Ekonomi

Araç kiralama talebinde bu yaz yaklaşık yüzde 30 artış bekleniyor

Paylaş:

ISTANBUL (AA) – Otokoç Otomotiv Kiralama ve Mobilite İş Birimi Lideri Mert Atılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesi ve okulların kapanmasının araç kiralama sektörü için sezon başlangıcı olarak değerlendirildiğini söyledi.

Atılgan, “Bu dönemde artan hava yolu talebi ve şehir hareketlilikleri, araç kiralama taleplerinde de aynı şekilde artışı beraberinde getiriyor. Yaz döneminde talebin kış aylarına oranla neredeyse iki buçuk katına çıktığını söyleyebiliriz. Bu yaz, araç kiralama talebinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25-30 bandında artış göstermesini bekliyoruz. Haziran ayında okulların kapanmasıyla aynı döneme denk gelen uzun bayram tatiliyle birlikte beklentimizin üzerinde bir talep aldık. Ocak-haziran döneminde ise geçen yıl aynı döneminin yaklaşık yüzde 20 üzerinde bir talep gözlemledik.” şeklinde konuştu.

Atılgan, son dönemde müşterilerinin özellikle ekonomik ve otomatik araçlara olan ilgisinin arttığını dile getirdi.

B segment hatchback otomatik ve C segment sedan otomatik araçların en çok tercih edilen modeller olduğunu ifade eden Atılgan, artan fiyatların, müşteri tercihlerini geçmiş yıllara oranla daha ekonomik seçeneklere yönelttiğini kaydetti.

Atılgan, elektrikli araçlarının genellikle şehir içi kısa kullanımlarda tercih edildiğini vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Müşteriler farklı modelleri deneyimlemek için hevesli. Bununla birlikte uzun yol kullanımları için elektrikli araçların henüz ilk tercih olmadığı da bir gerçek. Elektrikli araç kullanımına yönelik destekleyici adımlar çerçevesinde bakıldığında, şarj istasyonları konusunda iş ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz ve ofislerimizin altyapılarını güçlendiriyoruz. Ev de dahil olmak üzere araçlarını istedikleri her yerde şarj etme olanakları olduğunu müşterilerimize iletiyoruz. Diğer taraftan havalimanı otoritelerinin elektrikli araç konusunda altyapıyı sağlamakta hızlı adım atmalarına yönelik ihtiyacın altını çizmek isteriz. Bununla ilgili tüm teknik teçhizatları da müşterilerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. İzlenecek rota doğrultusunda öneriler sunan farklı uygulamalar da bulunuyor, biz de söz konusu uygulamaları müşterilerimizle paylaşıyoruz.”

Avis Caravan filolarında motokaravan, çekme karavan ve offroad çeşitleriyle 127 araçla hizmet verdiklerine değinen Atılgan, Türkiye’de karavan ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

Atılgan, deneyim ve iş yapış yaklaşımları doğrultusunda yaz aylarında filo büyüklüğünü taleple doğru orantılı şekilde artırdıklarını belirterek, “Bunu hayata geçirirken talep tahminleme süreçlerimizi dijital çözümlerle destekleyerek filo optimizasyonu yapıyoruz. Bu sayede araçlarımızı müşteri ihtiyaçları doğrultusunda daha verimli kullanıyoruz. Hizmet kalitemiz bizim için en vazgeçilmez unsur. Standartlarımızı tüm yıl boyunca koruyoruz ve bu standartlara uygun kontrol süreçlerinden geçmeyen araçlarımızı kesinlikle müşterilerimize sunmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaz mevsiminde araç kiralama fiyatlarının talep doğrultusunda artış gösterdiğini vurgulayan Atılgan, şirket olarak fiyatları dinamik bir şekilde yönettiklerini söyledi.

Atılgan, müşterileri için uzun kullanımlara özel indirim kampanyası tasarladıklarını dile getirerek, “Bunun yanı sıra çevrim içi ödemelerde yüzde 30 indirim gerçekleştiriyoruz. Farklı markalarla işbirlikleri yaparak müşterilerimize en avantajlı fiyatları sağlamaya çalışıyoruz. Kurumsal müşterilerimize ve acentelere özel indirimler de sunuyoruz.” diye konuştu.

“İnsanların tatil planları yaparken araç kiralama hizmetlerine olan ihtiyaçları artıyor”

Enuygun Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam da yaz aylarında araç kiralama taleplerinde her zaman belirgin bir artış gözlemlediklerini belirterek, “Bu dönemde insanlar tatil planları yaparken araç kiralama hizmetlerine olan ihtiyaçları artıyor. Ancak, bu yılki artış beklentilerimizin altında kaldı.” şeklinde görüş paylaştı.

Özellikle 9 günlük Kurban Bayramı tatili döneminde araç kiralama firmalarının beklenen adetlere ulaşamadığını vurgulayan Sağlam, firmalardaki araç stoklarının fazla olması da kiralama fiyatlarının düşük kalmasına neden olduğuna dikkati çekti.

Temmuz ayının gelmesiyle araç kiralama taleplerinde önemli bir artış beklediklerini söyleyen Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde okulların kapanması ve yaz tatilinin başlamasıyla birlikte insanlar daha fazla seyahat etmeye başlıyorlar. Ayrıca, tatil beldelerine olan ilginin artması ve havaların ısınması da araç kiralama talebini yükselten diğer faktörler arasında yer alıyor. Bu artışın, yaz boyunca devam edeceğini öngörüyoruz. Ekonomik araçların ortalama kiralama fiyatı 5 bin lira iken bu araçlar genellikle 5 günlük sürelerle kiralanıyor. SUV ve lüks araçlara olan talep ise daha düşük seviyelerde kalıyor. Bu tercihler, kullanıcıların bütçelerini verimli kullanma isteği ve ekonomik araçların sağladığı yakıt tasarrufu gibi avantajlardan kaynaklanıyor.”

“Araç kiralamalarda elektrikli araçların ilgi görmemesinin nedeni menzil sorunu ve yeteri kadar istasyon olmaması”

Müşterilerinin araç kiralama işlemlerinde yüzde 80 oranında ekonomik araçları tercih ettiğini anlatan Sağlam, elektrikli araçların, kiralama tarafında beklenen ilgiyi görmediği bilgisini paylaştı.

İlgi görmemesinin nedenini yeteri kadar istasyon olmaması ve araçların menzili olarak belirten Sağlam, “Şarj istasyonlarının artırılmasıyla beraber, elektrikli araçlara talebin de daha yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda, araç üreticilerinin batarya teknolojilerini geliştirerek menzil sorununu minimize etmeleri de büyük önem taşıyor. Bu adımlar, sadece elektrikli araçların kullanımını artırmakla kalmayacak, aynı zamanda çevreye olan olumlu etkileri ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri sunarak, karbon ayak izinin azaltılmasına da katkı sağlayacaktır.” şeklinde görüş belirtti.

130’dan fazla firmayla çalıştıklarını ve artan taleplere rahatlıkla cevap verebildiklerini belirten Sağlam, Enuygun olarak müşterilerine özel kampanyalar düzenlediklerini kaydetti.

Muhabir: Mehmet Selçuk Güçlü

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu