Sağlık

‘Fazladan ölümlerdeki düşüş hızlandı’

Paylaş:

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman, fazladan ölümlerdeki düşüşün son iki haftada hızlanarak salgın öncesi ortalamanın yüzde 6 üzerine kadar indiğini kaydetti. Yaman, yüksek mevt sayılarının salgının bitmediğinin en somut göstergesi olduğunu söz etti.

TTB, Pandemi Çalışma Kümesi üyesi yazılımcı Güçlü Yaman, hazırladığı istatistik ve verdiği bilgiye nazaran fazladan ölümlerdeki düşüş, son iki haftada hızlanarak salgın öncesi ortalamanın yüzde 6 üzerine kadar indi. Son hafta (14-20 Eylül) günlük ortalama 68 fazladan vefat hesaplandı. Tüm salgın periyodu için hesaplanan fazladan vefatlar, 303 bine çıkarak resmi Covid-19 ölümlerinin 3 katı oldu.

“OMİCRON DALGASINDA 15 BİN FAZLADAN MEVT OLDU”

Güçlü Yaman, Temmuz’da başlayan Omicron BA.5 dalgasında, şu ana kadar Türkiye için hesaplanan fazladan ölümlerin 15 bini geçtiğini belirterek,  “Aynı periyot için açıklanan resmi Covid-19 vefatı ise 2 bin civarında. Ortadaki bu fark resmi salgın ölümlerinin nitekim ne kadar uzak olduğunun yeni bir göstergesi oldu. Tam tarih olarak 6 Temmuz-20 Eylül ortası için hesaplanan günlük ortalama fazladan mevt sayısı 200. Dalganın tepe noktası 3-9 Ağustos haftasında günlük ortalama 360 fazladan mevtle yaşandı” dedi.

“TÜRKİYE EN FAZLA MEVTİN YAŞANDIĞI ÜLKELER ARASINDA”

Economist Mecmuasına Türkiye’nin en fazla mevt yaşanan ülkeler ortasında olduğunu söyleyen Yaman, “Economist’e nazaran dünya genelinde salgında fazladan ölenlerin sayısı 22 milyona ulaştı. Resmi olarak bildirilen Covid-19 ölümlerinin 3,4 katı. Türkiye nüfusuna nazaran vefatlar sıralamasında en fazla vefatın yaşandığı ülkeler arasında” bilgilerini paylaştı.

“YENİ BİR DALGA DAHA BULAŞICI OLACAKTIR”

Yüksek vefat sayılarının salgının bitmediğinin en somut göstergesi olduğunu tabir eden Yaman, “Önceki dalgalarla kıyaslandığında şiddeti azalsa da kayıpların sayısı hala çok yüksek. Bu dalga sönümlenmeye hakikat gidiyor, lakin yeni bir kış dalgasına yönelik rastgele bir hazırlık yapılmış değil.

Türk Klinik Mikrobiyoloji Ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği(KLİMİK), artık dünyada uygulanmaya başlayan ikili aşının Türkiye’ye getirilmesi ve ülkemizde de kullanıma girmesi daveti yaptı. Bu yeni aşı hem virüsün özgün haline, hem de Omicron varyantına tesirli. Çocuk aşılaması hala sessizlikle geçiştiriliyor. Toplu taşıma üzere kalabalık ortamlarda maskenin neredeyse unutulduğu bir ortamda yeni bir dalga çok daha bulaşıcı olacaktır” dedi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu