Bilim - Teknoloji

Evrenin büyük kısmı ‘karanlık enerji’den oluşuyor

Paylaş:

Karanlık enerji hakkında gizem halen tam anlamıyla çözülememişken, yeni yapılan hesaplamalar evrenin büyük çoğunluğunun karanlık enerjiden oluştuğunu doğruladı.

Daha önce NASA’ya göre evrinin yüzde 5’i maddeden, yüzde 27’si karanlık maddeden, yüzde 68’i ise karanlık enerjiden oluştuğu düşünülüyordu. Bu değeri yüzde 68.3 olarak ölçen farklı veriler de var ancak yeni hesaplamalar başka değerlere de işaret ediyor.

DAHA ÖNCEKİ ÇALIŞMALAR TEKRAR DOĞRULANDI

Chiba Üniversitesinden bilim insanlarının da yer aldığı uluslararası bir ekip, toplam madde miktarını ikinci kez ölçmeyi başardı. Ekip, maddenin evrendeki toplam madde ve enerji miktarının yüzde 31’ini oluşturduğunu, geri kalanının ise karanlık enerjiden meydana geldiğini ortaya çıkarttı.

Evrenin yeni ölçümlerine göre her şeyin toplamının yüzde 69’u karanlık enerjiden oluşuyor. 

Geriye kalan yüzde 31’lik kısımsa görebildiğimiz her şeyi oluşturan parçacıklar ve kuvvetlerden sorumlu olan karanlık madde.

Mısır’daki Ulusal Astronomi ve Jeofizik Araştırma Enstitüsünden ve Japonya’daki Chiba Üniversitesinden makalenin ilk yazarlarından Dr. Mohamed Abdullah’a göre kozmologlar toplam maddenin yalnızca 20’sinin baryonik maddeden oluştuğuna inandığını söylüyor. Baryonik madde yıldızları, gezegenleri, hücrelerimizi ve atomları oluşturan madde olarak biliniyor.

Virginia Üniversitesinden Anatoly Klypin’e göreyse, “Evrendeki toplam maddenin daha yüksek bir yüzdesi daha fazla küme oluşmasına neden olur. Ancak maddenin çoğu karanlık olduğu ve teleskoplarla doğrudan göremediğimiz için herhangi bir galaksi kümesinin kütlesini doğru bir şekilde ölçmek zordur.”

Karanlık enerjinin ise ne olduğu bilinmiyor. Tekrarlanan ölçümlere göreyse evrenin madde ve enerji yoğunluğunun çoğu yüzde 70 dolaylarında olan bir miktardan oluşuyor.

The Astrophysical Journal’da yayımlanan araştırmada, evrenin genişleme hızının tespit edilmesinin şu ana kadar son derece zor olduğunun kanıtlandığı ancak bilim insanlarının bunu bulmak için çok uğraştığını çünkü bunu bulmanın evrenin bugüne kadarki genişlemesinin nasıl etkilendiği ve gelecekte de nasıl etkilenebileceğinin çözülmesinde önemli bir buluş olabileceği vurgulanıyor.

Bilim insanları, galaksilerin sayısını ve kütlesini sayısal simülasyonlarla karşılaştırarak madde ve enerji oranını hesaplayabilir. Daha büyük kütleli kümelerin daha az kütleli kümelerden daha fazla galaksi içerdiği gerçeğine -kütle zenginliği ilişkisi: MRR- dayandılar.

Günümüzün galaksi kümeleri milyarlarca yıl boyunca kendi yerçekimi altında çöken maddelerden oluşuyor. Bundan dolayı şu anda gözlemlenen kümelerin sayısı, sözde küme bolluğu sebebiyle, kozmolojik koşullara ve özellikle de toplam madde miktarına karşı çok hassas. 

Öte yandan kütlenin büyük bir kısmı karanlık madde tarafından sağlanıyor. Bu yüzden de galaksi kümesinin kütlesini doğrudan ölçmek zor hale geliyor. Araştırma ekibi, bunun yerine veri tabanlarında yer alan gökada kümelerinin kütlesi belirledi ve her bir gökada sayısını sayarak, her birinin yalnızca küme gökadaları içerip içermediği tespit ederek ve GalWeight olarak bilinen tekniği uygulayarak verileri analiz etti.

Karanlık enerji ve karanlık madde içeren galaksi kümelerini oluşturmak için sayısal simülasyonlar gerçekleştiren ekip, gözlemlenen galaksi kümelerine en yakın eşleme yapan simülasyonu ele aldı. Burada yüzde 31’i maddeden oluşan bir evren ortaya çıktı. Sonuç ekibin yüzde 68.5 oranında karanlık enerji ve yüzde 31.5 oranında maddeyi ortaya çıkaran önceki çalışmasına oldukça yakın bir sonuç.

Chiba Üniversitesinden Tomoaki Ishiyama, “MRR kullanarak madde yoğunluğunun ilk ölçümünü yapmayı başardık, bu da Planck ekibi tarafından CMB yöntemi kullanılarak elde edilenle mükemmel bir uyum içinde. Bu çalışma ayrıca küme bolluğunun kozmolojik parametreleri kısıtlamak için rekabetçi bir teknik olduğunu ve CMB anizotropileri, baryon akustik salınımları, Tip Ia süpernovaları veya yerçekimsel mercekleme gibi küme dışı teknikleri tamamladığını göstermektedir.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu