Gemlik Müftülüğü’nün dağıttığı bildiri tartışma yarattı..

Gemlik Müftülüğü’nün dağıttığı bildiri tartışma yarattı. Broşürde hem yılbaşına yönelik hem de gayrı Müslimlere yönelik mesajlar içeren ayet ve hadise yer verildi.

Maide suresinin yer aldığı bildiride, Yahudi ve Hristiyanlarla, Müslümanların dost olmaması tavsiye ediliyor. Bildirinin üzerinde yazan sürenin Türkçe çevirisinde, “Ey iman edenler, Yahudileri ve Hristiyanları dostlar edinmeyiniz. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost ediniz (muhabbet beslerse), muhakkak o da onlardandır. Şüphesiz Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez” ifadeleri yer alıyor. Bildirinin üstünde yer alan hadiste de yılbaşı kutlamalarına vurgu yapılarak, “Şüphesiz her kavmin (milletin) bir bayramı vardır. Bu da (Ramazan ve Kurban) bizim bayramımızdır” deniyor.

Ancak bu bildiriye kimi kesimler destek verirken kimisi de Maide suresinin Türkçe çevirisinin yanlış yapıldığını savundu. Surenin “dost edinmeyin”demediğini savunan kesimlere karşı olarak da Maide suresinin eleştirilmemesi gerektiğini dile getirenler oldu.

Gemlik Müftülüğü’nün dağıttığı o bildiri:

Jurnalci.com

ilgili haberler