Haluk Bilginer: “Korku çok insani bir duygudur. Korkmayan aptaldır zaten”

Hürriyet gazetesinden Hakan Gence'nin sorularını yanıtlayan Haluk Bilginer, son dönemde art arda yaşanan terör saldırılarına ilişkin, "Kan kanıksanırsa çok tehlikeli bir şey olur. Maalesef kan kanıksanmaya başladı.

Hürriyet gazetesinden Hakan Gence’nin sorularını yanıtlayan Haluk Bilginer, son dönemde art arda yaşanan terör saldırılarına ilişkin, “Kan kanıksanırsa çok tehlikeli bir şey olur. Maalesef kan kanıksanmaya başladı. Artık patlayan her bombadan sonra istatistik konuşuyoruz sadece. İnsanları; ölenler ve ölenler yüzünden etkilenenleri çok az konu ediyoruz. Bu da çok tehlikeli” dedi. “Korku çok insani bir duygudur. Korkmayan aptaldır zaten” diyen Bilginer, “Ben de korkuyorum ama korkak değilim. Cesaret korkuya rağmen bir şeyin üzerine gitmektir. O yüzden cesur olmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bilginer, taciz, kadına şiddet ve çocuk istismarı olaylarına ilişkin olarak, “Üzülerek söylüyorum ki biz vicdanımızı yitirdik. Yaşadıklarımızın önemli bir sebebi artık vicdan muhakemesi yapamamamız” dedi. “Toplumdaki tabuların artık yıkıldığını” belirten Haluk Bilginer, “Erkek egemenliğine de gelirsek… Erkekler beş para etmez! Bu dünya erkeklerden arındırılmalı” görüşünü dile getirdi.

“Biz aslında ahlak bekçiliği yaparak sapık olduk” diyen Bilginer, “Ar perdemiz yırtıldı bizim” ifadesini kullandı. Bilginer, “Bir tane Türkiye var. Türkiyeliyiz. Türkiye’de üretiyor ve yaşıyoruz. Onun için burada kalıp devam etmekten başka çare yok” diye konuştu.

 

Röportajda Haluk Bilginer’e ‘başkanlık sistemi’ne ilişkin görüşleri de soruldu. Röportajdaki ilgili bölüm şöyle:

– İnternette sokak röportajlarında görüyorum. Ellerinde mikrofon, çeşitli şehirlerde dolaşıyor ve “Anayasanın 18’inci maddesi değişiyor, ne düşünüyorsunuz” diye soruyorlar. Hiç kimsenin bir fikri yok. Bu insanlar yarın, öbür gün referandumda ‘evet’ ya da ‘hayır’ diye oy verecek. ‘Hükümet yapıyorsa vardır bildiği’ diyorlar. Hükümetin tek başına yaptığını sanıyorlar. Bunu hükümetin değil, Meclis’in yaptığını, Meclis kavramını da bilmiyorlar.

(Hürriyet)

ilgili haberler