Yaşam

Fit kalmak için günde kaç saat spor?

Paylaş:

Kişisel antrenör ve KMAK Fitness direktörü Kunal Makwana, Independent‘a dengeli, güvenli ve eğlenceli bir egzersiz rejimi sağlarken, fitness hedeflerine ulaşmak için hangi yönergelerin takip edilebileceğini anlattı.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalısınız?

“Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) her gün fiziksel aktivite yapılmasını önerse de, bu her gün 5 km’lik bir koşuya çıkmak veya yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmak anlamına gelmez” diye belirten Makwana şöyle diyor: “İdeal olarak haftada üç ila dört kez antrenman yapmaya çalışmalısınız. Eğer biraz daha fazlasını yapabiliyorsanız, o zaman harika. Ancak toparlanmaya zaman ayırmanız gerektiği için bundan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.”

Ağır bir aktivitede aşırıya kaçmamak ve egzersiz yaparken kendinizi sakatlamamak için egzersizi hafta içine eşit olarak yayabilirsiniz.

Antrenman süreniz ne kadar olmalı?

Forma girmek istiyorsanız uzun süreler boyunca egzersiz yapmanız gerektiği yaygın bir yanılgıdır. Çok uzun süre egzersiz yapmak yorgunluğa yol açabilir ve bu da bir egzersizi doğru form veya ekipmanla yapamayacak kadar yorgunsanız yaralanmayla sonuçlanabilir.

Makwana, “Egzersizler 90 dakikadan fazla olmamalıdır. İdeal olarak, yoğun bir profesyonelseniz 60 ila 90 dakika uygundur. Amaç, özellikle de meşgulseniz, genel olarak hiç kimse için verimli olmayacak iki ila üç saati harcamaya gerek yok” diyor.

Yeni başlayanlar için egzersize başlamanın en iyi bir yolu nedir?

Makwana’ya göre, daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız ağırlık çalışması egzersize başlamak için harika bir yoldur. Ağırlık çalışması aynı zamanda direnç ve kuvvet antrenmanı olarak da biliniyor ve burada kas gücünü geliştirmek için ağırlıklar kullanılıyor.

Öte yandan fitness direktörü, yeni başlayanların ağırlık antrenmanına kendi başlarına başlamaması gerektiği konusunda uyarıyor.

Makwana, “Başlangıç için sınıflara bakmanızı tavsiye ederiz. Topluluklarla ve yeni arkadaşlarla tanışabilir ve aynı zamanda bir tür yönlendirme almış olursunuz” dedi.

İki ya da üç gün üst üste ağırlık çalışması yapılabilir mi?

Kaslarınızın iyileşmesi için antrenmanlar arasında zamana ihtiyacınız olacağından, birkaç gün üst üste ağırlık antrenmanı yapmanız önerilmiyor.

Makwana, “Antrenman seansları arasında en az bir gün boşluk bırakmanızı tavsiye ederiz, böylece özellikle yolculuğunuzun başlarında daha verimli bir şekilde toparlanabilirsiniz” diyor.

Fitness direktörü ağırlık antrenmanını kardiyo egzersizleriyle karıştırmanızı tavsiye ediyor, ancak ağırlık antrenmanıyla aynı anda kardiyo yapmanıza gerek olmadığını da belirtiyor.

Uyku fitness rutininiz için ne kadar önemli?

Makwana, “Uyku hayatınızın yüzde 33’ünü oluşturur” diyor ve ekliyor: “Bu nedenle, daha güçlü olmak ve antrenmanlarınızda daha iyi olmak istiyorsanız, uyku toparlanmanız için kesinlikle çok önemlidir.”

Fitnes direktörü, uyku düzeninin bozulmasının aynı zamanda yemek yeme isteğine yol açabileceğini ve bunun da kilo verme çabalarınızı engelleyebileceğini söylüyor.

Araştırmalar, uykudan mahrum kalmanın vücuttaki iştah hormonlarının seviyelerini değiştirebildiğini ve bunun da açlığın artmasına neden olduğunu gösteriyor.

Egzersiz rutininizin sonuçlarını aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Egzersiz hedeflerinizi belirledikten ve size uygun bir egzersiz rejimi oluşturduktan sonra Makwana, sonuç almanın en iyi yolunun “her hafta yükünüzü kademeli olarak artırmak” olduğunu söylüyor.

Bu, “her hafta fazladan bir tekrar eklemek veya fazladan ağırlık eklemek” anlamına geliyor ve antrenmanınızda daha iyi olmanın ve sonuçları görmenin en hızlı yolu olmasıyla önem taşıyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu