Ekonomi

Hükümet emekçinin kıdem tazminatına göz dikti

Paylaş:

Orta Vadeli Program’ın (OVP) çalışma hayatında öngördüğü değişiklikler ve sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları, ‘kıdem tazminatı kalkıyor mu’ telaşlarına yol açtı.

OVP metninde, Otomatik İştirak Sistemi’nin (OKS) ‘ikinci basamak emeklilik sistemine’ dönüşeceği ve bu kapsamda Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) kurulacağı tabir edilmişti.

2024’ün son çeyreğinde hayata geçmesi beklenen bu sistem ile kıdem tazminatının da yine düzenlenmesi bekleniyor.

Bu sistem hayata geçerse de, çalışan artık kıdem tazminatını işten ayrılırken toplu olarak değil, emeklilik periyodunda aylık ödeme halinde alacak.

Ancak şöyle bir tehlike var: Mevcut emekli aylığının yanında alınacak bu meblağ, ikinci bir emekli maaşı üzere lanse edilip çalışanın lehine bir durum üzere gösterilse de hem emekçinin kıdem tazminatı ile hak ettiği toplu para imkânı elinden alınmış olacak hem de patronun ödemesi olası düşük oranlı prim nedeniyle çalışanın eline düşük bir sayı geçecek.

EMEKLİ AYLIKLARINDA YENİ TEHLİKE

İşçi mevcut durumda, brüt fiyatının yüzde 8,33’ünü kıdem tazminatı olarak alıyor. Yeni sisteme ait şimdi bir taslak metin vb. yok fakat evvelki yıllarda da bahsedilen tabirler, personelin TES’te yüzde 5,33’ü kıdem tazminatı, yüzde 3’ü patron katkısı olmak üzere toplamda yüzde 8,33’lük hakka sahip olacağı yönünde… Bu yüzde 3’lük patron katkısının da kişisel fon hesabında toplanacağı söyleniyor.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Kocaeli Üniversitesi Çalışma İktisadı ve Endüstriyel İlgiler Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, “İşveren hem kıdem tazminatı ödeyip hem ek bir katkı sunmayacaktır. Kıdem tazminatı yerine kişisel emeklilik sistemine katkıda bulunmuş olacak. Bu para da emeklilikte ödenecek. Lakin primin yüzde 3-4 ile hudutlu olması bekleniyor. Bu yüzden de emeklilik periyodunda ödenecek meblağ çok cüzi bir sayı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Şu an yüzde 20 prim ödeniyor ve 7 bin 500 TL’lik en düşük emekli aylığı bile Hazine dayanağı ile tamamlanıyor” diyen Çelik, “Yüzde 3-4 primle sağlanacak ikinci bir emeklilik aylığı 1000 TL civarında olur. Bu da şu anki aylıkların dörtte birini bulmayan bir komik bir tutar” dedi.

Prof. Dr. Çelik şöyle devam etti:

“Yani hem kıdem tazminatı ortadan kalkmış olacak hem de ‘ikinci emeklilik de var’ denilerek mevcut emekli aylıklarına yapılan güzelleştirmenin sonlu kalması riski var. Düzenlemenin son hali duyurulduğunda net bir formda göreceğiz.”

‘OVP’DEKİ ESNEK ÇALIŞMA GAYESİ DE KIDEM İÇİN TEHLİKE’

OVP’de yer alan esnek çalışma modellerinin yaygınlaştırılması amacı de kıdem tazminatı konusundaki kaygıları artıran bir öteki konu oldu.

OVP metninde istihdam konusunda izlenecek siyasetler ve alınacak önlemlere ait şöyle denilmişti:

“Gençlerin işgücü piyasasına geçişlerini kolaylaştırmak emeliyle staj, yarı vakitli ve esnek çalışma modelleri yaygınlaştırılacak, meslek farkındalıklarını artıracak eğitim, program ve faaliyetlere tartı verilecektir.”

Geçici müddetli çalışma, uzaktan çalışma üzere çeşitlerle desteklenen esnek çalışma modelinin kıdem tazminatı için tehlikesine dikkat çeken Prof. Dr. Çelik, “Esnekliği artırılması ve yaygınlaştırılması demek kıdem tazminatı hakkına daha az sayıda çalışanın erişmesi manasına geliyor. Zira süreksiz vadeli çalışan personellerin kıdem tazminatı hakkı bulunmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TOPLU PARA VERMEYEN PATRON DAHA KOLAY İŞTEN ÇIKARABİLİR’

Konuyla ilgili bir başka kaygı de yeni uygulama ile patronun daha kolay işten çıkarmaya gidebileceğine yönelik…

Ülke genelinde yaygın bir personel sendikasının toplumsal güvenlik uzmanı, sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede, “Yeni düzenleme ile patronun emekçi ismine ferdî emeklilik şirketlerine prim yatıracağı söz ediliyor. Bu para olağanda kıdem tazminatı olarak birikiyordu. Personele toplu bir para ödemek durumunda kalmayan patronun daha kolay işten çıkarmaya gideceğini düşünüyorum” tabirlerine yer verdi.

SON OVP’DE NE DENİLMİŞTİ?

2023-2025 periyodunu kapsayan ve işsizlik, enflasyon, ulusal gelir ve büyüme üzere temel ekonomik bilgilere ait öngörülerin yer aldığı son OVP’de tüm bu tartışmaların fitilini ateşleyen söz, Siyaset ve Önlemler kısmındaki şu hususlar oldu:

“Ülkemizde sigortalılık oranının ve iştirakçi sayısının kâfi seviyeye ulaşması, sigortacılık ve özel emeklilik kesiminin derinleşmesi ve tabana yayılması maksadıyla ferdî sigorta ve özel emeklilik branşlarında eser çeşitliliğinin artmasını destekleyen uygulamalar geliştirilecektir.

23. Otomatik iştirak sistemi başka emeklilik sistemleri ile birlikte bütüncül bir halde kıymetlendirilerek çalışanlar için uzun devirli ve tamamlayıcı bir tasarruf ve özel emeklilik sistemine dönüştürülecektir.”

Yani aslında direkt kıdem tazminatı konusuna değinilmese de OVP’de bahsedilen tamamlayıcı emeklilik sistemi ile kıdem tazminatı teması da iktidar kanadınca reddedilmedi. Bu da ‘kıdem tazminatı kalkıyor’ tasasını derinleştirmiş oldu.

CEVDET YILMAZ: FONA DEVRETME GÜNDEME GELECEK

Cumhurbaşkanı Lideri Yılmaz’ın hususla ilgili açıklamaları da bu tasayı destekledi.

Konuyla ilgili sorulan bir soru üzerine Yılmaz, “Kıdem tazminatında maalesef çok önemli sorunlar var. Ödenmeme problemleri var, oluşturduğu bir belirsizlik var” dedi ve şöyle devam etti:

“Bir periyot bir fon oluşturup bununla bu sorunu çözme üzere bir yaklaşım vardı. Hasebiyle bunlar önümüzdeki periyotta tekrar Türkiye’nin gündemde olan mevzuları olacak.

TÜRK-İŞ: HUZURU BOZDU

Öte yandan Türk-İş, son günlerde gündemde yer alan bu bahse ait rahatsızlığını dün yayımladığı yazılı metin ile tabir etmişti.

Türk-İş İdare Şurası ismine yapılan açıklamada, Orta Vadeli Programın (OVP) Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar kısmında öncelikli ıslahat alanı olarak düzenlenmek istenen “İkinci Basamak Emeklilik Sistemi”nin çalışanlarda değerli bir tasa ve rahatsızlığa yol açtığı belirtildi ve şöyle denildi:

“TÜRK-İŞ, kıdem tazminatı hakkının aşındırılması, biçim değiştirmesi, emekliliğin bir kesimi haline getirilmesini değil, korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu haktan yararlanamayan personellerin kapsama alınması amaçlanıyorsa bu bahiste katkı vermeye hazır olduğumuz her vakit tabir edilmiştir.

OVP’de bu türlü bir düzenleme teklifinin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Getirilmek istenen emeklilik sistemiyle amaçlanan emeklilerin gelir kaybını telafi edecek ve çalışma devrindeki hayat standartlarını müdafaayı sağlayacak bir yapının oluşturulması değil, iktisadın kaynak muhtaçlığının karşılanmasıdır.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu