Hem iş yapan firmanın sahibi hemde kurumun Genel Müdürü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elektrik Üretim A.Ş. ( EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’ne atadığı İzzet Alagöz ’ün, EÜAŞ’nin işlerini yapan TEMSAN’la ortak şirketi olması akılları karıştırdı. Atamayı eleştiren CHP’li Ali Öztunç, “Resmen EÜAŞ, genel müdüre peşkeş çekilmiş, kuzu kurda teslim edilmiştir. Bu atama insanların aklıyla dalga geçmektir. Eğer Cumhurbaşkanı, bu ilişki ağını bilmiyorsa kendisini yanıltıyorlar” dedi.

Erdoğan’ın, geçtiğimiz hafta EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ne gerçekleştirdiği atama, tartışmaları da beraberinde getirdi. Atanan İzzet Alagöz ’ün EÜAŞ’nin işlerini yapan devlete ait olan TEMSAN’la ortaklaşa başka bir şirketi olduğu belirlendi.

EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ne atanan Alagöz’ün sahibi olduğu NİCE Mühendislik Enerji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. devlete ait olan TEMSAN A.Ş. ile 2016 yılında ortak bir şirket kurdu. Söz konusu şirketin kuruluşu Sayıştay raporlarında da yer alırken, şirketin ortaklık yapısı özel sektör payı yüzde 60, kamu payı yüzde 40 olarak belirlendi. “TEMSAN Enerji ve Otomasyon Sistemleri A.Ş. adıyla kurulan şirkette Alagöz, yönetim kurulu üyesi olurken, şirketin iş yaptığı referanslarının başında EÜAŞ geliyor.

CHP Parti Meclisi üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Alagöz’ün EÜAŞ’ye atanmasının “skandal olduğunu” belirterek, “Alagöz, EÜAŞ’nin genel müdürü olarak bundan sonra EÜAŞ’nin işlerini kendi özel şirketine mi verecek? Bu nasıl bir mantıktır? Resmen EÜAŞ, genel müdüre peşkeş çekilmiş, kuzu kurda teslim edilmiştir. Bu atama insanların aklıyla dalga geçmektir.

Eğer Cumhurbaşkanı, bu ilişki ağını bilmiyorsa kendisini yanıltıyorlar. Ama bilerek bu atamayı yaptıysa daha da vahim bir durumdur” dedi. CHP’li Öztunç, bu tür atamaların devletin geleneklerine aykırı olduğunu da dikkat çekerek, “Bir yandan özel bir firmanın sahibi olacaksınız, öbür yandan EÜAŞ’ye atanacaksınız. Bu durumu Enerji Bakanı sindirebiliyorsa burada daha büyük bir sorun var demektir” diye konuştu. Öztunç, söz konusu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. (Cumhuriyet)

Dr. İzzet ALAGÖZ Kimdir?

ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans, Del Tech Community College (ABD)’de master of business administration, Mustafa Kemal Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği yüksek lisans ve Ege Üniversitesi, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri doktora çalışmalarını tamamladı.

19 Mayıs Üniversitesi’nde 5 yıl Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli endüstriyel tesislerin montaj, devreye alma ve işletme-bakım hizmetlerinde bulundu. Endüstriyel otomasyon, PLC, DCS sistemleri geliştirme ve uygulama projeleri gerçekleştirdi.

Yurtiçinde ve yurtdışında General Electric, ABT Enerji, Initec Enerji, Emerson Electric gibi kuruluşlarda üst düzey görevler üstlendi.  3850 MW elektrik santrali montaj ve devreye alma, 4400 MW santral DCS sitemleri kurulum ve rehabilitasyon çalışmaları projelerini yönetti. Elektrik santralleri, su arıtma tesisleri, ilaç fabrikaları ve çeşitli endüstriyel otomasyon uygulamaları sektöründe yer alan Nice Mühendislik A.Ş yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

2017 yılından bu yana Dünya Enerji Konseyi Türk Ulusal Komitesi Genel Sekreteri ve MÜSİAD Enerji Sektör Kurulu Başkanı olarak görevini yapıyor. Türkçe dışında İngilizce, Arapça ve Almanca bilmektedir.

3 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile EÜAŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

Jurnalci.com