“Ertuğrul 1890” Sinema Filmine Heybetli Gala

Türkiye ile Japonya’nın ilk ortak yapımı olan sinema filmi “Ertuğrul 1890″‘ın galası yapıldı.

Japonya ve Türkiye’nin ilk ortak sinema filmi olan ayrıca iki ülke arasındaki dostluğa hitaben yapılan ‘Ertuğrul 1890’ın galası gerçekleşti. Galaya Başbakan Davutoğlu’da katılarak filmi izledi. İki ülke arasındaki 125’inci dostluk yılına hitaben yapılan ‘Ertuğrul 1890’ sinema filminin galası, önce Japonya ardından Türkiye’de gerçekleşti.

İstanbul’daki filmin galasına sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Galaya eşi Sare Davutoğlu ile birlikte gelen Başbakan Davutoğlu, filmi oyuncularla ve davetlilerle birlikte izledi.

Film öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan oyuncular Kenan Ece, Alican Yücesoy ve Mehmet Özgür, “Filmin parçası olmaktan mutluluk duyduk. Çok güzel zamanlar geçirdik. Dostluk altında iyi bir sinema filmi yapmaktı amaç, öyle de oldu. Duygusu çok yüksek bir film oldu. İki ülke arasında güzelliği anlatmanın peşindeydik. Bunu başardık.” dedi.

Galada bulunan ünlü sanatçı Orhan Gencebay ise, “Ertuğrul tarihimizde çok önemli bir olaydır. Japonlar’ın bize yaptığı özel bir gemiydi. Fakat ne yazık ki batmıştı. Onunla ilgili acı anılarımız da var. Ertuğrul isim olarak da bizim tarihimizin önemli bir parçasıdır. Filmi izleyeceğiz. Güzel bir film izleyeceğimizi umuyorum” dedi.

Filmin yönetmen koltuğunda Japon yönetmen Mitsutoshi Tanaka’nın oturduğu filmin senaryosu Eriko Komatsu tarafından yazılırken, senaryo ve tarih danışmanlığını ise Prof. Dr. İskender Pala üstlenmişti.

Filmin oyuncu kadrosunda, Japon sinemasının tanınmış oyuncularından Seiyo Uchino ve Shioli Kutsuna da rol aldı.

Filmin konusu ise şöyle; Japon karasularında batan Osmanlı firkateyni Ertuğrul’un hazin hikayesi ile 215 Japon vatandaşının Turgut Özal’ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasının çarpıcı gerçek öykülerini kurgusal bir senaryoyla aktarıyor. Birbirine yardım eli uzatan ve bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye’nin ortak projesi, aynı zamanda bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

İki halk arasında 95 yıl arayla yaşanan iki karşılıksız yardımlaşma ve kurtarma hikayesini etkileyici bir dille anlatan filmin büyük ilgi toplaması bekleniyor.