GüncelGündem

Hasta yakını tarafından akına uğrayan hekim isyan etti: ‘Yazıklar olsun’

Paylaş:

Kalp ve Damar Cerrahı Yasin Güctekin, 30 Kasım 2022 Çarşamba günü yaşadıklarını toplumsal medya hesabından paylaştı. Babasını girmesi yasak olan ağır bakımda görme talebi reddedilen oğlunun aygıtları kırdığını, nasıl kovalandığını, yangın merdivenine nasıl sığındığını anlattı.

Güctekin, sabah 08.00 sıralarında 50 yaşlarında hastanın acil servise göğsünde çok şiddetli bir ağrı şikayetiyle başvurduğunu belirterek olayın nasıl başladığını şöyle anlattı:

“AORT DAMARI YIRTILMIŞ, YIRTIK ŞAH DAMARA KADAR İLERLEMİŞ”

“Tomografi çekiliyor ve maalesef aort damarı yırtılmış, yırtık şah damarlarına kadar ilerlemiş. İnsanın hayatında başına gelebilecek en ölümcül durumlardan biri, hemen ameliyata alınıyor. Ameliyat tam 10 saat sürüyor.

Hem aort damarı, hem aortun kısımları yapay damar ile değiştiriliyor. Bir insanın yeryüzünde tahminen de olabileceği en kapsamlı ve kuvvetli ameliyatlardan birini geçiriyor. 81 ilin 60’ında bu ameliyatı yapabilecek ne takım ne cerrah yok.”

“HASTANIN ÖNÜNDE KRİTİK SAATLER VAR”

“Yemeksiz, susuz, muhtaçlık molasız, ayakta 10 saat devam eden bir ameliyat. Her yeri ter içinde takım ameliyatı bitiriyor. Ameliyatta planlanan her şey yapılıyor, bundan sonra hastanın önünde kritik saatler var.

Cerrahi gruptan biri olarak ameliyathaneden çıkıyorum, ağır bakıma geçiyorum. Hasta yakınları meraktadır, daha fazla merakta kalmasınlar diye evvel bilgi vermek istiyorum. Sonra bir şeyler yer, tuvalete giderim ne olacak ki diyorum. Yakınlarını çağırtıyorum, 30-40 kişi geliyor.

Dert etmiyorum, empati yapıyorum. Çok büyük bir ameliyat geçirdi hasta, telaşlıdır yakınları, herkes birinci ağızdan duysun beni diye hepsini etrafıma topluyorum. Her şeyi en ince detayına kadar anlatıyorum. Tam 11 dakika (kamera kayıtlarına göre) duraksamadan konuşuyorum. Sordukları tüm soruları cevaplıyorum.”

“BİRÇOĞU ‘ALLAH RAZI OLSUN’ DEDİ”

“Bana içlerinden birçoğu Allah razı olsun diyor, teşekkür ediyor. Yaptığımız işten gururlu bir formda yüzüm gülerek içeri giriyorum. Ağır bakımdan içeri girmişken ardımdan biri bağırıyor ‘Doktor! Doktor!’ Dönüyorum, adamın biri bana yürüyor, omuz atıyor.  Hastayı görmek istediğini haykırıyor.

Daha ağır bakıma gelmediğini, biraz sonra geleceğini söylüyorum. Tekrar de Covid tedbirleri gereğiyle başhekimlik kararıyla ağır bakımda görüş olmadığını iletiyorum. O sırada diğer bir yakını bu saldırganı durdurmak için koşuyor ve tutmaya çalışıyor.”

“ELİMİZİ ÖPMESİ GEREKİRKEN SALDIRIYOR”

“Saldırganı sakinleştirmeye çalışıyorum, şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Elimizi öpmesi lazımken, hiç tanımadığımız biri için 10 saat ter dökmüşken, yaşama bahtı sıfır olan birine bir talih tanımışken mana veremiyorum. Çabucak uzaklaşmıyorum o yüzden, saldırgana sakin olmasını söylüyorum. Saldırgan duvarlara yumruk atıyor, aygıtları tekmeleyip, aygıtları kırıyor.

Bir anda elini art pantolon cebine atıyor, bıçak üzere sivri bir cisim çıkarıyor, ‘Seni Öldürürüm!’ diye bağırarak üstüme koşmaya çalışıyor. Hemşireler bıçağı görüp kaçmam için çığlık atıyor. Bıçağı görür görmez çabucak aksi istikamete koşuyorum, saldırgan yakınının elinden kurtuluyor ve peşimden 50 metre koşuyor. Süratle yangın merdivenlerine koşup kapıyı gerimden kapatıyorum, kalbim güm güm atıyor.

Kalan yakınları da koşup saldırganı tutup geri götürüyorlar. O esnada yakını saldırganı tutmasa, koşarken ayağım takılıp düşsem, bir formda bana yetişse bıçaklanacağım. Ne için pekala? Benim sebep olmadığım bir hastalığı 10 saat emek vererek düzeltmeye çalıştığım için.

Bana saldıran adam babası için hayatı boyunca hiç 10 saat aç kaldı mı, hiç 10 saat babasının uygunluğu için beli delice ağrıyana kadar ayakta kaldı mı? Yazıklar olsun! Binlerce sefer yazıklar olsun, hakkımı helal etmiyorum! Verdiğim emek, akıttığım ter. Karşılığı bu mu? Hepsine yazıklar olsun.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu