GüncelGündem

Görme ve işitme engellerini aşarak çocukluk hayallerine kavuştular

Paylaş:

ANKARA (AA) – Doğuştan görme engelli olan ve 11 yaşındaki kontrollerde işitme kaybı olduğu da tespit edilen 33 yaşındaki Celil Uzun, Rize Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünde avukat olarak görev yapıyor.

Mesleğini yaklaşık 3,5 yıldır icra eden Uzun, ilkokul yıllarında teyzesinin çalıştığı iş yerinde görme engelli avukatın hayat hikayesini öğrendikten sonra hukukçu olmaya karar verdi.

Okumak için ailesiyle Rize’den İzmir’e taşınan Uzun’a ailesi de büyük destek verdi.

Hukuk fakültesindeki eğitimini tamamlamasının ardından iş hayatına atılan Uzun, çocukluğundan bu yana hayalini kurduğu mesleğini icra etmeye başladı.

Görme engelli avukat Yazgan’dan ilham aldı

AA muhabirine eğitim ve çalışma hayatına ilişkin açıklamalarda bulunan Uzun, lise yıllarında Türkiye’nin ilk görme engelli avukatlarından Gültekin Yazgan’la tanıştığını, Yazgan’ın, 1950’li yıllarda teknolojik imkanlar şimdiki kadar gelişmemişken Ankara Hukuk Fakültesini başarıyla bitirmesinin kendisine ilham verdiğini anlattı.

Engellilerin o zamanlarda bir dokümanı okuyabilmek için mutlaka gören birine ihtiyaç duyduğunu belirten Uzun, “Benim bir tarayıcı bulmam, bilgisayar bulmam, basılı bir dokümanı okumam için yeterli oluyordu. Ders kitaplarımı da bu şekilde okudum.” dedi.

“Adliyelere erişilebilirliğin arttırılması gerekiyor”

Adliye binalarının yapısının kendisini zorladığını ifade eden Uzun, “Adliyelere erişilebilirliğin biraz daha arttırılması gerekiyor. Kılavuz zeminler yeteri kadar yok. Sadece adliyeler için değil birçok kurum için bu böyle.” dedi.

Ailelerin engelli çocuklarına en iyi eğitim imkanını sağlaması gerektiğini de söyleyen Uzun, “Bir engellinin meslek sahibi olması gerekiyor. Aileler çocuklarını sonuna kadar desteklemeli. Engelli olmak bir meslek sahibi olmamıza engel teşkil etmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Bu şekilde bir hukukçu kimliğine sahip olmak daha gurur verici”

Evli ve 3 yaşında kızı olan 27 yaşındaki stajyer avukat Gülşen Timur Sevim de, menenjit hastalığı sonucu 5 yaşındayken görme yetisini tamamen kaybettiğini söyledi.

Görme kaybının tedavisinin olmadığını aktaran Sevim, “Benim için yaşam tarzı haline geldi. Mücadeleci bir yapım var. Bu halimle çok mutluyum. Bu şekilde bir hukukçu kimliğine sahip olmak daha gurur verici.” dedi.

Sevim, 5 yaşındayken televizyonda gördüğü bir kadın hukukçunun kendisine ilham verdiğini belirterek, “Görme engelli olduktan sonra, çevredeki insanlar ‘Görme engelliler avukat olamaz’ dediler. Annemin benim için çabalamasıyla çok şükür bu kimliği kazandım.” diye konuştu.

“Arkadaşlarım benim için bütün kitaplarımı seslendiriyorlardı”

Kazandığı üniversitede okurken zorluk çekmediğini ifade eden Sevim, “Arkadaşlarım benim için bütün kitaplarımı seslendiriyorlardı. Ben kabartma sistemde çalışıyordum. Sadece kitapları okuyup altını çizerek ders çalışmayı çok isterdim.” dedi.

Sevim, farkındalık oluşturulabilmesi ve ön yargıların kırılabilmesi için görme engellilerin bu tarz toplumda saygı gören mesleklere daha çok yönelmesi gerektiğini, kendisinin de engellilerin avukatlık mesleğini yapamayacağına dair yaygın ön yargıyı kırmak için elinden geleni yaptığını kaydetti.

Muhabir: Yusuf Soykan Bal

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu