GüncelGündem

Fiyatı arttı, uzmanı uyardı: Zeytinyağında hileye dikkat!

Paylaş:

Vatandaşın sıhhatiyle oynayan fırsatçılar, zeytinyağında bin bir türlü oyuna başvuruyor.

Zeytinyağının içine palm yağı, kolza yağı, pamuk yağı ve ayçiçek yağı karıştırılarak elde edilen karışım yağlar katkısız zeytinyağı ismi altında satılıyor.

Gıda Mühendisi Nurten Sırma, vatandaşın markasını bilmediği zeytinyağlarını almaması konusunda ihtarda bulundu.

“ZEYTİNYAĞINA FARKLI YAĞLAR KARIŞTIRIYORLAR”

Gıda Mühendisi Nurten Sırma, şöyle konuştu:

-Zeytinyağı sofraların vazgeçilmezi, lakin birkaç yıldır fiyat manasında, hem rekorte azlığı bakımından Türkiye’de de dünyada da bir sorun var.

-Dünyada baş gösteren kuraklık nedeniyle hem dünyada zeytinyağında bir rekolte azlığı oldu üretimde de o denli. Ülkemizde de bu azlıkla birlikte, besin enflasyonu da üzerine eklendiği vakit fiyatlar manasında çok yüksek fiyatla karşılaşıyoruz. Litre fiyatları da sahiden bir tepe noktaya ulaştı.

-Bugünden itibariyle 320-330 bandında bir litre fiyatını görüyoruz zeytinyağının. Artık vatandaş da zeytinyağını alırken ucuz fiyata yönelmek istiyor. Ama bunu fırsat bilen bir de arka niyetli üreticiler var.

-Öyle ki gerçek zeytinyağının içine palm yağı üzere, kolza yağı üzere, pamuk yağı üzere, ayçiçeği yağı üzere farklı yağlar karıştırarak bir paçal yapıyorlar ve maliyeti düşürüyorlar. Maliyeti düşürmek aslında insan sıhhati açısından ziyanlı ancak görünüşte değil ancak kayıtdışı üretim yapıyorlar.

-Dolayısıyla da hijyen kurallarına ne kadar uyuyor? Kullandığı öteki yağlar ne kadar sağlıklı? Hepsini bir kenara bırakın para olarak vatandaşın cebindeki parayı almış oluyor. Parasını çalmış oluyor vatandaşın.

-Çünkü gerçek bir zeytinyağı alayım derken içerisinde farklı yağlarla karşılaşıyor. Bu zeytinyağında sahteciliktir, bu vatandaşın hem sıhhatiyle hem de parasıyla oynamak demektir” dedi.

“GERÇEK ZEYTİNYAĞI LABORATUVAR ŞARTLARINDA ANLAŞILIR”

-Gıdada sahtecilik değerli bir başlık. Zeytinyağında sahteciliği vatandaş anlamaya çalışıyor. Uydurma bir zeytinyağını gözle anlayabilir miyim, koklayarak anlayabilir miyim, tadarak anlayabilir miyim diye soruyorlar.

-Hatta bazen riskli deneme yapıyorlar konutta. İçerisine kezzap damlatarak gerçek olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar.

-Zeytinyağı donar mı, donmaz mı? Birçok deney var. Bu deneyler gerçekleri gösteriyor mu? Bu yolla gerçek zeytinyağını anlamak gerçekten çok güç.

-Çünkü gerçek bir zeytinyağı laboratuvar şartlarında anlaşılır. Tadından, imajından, kokusundan yalnızca bu işin eksperleri anlayabilir. Yani bu işte uzmanlaşmış olanlar anlayabilir.

-Zeytinyağında asitlik oranı yükseldikçe kalitesi düşer. Zeytinyağını şöyle düşünün reyonlarda natürel sızma, soğuk sıkım, riviera ve öteki pirina yağları üzere sınıflandırılıyor.

-Gerçek zeytinyağı 0.8 asitliğe kadar olan asitiliği düşük, daha kaliteli, tadımı daha lezzetli olan bir eser. Lakin asitlik oranı sıkımdan evvel eserin bekletilmesiyle birlikte yükseliyor yahut yörelere nazaran de değişiyor.

Nurten Sırma


“SAHTECİLER ZEYTİNİN KOKUSUNU TADINI RENGİNİ TAKLİT EDİYOR”

-E-ticaret platformları var. E ticaret siteleri falanca yağ 5 litrelik tenekede diye satış yapıyor. Asitlik oranı nedir, fiyatı düşük ancak içerisinde sahtecilik yapılmış mı, inançlı bir yağ mı, hangi firma satıyor bilinmiyor.

-Bir itimat algısı yaratıyorlar. Şöyle düşünün falanca birlik, falanca kooperatif, ama bunlar gerçekten o normlara sahip kuruluşlar mı, bunu bilemiyoruz. O denli bir itimat algısıyla ve gerisinden gerçekten düşük kalitede bir yağ yahut karışım yağlar görebiliyoruz.

-Bir biçimde vatandaşın cebindeki parayla oynanıyor. Bu yüksek fiyatlı eserlere ulaşamayan vatandaş bilsin ki bu eserlerde piyasada daha fazla sahtecilik yapılıyor. Lütfen nereden geldiği aşikâr olmayan malları almasınlar.

-Vatandaş bazen pazardan almayı tercih ediyor, bazen yol kenarlarında 5 litrelik pet şişelerde satılan yağlar var, üzerinde markası yok, hangi yörenin eseri bilinmiyor. Asitlik düzeyi nedir, gerçekten soğuk sıkım yahut gerçek bir zeytinyağı mı, içerisine farklı yağlar karışmış mı, hiçbir bilgimiz yok.

-Dolayısıyla markasını bilmediğimiz denetlenmeyen bir yerden zeytinyağı almak risklidir. O nedenle pazardan almak muteber bir yol değil. Gerçek zeytinyağının kokusu, tadı, lezzeti kıymetli.

-Zeytin kokusu yahut içildiği vakit boğazı yakan bir raiyalı tadın gelmesi beklenir ; bazen sahteciler de bu yolu kullanabiliyorlar. Yani zeytinin kokusu, tadı, rengi kimyasal olarak taklit edilebilir.

Zeytin ve zeytinyağı satıcısı Mustafa Aksu, “Çok fazla uydurma zeytinyağı satanlar ortaya çıktı. Karışım zeytinyağı satanlar ortaya çıktı. Bugünkü kurallarda yağ fabrikaları zeytinyağını köylüden aşağı üst 280-300 lira bandında alıyor. Bunun altında bir zeytinyağı alıyorsanız kesinlikle içinde farklı birşey vardır bunun” biçiminde konuştu.(DHA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu