GüncelGündem

Milli rallicilerden jandarma timlerine güvenli sürüş eğitimi

Paylaş:

BURSA (AA) – Farklı coğrafi özelliklere sahip görev alanlarında faaliyet gösteren jandarma personeli, kurumun envanterinde bulunan otomobil ve arazi aracı gibi devriye müdahale ve trafik araçlarını da kullanıyor.

Görev sırasında olay yerine güvenli ve en hızlı şekilde ulaşılması, kazaların azaltılması, sürücünün, sürüşün her aşamasında aracına tam olarak hakim olması, dışarıdan gelen uyarıcılara seri şekilde yanıt verebilmesi, aracını doğru yerde ve doğru pozisyonda kullanması amacıyla Bursa’daki Jandarma Trafik Okul Komutanlığında birçok ilden gelen jandarma personeli eğitimlere katılıyor.

Özel hazırlanan parkurlarda “Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitimi” verilen personelle bir araya gelen milli ralliciler Becce ve İsen, kaygan zemin, engebeli arazi, çukur ve tümseklerde yapmaları gerekenlerle ilgili tavsiyelerde bulunup deneyimlerini uygulamalı anlattı.

Eğitimler her türlü zorlu şart göz önüne alınarak veriliyor

Jandarma Trafik Okul Komutanı Jandarma Albay Ercan Yiğit, AA muhabirine, okulun 2019 yılında kurulduğunu, başta 3 olan kurs türünün 24’e yükseldiğini söyledi.

Eğitmenlerden Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Zafer Ersöz de eğitimlerin bir hafta sürdüğünü aktardı.

Her türlü zorlu şartları göz önüne alarak eğitimlerin verildiğini bildiren Ersöz, “Jandarma Genel Komutanlığı personelinin icra ettiği görevlerde kullandığı arazi araçlarının kara yolunda ve yol dışı arazi şartlarında güvenli kullanımını öğreterek bu araçları kullanan personelin trafik kazalarına karışması engellenmektedir.” dedi.

Ersöz, kara yolunda her türlü hava ve yol durumunda güvenli sürüş teknikleri, araçların aktif ve pasif güvenlik sistemleri, genel trafik kuralları, savunmaya dayalı sürüş, arazi araçlarının teknik özellikleri, sürüş sırasında dikkat dağıtıcı eylemler ile sürüş modları konularında dersler verdiklerini anlattı.

Kara yolu kullanıma yönelik olarak asfalt yollarda kuru ve kaygan yüzeyde acil durum freni ve frenli engelden kaçma, asfalt kuru ve kaygan yüzeyli virajlarda uygun hızda doğru seyretme teknikleri, asfalt zeminde slalom, dikkat dağıtıcıların etkisi altında slalom eğitimlerinin de verildiğini dile getiren Ersöz, “Yol dışı kullanıma yönelik olarak, arazi aracıyla su, çamur, kum geçişi, yan eğimli arazide ilerleme, tümsek ve hendek geçişi, kayalık ve engebeli arazide sürüş teknikleri, patinaj zinciri sökme takma, park etme teknikleri ile arazi araçlarının sürüş modlarının yol, hava, arazi şartlarına göre seçimi ve uygun hızda güvenli kullanımı konuları öğretilmektedir.” diye konuştu.

Ersöz, milli rallicilerin eğitimlere katılmasından mutluluk duyduklarını, tecrübe ve tavsiyelerinden faydalandıklarını ifade etti.

“Öz güven sahibi oluyorlar”

Mert Becce de jandarma personelinin araçları çeşitli bölge, zemin ve koşullarda kullandıklarını belirtti.

Personelin, kullandıkları araçları iyi tanıması gerektiğine dikkati çeken Becce, “Yeri geliyor çamurlu sudan geçmeleri, toprakta, bozuk zeminde aracı kullanmaları, aynı aracı asfaltta da kullanmaları gerekiyor. Bu sebeple çeşitli eğitimlerden geçmeleri gerekiyor çünkü bu araçların farklı zeminlerde kullanımları farklı beceriler gerektiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Komutanlık bünyesindeki deneyimli eğitmenlerin, gerekli eğitimleri alarak görevlerini yerine getirdiklerini anlatan Becce, şunları kaydetti:

“Kazaları en az seviyeye indirmek ve araçların maksimum seviyede kullanılması için güzel bir eğitim hazırlamışlar. Burada yapılanların çok önemli olduğunu, dünyanın hangi gelişmiş ülkesine bakarsak bakalım bizzat görebiliyoruz. Gerçekten önemli bir iş. Bu şekilde devam edildiği sürece başarıyla ulaşacaklarına eminim. Bu araçlar aslında çok yetenekli araçlar lakin kullanan personel gerekli eğitimi almazsa bu yeteneklerin farkında olmayabiliyor. Basit bir eğitimle önce aracın yeteneklerini görüyorlar, öz güven sahibi oluyorlar. Onun dışında daha ileri sürüş eğitimleri, güvenli sürüş eğitimleriyle de bu aracı hangi zeminde neler yapabileceklerini ve neler yapmaları gerektiğini öğreniyorlar.”

Hakan İsen de eğitimleri incelediklerini ve yapılanları önemli bulduklarını bildirdi.

Parkurun yeterli ve keyifli olduğunu dile getiren İsen, “Burayı gördüğümüzde gurur duyduk. Personelimizin bunların hepsine hakim olarak görev yerlerine gidiyor olmaları hem gurur verici hem de bizleri mutlu edici.” ifadesini kullandı.

Muhabir: Mustafa Bikeç

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu