Bilim - Teknoloji

Gizlilik skandalı olabilir: iPhone kullanıcılarını ilgilendiriyor

Paylaş:

Yapılan bir araştırmaya göre Apple, kullanıcılardan topladığı tüm verileri, kullanıcıların iCloud hesabıyla bağlıyordu. Yani Apple, açıklamalarda “anonimlik” vurgusu yaparken gerçekte aksini uyguluyordu.

ÇOK CİDDİ İDDİALAR VAR

Şirket, kullanıcı gizliliğini ön plana çıkarttı ve bugüne kadar bu konuyla ilgili sayısız reklam yaptı. Ancak paylaşılan son iddialar, Apple’ın kendisiyle çeliştiğini gözler önüne seriyor. Yapılan analizler, App Store’un veri toplama konusundaki kusurlarını ortaya çıkarttı.

Apple’ın resmi internet sitesinde paylaşılan “Aygıt Analizi ve Gizlilik” isimli makalesinde, tam olarak şu ifadeleri kullandı:

“iPhone Analizi; donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda ayrıntılar, performans istatistikleri ve aygıtlarınızı ve uygulamaları kullanma şekliniz hakkındaki verileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin bireysel olarak teşhis edilmesini sağlamaz.”

Uygulama geliştirme ve araştırma ekibi Mysk, Apple’ın App Store isimli uygulama mağazası ile ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırma çok çarpıcı sonuçlar içeriyordu. Çünkü iddialara göre Apple’ın anlattığı ile yaptığı arasında dağlar kadar fark vardı. Öyle ki App Store, topladığı Analiz verilerini “dsId” isimli bir tanımlayıcı ile Apple sunucularına iletiyordu. 

Webtekno’nun açıkladığı haberde kodlar arasında yer alan “dsId” isimli tanımlayıcı, kullanıcılar için benzersiz kimlikler oluşturuyordu. Buraya kadar her şey normaldi. Kullanıcılar, Apple’ın bahsettiği gibi anonim kimliklere kavuşuyorlardı. Ancak dsId’nin farklı bir özelliği daha vardı. Kod bloğu, kullanıcının iCloud hesabındaki verileri, ismini, e-posta adresini ve diğer bilgilerini birbirlerine bağlıyordu. Yani anonimlik ön planda gösterilen şey olsa da Apple, “anonim” dediği kullanıcılarının kim olduğunu aslında biliyordu.

iCLOUD İÇİN OLUŞTURULAN DSLD İLE VERİ TOPLAMAK İÇİN OLUŞTURULAN DSLD AYNI

Apple, App Store ve diğer hizmetlerden bağımsız olarak, açılmış tüm iCloud hesapları için benzersiz bir kimlik (dsld) oluşturuyor. Mysk tarafından yapılan incelemelerde, iCloud hesapları için oluşturulan benzersiz kimlik ile App Store’dan toplanan verilerin sunuculara aktarılması sırasında kullanılan benzersiz kimliğin de aynı olduğu tespit edildi.

VERİ AKIŞINI KESMENİN BİR YOLU YOK

Araştırma ekibi tarafından yapılan incelemelerde, söz konusu verilerin Apple’a gönderilmesini engelleyecek hiçbir yol olmadığını ifade edildi. Yapılan açıklamada, Apple ile ilgili olarak şu üç hususun bilinmesi gerektiği ifade ediliyor:

1.     App Store, sizinle ilgili ayrıntılı analizleri Apple’a gönderir.

2.     Bunu durdurmanın hiçbir yolu yoktur.

3.     Analizler, kullanıcıların kişisel bilgilerini de içerir.

Söz konusu iddialar ilk olarak 4 Kasım’da gündeme gelmiş daha sonra Elliot Libman adlı bir kişi bu iddiaları delil olarak göstererek dava yolunu tutmuştu. 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu