GüncelGündem

Filistinli uzmanlara göre, Batı Şeria her an patlamaya hazır bir bomba

Paylaş:

RAMALLAH (AA) – İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ni 46 gündür aralıksız şekilde havadan, karadan ve denizden vurmaya devam ederken, işgal altındaki Batı Şeria’da da gece baskınlarını artırdı.

İsrail güçleri Batı Şeria’daki Cenin, Tulkerim, Beytüllahim, El Halil, Nablus, Ramallah, Tubas ve daha bir çok kentte askeri araçlar ve buldozerler eşliğinde baskınlar düzenledi. Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli öldürüldü. Bu baskınlar sırasında şu ana kadar 2 bin 960 Filistinli gözaltına alındı, evler bombayla patlatıldı ve altyapı tahrip edildi.

AA muhabirine konuşan Filistinli uzmanlar, Gazze’deki saldırıların ışığı altında Batı Şeria’yı da bir sonraki aşamada silahlı çatışmaların beklediğini söyledi.

Batı Şeria’nın güneyinin çatışma hattına girmesi, çemberi genişletir

Batı Şeria’nın, süratle büyük toplumsal bir patlamaya doğru gittiğini söyleyen Filistinli uzman Cihad Harb, “Yahudi yerleşimcilerin saldırıları, ekonomik durum, Filistinlilerin onurunun çiğnenmesi ve Gazze’deki gelişmelerin” bunu tetiklediğini ifade etti.

Bu patlamanın, gösteriler ya da silahlı mücadele şeklinde olabileceğini ve halkın desteğini aldığı için silahlı çatışma seçeneğinin daha ağır bastığını söyleyen Harb, Batı Şeria’da 7 Ekim öncesinden başlamak üzere yaşanan gerginlikte gençlerin ön saflarda yer aldığını ve halihazırda halkta büyük bir öfke birikimi olduğunu dile getirdi.

“Batı Şeria’nın güneyinin özellikle de El Halil’in çatışma hattına girmesi, tansiyonun daha da yükseleceği anlamına gelir. Çünkü El Halil’de nüfus yoğunluğu fazla ve Yahudi yerleşimcilerle doğrudan temas noktalarına ulaşmaları daha kolay.” diyen Harb, silahlı grupların Batı Şeria’nın kuzeyinden güneyine intikal etmesinin, İsrail’e karşı düzenlenen eylem dairesini genişleteceğini söyledi.

“İsrail, bu toplumsal patlamayı mümkün mertebe ertelemeye çalışıyor”

Ramallah’taki Yabous Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Süleyman Bişarat, Batı Şeria’da silahlı eylemler dahil olmak üzere direniş eylemlerinde artış yaşandığını ve bu durumun İsrail’i korkuttuğunu belirtti.

“İsrail, bu toplumsal patlamayı mümkün mertebe ertelemeye çalışıyor. Bir sonraki aşamanın geleceğini ve bunun öncekilerden faklı olacağını biliyor.” diyen Bişarat, şunları kaydetti:

“Geçmiş dönemde Batı Şeria’nın kuzeyinde silahlı gruplar teşekkül etti ancak bunlar güneye intikal etmedi. Kanaatimce bu durum (güneye intikal etmesi), büyük silahlı bir çatışmaya giden yolun başlangıcı olacak.”

El Halil’in, Yahudi yerleşimcilerle daha fazla temas halinde olduğunu ve bu durumun insan kayıplarına neden olacak silahlı saldırılar gerçekleştirme olasılığını kolaylaştırdığını kaydeden Bişarat, “Bu durumda, çatışma İsrail içine özellikle de Kudüs’e ve askeri kontrol noktalarına kayabilir.” ifadesini kullandı.

Batı Şeria, askerileştiriliyor

Geçen yıllarda El Halil’de silah kullanımının büyük oranda yayıldığını aktaran Bişarat, “El Halil silahlı çatışma hattına dahil olacak olursa, buradaki büyük nüfus yoğunluğundan dolayı daha büyük askeri eylemlere tanık oluruz.” diye konuştu.

Bişarat, Filistinlilerin onurunun çiğnenmesi, baskınlar ve yıkımların Batı Şeria’nın topyekün askerileştirilmesine neden olduğunu vurguladı.

Batı Şeria’da her an her şey olabilir

Cenin’deki Arap Amerikan Üniversitesi Siyasi Bilimler Öğretim üyesi Emced Ebu’l Iz, Batı Şeria’nın, Yahudi yerleşimcilerin saldırıları ve İsrail güçlerinin baskınları nedeniyle bir galeyan halinde olduğunu vurguladı.

“Toplumsal patlama an meselesi ve bu an, her an gelebilir. Buna neden olan yerleşimcilerin eylemleri ve silah taşımalarıdır.” diyen Ebu’l Iz, Batı Şeria’nın yerleşimcilerin elindeki silahlar nedeniyle “sürprizlere” gebe olduğuna dikkati çekti.

Muhabir: Kays Ebu Semra

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu