Ekonomi

Farklı taşıma seçeneklerini bir arada sunan “MaaS” Projesi tanıtıldı

Paylaş:

ANKARA (AA) – MaaS Projesi Açılış ve İmza Töreni Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Yerleşkesi Ana Salonu’nda düzenlendi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, törendeki konuşmasında, ulaştırma sektöründe teknoloji kullanımı denildiğinde akla ulaşım sistemlerinin geldiğine işaret ederek, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ulaşım sektörüne uyarlanmasıyla akıllı ulaşım sistemlerinin sektöre paralel olarak ilerlediğini söyledi.

Sayan, MaaS’ın, “çeşitli ulaşım türlerinin tek birleşik sistem halinde entegre edilerek ulaşımı daha verimli, rahat ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan bir kavram” olarak da tanımlanabileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“MaaS, insanların toplu taşıma, araba kiralama, bisiklet, elektrikli scooter gibi farklı taşıma seçeneklerini bir arada kullanmalarına olanak sağlıyor. Ayrıca kişisel araç sahipliğini, trafik sıkışıklığını, trafikte geçirilen süreyi, ulaşım maliyetlerini ve çevre kirliliğini azaltmayı vadediyor. MaaS hizmetleri genellikle bir mobil uygulama veya internet sitesi aracılığıyla erişilebilmesi sebebiyle de insanların ulaşım ihtiyaçlarını, tercihlerini kolaylıkla karşılayabilmesine olanak sağlıyor.”

MaaS’ın farklı ulaşım sistemlerini birbirine bağladığının altını çizen Sayan, son yıllarda yolculuk paylaşımının, araba paylaşım hizmetlerinin, elektrikli oturum araçlarının MaaS kavramını daha da güçlü hale getirdiğini dile getirdi.

Sayan, MaaS’ın ulaştırma sektörünün ilgilendiği en büyük eğilim olma yolunda ilerlediğine dikkati çekerek, yapay zeka gibi teknolojilerin MaaS’ın gelişmesini etkilediğini anlattı.

Konya Büyükşehir Belediyesiyle başlatılacak projeyi desteklediklerini belirten Sayan, proje kapsamında ileri tarihli yolculuk için alternatifler sunulması, planlama, rezervasyon, ödeme, kiralama gibi başlangıç noktasından varış noktasına kadar tüm yolculuk deneyiminin tek bir araçla sağlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Uygulamayla, rezervasyon, ödeme ve navigasyon hizmetleri de sunulacak

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten de PTT Teknoloji ile İnova konsorsiyumu bünyesinde ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi (UDHAM) Başkanlığı desteğiyle projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Gelecek süreçte uygulayacakları projeyle, gerçek zamanlı veriler kullanılarak farklı ulaşım türleri ile kullanıcılara konforlu, güvenli, verimli, esnek çözümler sunmayı amaçladıklarını ifade eden Gülten, “Proje kapsamında elde edilen verilerin analiz edilmesiyle ulaşım politikalarının belirlenmesi ve yeni yatırımların planlanmasını sağlamayı ve sürdürülebilir bir hareketlilik çözümü geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu uygulamayla, planlama, rezervasyon, ödeme ve navigasyon hizmetleri sunmayı da amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Güncel teknolojiler kullanılarak yerli ve milli kaynaklarla geliştirilen projenin vatandaşların tek bir dijital platform üzerinden uçtan uca ulaşım planlaması yapmasına imkan tanıyacağını söyleyen Gülten, “Kullanıcılar, gerçek zamanlı seyahat bilgileri edinebilecek, birden çok biletleme ve ödeme işlemi yerine tek bir ödeme kanalı kullanarak ulaşım hizmetlerine kolayca erişim sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Gülten, projenin, şehir içi ve şehirlerarası otobüs, minibüs, taksi, metro, tramvay, tren, vapur, feribot, uçak ve benzeri tüm ulaşım araçlarını kapsayacağının altını çizerek, bu hizmetlere ek olarak araç kiralama, paylaşımlı araçlar, mikro mobilite araçları ve benzeri yenilikçi ulaşım çözümlerinin de hizmet içerisinde yer alacağını anlattı.

Projenin ilk olarak pilot uygulama kapsamında Konya’da başlayacağını dile getiren Gülten, gelecekte uygulamayı ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da projeyle akıllı ulaşım ağlarını daha da genişleteceklerini belirterek, Konya’nın pilot il seçildiği için mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından PTT Teknoloji ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği, UDHAM, PTT Teknoloji ve İnova arasında da AR-GE desteği anlaşmaları imzalandı.

Muhabir: Mustafa Çalkaya

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu