Yaşam

Fibromiyaiji ağrılarınızdan ağırlık kaldırarak kurtulun…

Paylaş:

FMS’Yİ TEŞHİS ETMEYİ BU KADAR ZORLAŞTIRAN ŞEY NEDİR?

Bu belirsizliğin en azından bir kısmı, bırakın uygun bir test bulmayı, tıbbın FMS’yi kavramsallaştırma çabasına atfedilebilir. Önemli fibromiyalji benzeri semptomlar 1820’lerin başında tanımlanmış olsa da, terim 1976’ya kadar resmi olarak kullanılmamıştı . Amerikan Tabipler Birliği’nin FMS’yi resmi bir teşhis olarak tanıması bir on yıl daha aldı. Bazı cinsiyet yanlılıkları da söz konusu olabilir: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kadınların FMS’ye yakalanma olasılığının erkeklere göre iki kat daha fazla olduğunu bildirmektedir (her ne kadar erkeklerde yeterince teşhis edilmediği aktif bir araştırma alanı olsa da ).

FMS ile tanıyı koymak zordur ancak bundan sonrakiler daha zordur. Uygulayıcıların genelleştirilmiş reçetelerini kullanarak, çok az tıbbi destekle, belirsiz ve belirsiz bir durumda gezinebilirsiniz. Osteolojiden sinir bilimine, romatolojiden ağrı yönetimine kaydırılabilirsiniz. Kronik ağrı çeken diğer kişilerin hikayenizi doğrulayabileceği fibromiyalji alt dizinine giden yolu bulabilirsiniz .

FMS VE DİRENÇ ANTRENMANI ARASINDAKİ İLİŞKİ

İnsan hareketi bilimi alanında doktora sahibi olan ve Brezilya’daki Santa Catarina Eyalet Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışan Guilherme Torres Vilarino, direnç eğitimi ve FMS ile ilgili çalışmaların tıp pratisyenlerinin bunları tedavi planlarına dahil etmesi için henüz çok yeni ve sınırlı olduğunu açıklıyor. İlk çalışmalardan biriFMS hastalarında direnç eğitiminin etkilerini araştıran (FMS’li bir grup menopoz öncesi kadının 21 haftalık aşamalı kuvvet antrenmanına katıldığı) çalışma 2021’de yayınlandı, ancak direnç eğitiminin FMS’li insanlar üzerindeki etkileri, yeni bir araştırma konusu olana kadar nadir bir araştırma konusu olarak kaldı. Vilarino, “Bilimsel bilgiler, günlük olarak çalışan profesyonellere bu kadar hızlı ulaşmıyor, dolayısıyla belli bir güncellik söz konusu değil” diyor. “Birçok profesyonel hala ağır egzersizlerin ağrıyı daha da kötüleştireceğini düşünüyor.”

Bu düşünce ekolü temelsiz değildir. Journal of Clinical Investigation, FMS’li kişilerin böylesine zayıflatıcı bir ağrıya sahip olduğuna dikkat çekiyor çünkü duyusal nöronları “sanki nöronları çevredeki en küçük değişikliklere bile yanıt olarak ağrı sinyallerini iletmek için hazırlanmış veya aşırı yüklenmiş gibi dokunma ve basınca karşı artan hassasiyete sahipler.” ” FMS’li herkesin kendi tetikleyicileri vardır ve ben de yıllar boyunca kendi tetikleyicilerime odaklanmayı başardım. En yaygın olanı, sabahları her zaman şiddetli ağrılara neden olan, kötü bir uyku gecesidir.

O halde, FMS’li pek çok kişinin içgüdüsel olarak yersiz gelen ve semptomları tetikleyebilecek her şeyden çekinmesi mantıklıdır. Belki de direnç eğitimi, fibromiyalji tanısı alan birçok kişi için alevin odağıdır.Ancak araştırmalar artık en azından bazı fibromiyalji hastaları için ağırlıkların daha yakından incelenmeye değer olduğunu gösteriyor.

DİRENÇ EĞİTİMİ NEDEN FİBROMİYALJİYE YARDIMCI OLABİLİR?

FMS araştırmaları geçtiğimiz birkaç on yılda gerçekten yükselişe geçtiğinden beri, çalışmalar sendromun size gerçekte ne yaptığını ve egzersizin bunu nasıl etkilediğini bulmaya çalıştı. Örneğin, 2006 yılında Fizik Tedavi alanında yapılan bir araştırma, fonksiyonel fiziksel performans ile gücü karşılaştırdı . Fibromiyaljili kadınların , benzer ağırlık ve yaştaki FMS’siz kadınların ve sağlıklı yaşlı kadınların oranı. Sonuçlar endişe vericiydi: FMS’li genç kadınlar ve sağlıklı yaşlı kadınlar benzer alt vücut gücüne ve işlevselliğine sahipti; bu da fibromiyaljinin yaşa bağlı erken sakatlık riskini artırabileceğini gösteriyor.

Bu, FMS’li kadınlar için endişe vericidir, özellikle de ağrıyı tetikleme korkusuyla fiziksel aktiviteden kaçınabilenler için; çünkü iyileşirken iskelet kas kütlesini kaybedebilirler. Bilim, eğer kaslarınızı kullanmazsanız onları kaybedeceğinizi ortaya koymuştur.
Bu bağlamda direnç eğitiminin (RET) fibromiyaljik ağrıya ne yaptığına bakmak faydalı olacaktır. Yüksek kaliteli çalışmalar, sağlıklı bireylerde yıllar içinde tüm nedenlere bağlı ölümlerin azaltılmasıyla kas kondisyonu arasında bağlantı kurdu .2015 yılında yapılan bir araştırma35 yıla kadar uzanan FMS semptomları olan 130 kadından biri, RET’in mevcut ağrı yoğunluğu, ağrı özürlülüğü ve ağrı kabulü açısından önemli iyileşmeye yol açtığını buldu. Ancak araştırmacılar, her katılımcının kendi antrenmanını planlamaya aktif olarak katılması gerektiğini vurguladı; bu uygulamanın, kadınların kendi sağlık sorunları etrafında ilerlemelerini yönetmelerine yardımcı olacağını söylediler.

2022’de üç Çinli araştırmacı, çeşitli veri tabanlarında bir dizi çalışmayı analiz etti ve direnç ve aerobik antrenman kombinasyonunun FMS hastalarında ağrıyı hafifletmenin en iyi yolu olabileceğini buldu.. Sonra 2022’deki bir çalışmanınki gibi karışık sonuçlar varFMS’li 41 kadından. Bu çalışma, 24 haftalık kademeli ve aşamalı kuvvet antrenmanından sonra katılımcıların ağrılarının azaldığını ve uyku kalitesinin arttığını, ancak diğer iki önemli FMS semptomu olan kaygı ve yorgunluğun azalmadığını ortaya çıkardı.

Arthritis Research and Therapy’de yayınlanan bir başka çalışmada, FMS’li kadınların 15 haftalık bir eğitim

“Alışmak için düşük ağırlıklarla başlamayı ve yükü yavaş yavaş artırmayı tercih etmelisiniz. ancak daha sonra daha ağır yüklerle ve birkaç tekrarla antrenman yapmaktan korkmayın.”
—Annette Larsson, Fizyoterapist

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu