Kılıçdaroğlu: “Ajanlar Cirit Atıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetelerin Ankara temsilcileriyle görüştüğü “yılsonu değerlendirme” toplantısında, “Doğu ve Güneydoğu’da şu anda bütün ülkelerin ajanları cirit atıyor.” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “yılsonu değerlendirme” toplantısında daha çok Kürt Sorunu üzerine yaptığı konuşmasında, gazetecilere şu açıklamalarda bulundu. İyi bir strateji ile bu sorunu çözmezsek sorun korkarım ki Türkiye’nin boyutlarını aşabilir. Doğu ve Güneydoğu’da şu anda bütün ülkelerin ajanları cirit atıyor, bunu herkes biliyor. Kimin ne yaptığı belli değil.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “baştan beri çözüm sürecinin adresi olarak Meclis’teki siyasi partilerin eşit temsiliyle oluşturulacak “çözüm komisyonu”nu gösteriyordu. Meclis’in devrede olmadığı ve sadece hükümet/devlet ve PKK/bileşenleri üzerinden yürütülen görüşmelerin başarısızlığa mahkûm olduğunu düşünen CHP lideri, Oslo görüşmeleri ve sonrasını örnek gösterip, “karşılıklı güvensizlik üzerine kurulan masadan çözüm çıkmayacağını” dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, günlerce süren sokağa çıkma yasaklarının en çok sivil halkı mağdur ettiğini, halkın ya ölüme terk edildiğini ya da göçe zorlandığını belirtirken, bunun en büyük tehlikesinin “duygusal kopuş” olduğuna dikkat çekti. Çözümsüzlüğün en önemli nedenlerinden biri sorunun “siyasi ikbal” için kullanılması ifadesinde bulunan Kılıçdaroğlu, operasyonlardan ilerleme biçiminden kaygılarını iletirken, “eşkıya” olarak nitelendirdiği PKK’ya ve “özyönetim” çıkışlarına da “Eşkıya şehire inmiş, silahlanmış orada duruyor. Buraya kimse gelmesin diyorsunuz. Kimse kendisi için otonom bölgeler falan yaratmaya kalkmasın. Masaya oturduktan sonra masayı devirirseniz sorunun çözümünü zorlaştırırsınız.” eleştirisinde bulundu.

ilgili haberler