Ekonomi

Fitch’ten dolar ve seçim yorumu

Paylaş:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit ederken Türkiye iktisadına ve yaklaşan seçimlere dair yorumlarını paylaştı.

Fitch’in değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

* Türkiye’nin ‘B’ notu, zayıf dış finansman ile giderek artan müdahaleci ve klasik olmayan siyasetler nedeniyle büyüyen ekonomik bozulmaların yanı sıra siyasi ve jeopolitik riskleri yansıtıyor.

Bu faktörler, Türkiye’nin büyük ve çeşitlendirilmiş iktisadına, nispeten düşük kamu borcu düzeylerine ve yönetilebilir bir kamu borç geri ödeme profilinin karşısında yer alıyor.

‘MEVCUT SİYASETLER TL ÜZERİNDE BASKI YARATIYOR’

* Negatif görünüm, eksi gerçek faizler ve artan düzenleyici tedbir ve denetimlerin kullanılmasını içeren Türkiye’nin genişlemeci ve tutarsız siyaset bileşiminin, döviz talebini ve lira üzerindeki bedel kaybı baskılarını koruyacağına, memleketler arası rezervleri zayıflatacağına, enflasyonu yüksek düzeyde tutacağına, dış finansman muhtaçlığı ve maliyeti üzerinde baskı oluşturacağına ait görüşümüzü yansıtıyor.

*Merkez Bankası, şubat ayında siyaset faizini yüzde 8,5’e düşürdü, lakin yetkililer, yurtiçi finansman maliyetlerini düşürmek, kredi tahsisini ve suratını yönetmek, döviz talebini denetim ederek lira üzerindeki baskıları hafifletmek ve finansal dolarizasyonu azaltmak için için amaçlı düzenlemelere giderek daha fazla yaslanıyor.

BANKALAR İÇİN TAHVİL UYARISI

* Bu siyaset yaklaşımı, negatif gerçek faizli devlet tahvilleri kaynaklı riskleri artırarak ve kârlılık ile etkin kalitesini olumsuz etkileyerek, şu ana kadar dirençli kalan bankacılık bölümündeki kırılganlıklar yaratabilir.

* Ayrıyeten, tedbirlerin artan sayısı ve sıklığı düzenleyici belirsizliğini artırır ve mudilerin itimadını sarsarak ve/veya dış finansmana erişimi azaltarak likidite risklerini şiddetlendirebilir.

ENFLASYON TAHMİNİ

* Yıllık enflasyon, olumlu baz tesirinden ve 2022’nin ikinci yarısından bu yana güzelleşen döviz kuru istikrarından yararlanarak ekimdeki yüzde 85,5’lik tepeden şubatta yüzde 55,2’ye geriledi.

Enflasyonun 2023’te ortalama yüzde 56,5 olmasını bekliyoruz ve bu, hükümetin odağına büyüme ile istihdamı desteklemeyi almasını ve enflasyon ataletini yansıtıyor.

Geriye dönük endeksleme, yüksek beklentiler ve liradaki ek kıymet kaybı, enflasyondaki üst istikametli riskler olmaya devam ediyor.

BÜYÜME TAHMİNİ

* Şubat sarsıntılarının ekonomik faaliyet üzerindeki olumsuz tesirinin mayıs seçimleri öncesinde mali siyaset ve kredi teşvikiyle kısmen dengelenmesiyle birlikte, GSYİH büyümesinin 2022’deki yüzde 5,6’dan 2023’te yüzde 2,5’e yavaşlayacağını varsayım ediyoruz.

İyileşen dış talep ve daha az genişleyici bir siyaset duruşunu dengeleyen yine inşa süreci nedeniyle büyümenin 2024’te ölçülü bir formda yüzde 3’e yükselmesini bekliyoruz.

REZERV TAHMİNİ

* 2022’de 129 milyar dolara ulaştıktan sonra TCMB brüt rezervleri yine baskı altında kalarak mart başında 120 milyar dolara geriledi. Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun TCMB’ye 5 milyar dolarlık mevduat yatırma kararına rağmen
swap hariç -57 milyar dolarlık net konuma sahip rezerv yapısı kırılgan olmaya devam ediyor.

Brüt rezervin 2023 sonunda 105 milyar dolara, yani 3 aylıklık dış ödeme düzeyine gerilemesini bekliyoruz. Bu düzey, B kredi notuna sahip ülkelerdeki ortalamada 3,2 aylık dış ödeme düzeyinin az da olsa altında bulunuyor.

* Mevcut yüksek dış finansman gereksinimleri ve hâlâ yüksek olan mevduat dolarizasyonuna kıyasla rezerv karşılama oranı zayıf. Toplam mevduat içinde döviz hissesi yüzde 42,2, KKM dahil edildiğinde yüzde 58,7 düzeyinde bulunuyor.

Mart başı prestijiyle 84 milyar dolar düzeyinde bulunan KKM, yalnızca bütçe maliyeti ve döviz cinsi şartlı yükümlülük yaratıyor, ayrıyeten çevirme oranlarının düşmesi durumunda ülke içinde ek döviz talebi ortaya çıkmasına neden olabilir.

CARİ AÇIK VE KISA VADELİ BORÇ RİSKİ

* 2022’de ulusal gelirin yüzde 5,4’üne yükselen cari açığın, düşen güç fiyatlarına karşın teşvik siyasetlerinin tesiriyle 2023’te ulusal gelirin yüzde 4,3’ü düzeyinde olmasını bekliyoruz.

Aralık 2022 prestijiyle 190,2 milyar dolar olan kısa vadeli dış borçlar, Türkiye’yi yatırımcı risk algısındaki değişime karşı kırılgan hale getiriyor.

* Net kusur ve noksan, 2022’de cari açığın yarısına yaklaştı ve bunların niteliğine ait hudutlu görünürlük, memleketler arası rezervler üzerinde ek baskı riskini artırıyor.

DEPREM SEÇİM İÇİN DEĞERLİ FAKTÖR

* Şubat sarsıntısı sonrası yardımların idaresi ve yine yapılanma eforları, seçim dinamiklerini etkileyen kıymetli bir faktör haline geldi.

* Yüksek siyasi kutuplaşma, potansiyel olarak yakın bir seçim sonucu, iktisat siyasetinin istikameti konusunda mevcut hükümet ile muhalefet ortasındaki keskin fark ve uygulama zorlukları nedeniyle siyaset ve siyaset meçhullüğü yüksek olmaya devam ediyor.

Seçim sonrası siyasetler, parlamento seçimlerinin sonuçlarından, koalisyon siyasetlerinden ve 2024’te yapılması planlanan lokal seçimlerden de etkilenebilir.

BÜTÇE AÇIĞI TAHMİNİ

* Bütçe açığı, 2022’de merkezi idare seviyesinde GSYİH’nın yüzde 0,9’una geriledi (genel idare seviyesinde kestirimi yüzde 1,1) ve yüzde 3,5’lik bütçe açığı amacının besbelli seviyede üzerinde performans gösterdi.

Zayıf ekonomik aktivitenin gelirler üzerindeki tesiri, seçim yılındaki mali teşvikler ve yüksek enflasyona bağlı harcama baskılarının yanı sıra zelzele sonrası dayanakların ve tekrar inşa harcamalarının tesiriyle genel devlet açığının 2023’te yüzde 4,4’e ve 2024’te yüzde 4,9’a yükseleceğini varsayım ediyoruz.

* Yetkililer için siyaset zorluğu, bankalar için değerli bir ek devlet tahvili riski oluşturmadan yahut enflasyonist baskıları beslemeden finansman kaynaklarını belirlemek ve esasen yüksek olan dış açık ve zayıf dış likidite üzerindeki baskılardan kaçınmak için dış finansmana erişmek olacak.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu