiyatların düşeceğine dair hiçbir ışık görmüyorum. (Elindeki alışveriş listesini göstererek) Daima yarım kilo gidiyor. Yakında 250 grama kadar ineriz.”

İlhami Esen

“PAZARDAKİ GİDİŞAT ENFLASYONUN DÜŞMEYECEĞİ YÖNÜNDE”

Derya Gültekin: “Enflasyonun düşmesini yalnızca umuyorum… Bu hususta ekonomistler daha bilgilidir fakat benim pazarda gördüğüm enflasyonun düşmeyeceği tarafında.”

Derya Gültekin

“YALAN SÖYLÜYORLAR”

Ali Serman: “Bir şey almadan çıkıp gideceğiz… Etiketleri görünce aklım gidiyor… Emekliyiz, baş kalmıyor… Emekli maaşı kâfi mi pazara? İstediklerimizi gönlümüzce alamıyoruz. Enflasyon düşmez, palavra söylüyorlar.”

“ETİKETLERİ GÖRÜNCE PAZARA GELDİĞİMİZE PİŞMAN OLUYORUZ”

Güler Özçelik: “Etiketleri görünce pazara geldiğimize pişman oluyoruz. Enflasyonun düşmesi mümkün değil. Nasıl düşecek? Her gün yeni bir artırım geliyor. Bu gidişle asla düşmeyecek.”

Güler Özçelik

“HER ŞEY ATEŞ PAHASI”

Nedim Güner: “İmkanı yok. Fiyatlar ateş kıymeti. Gönlümüzce alamıyoruz. Bir kıvırcık 15 lira, nasıl alacaksın? Bu fiyatların düşeceğini sanmıyorum. Çıkar da düşmez…”

Nedim Güner

“ENFLASYON KADAR MAAŞLARA DA ARTIRIM GELİR İNŞALLAH”

Fuat Gültekin: “Fiyatlar emekliler için uygun değil. Üzülsen ne yazar… Allah sonumuzu hayır etsin. Bize de bugün açıklanan enflasyon kadar artırım verirler inşallah…”

Fuat Gültekin

“ŞU AN O DENLİ BİR İHTİMAL GÖZÜKMÜYOR”

Kadir beyefendi: “Şu an o denli bir ihtimal yokmuş üzere gözüküyor. Ben de nasıl düşeceğinin muhasebesini yapıyorum. Ya fiyatları düşürecekler ya da maaşlara artırım yapacaklar. Maaşlara artırım yapınca fiyatlar tekrar yükseliyor… Şu an için güç gözüküyor. Fiyatları aşağı çekeceklerini sanmıyorum.”

Döndü hanım

“FİYATLAR BÜTÇEYİ ZORLUYOR”

Döndü hanım: “Fiyatlar bütçeye uygun değil, zorluyor. Her şeyden gönlümüzce alıyoruz dersek palavra söylemiş oluruz. İktidar enflasyonu düşürür diye umut ediyoruz.”

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu