GüncelGündem

42 yıl evvel Ağrı’ya düşen göktaşının pahası yeni anlaşıldı

Paylaş:

Ağrı’nın Eleşkirt Akyumak köyü kırsalına 2 Ağustos 1981’de gök taşı düştü. Vatandaşların durumu bildirmesi üzerine güvenlik güçleri tarafından bulunduğu yerden alınan taş incelenmesi için Elazığ’daki Fırat Üniversitesine (FÜ) gönderildi.

O devir küçük bir kesimi Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne verilen gök taşının 18 kilogram yükündeki en büyük modülü, FÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde koruma altına alındı.

GÖKTAŞI YİNE HATIRLANDI

Bölüm Lideri Prof. Dr. Ahmet Şaşmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun kimi kentlerinde 2 Eylül akşamı görülen parlak ışığın “meteor”dan kaynaklandığının belirlenmesi üzerine gök taşlarına ait çağdaş metotlarla şimdiki bilgiler elde etmek için Akyumak kırsalından getirilen gök taşını yine incelemeye aldı.

İlk araştırması 42 yıl evvel yapılan meteorit, artık gelişmiş indüktif eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) aygıtıyla incelenerek, içerisindeki element ve izotoplar tespit ediliyor.

“DEMİR, NİKEL ALAŞIMLI BİR METEORİD”

Şaşmaz, 42 yıl evvel düşen gök taşının bilimsel istikametten çok pahalı olduğunu söyledi. Meteoridin mineralojik ve jeokimyasal özelliklerini ortaya koymak ve bunu memleketler arası mecmualarda yayınlamak için çalışmaların devam ettiğini belirten Şaşmaz, “Demir nikel alaşımlı bir meteorit, asteroit jenerasyonu içerisinde bilhassa ağır ve değerli metallerin bol olabileceği bölgeye ilişkin bir kesim. Bu yüzde 69 civarında demir, yüzde 5-7 ortasında nikel, krom ve kobalt içeriğine sahip değerli bir meteorit. Ayrıyeten dünyanın iç çekirdeğiyle ilgili bilgiler sağlıyor. Bunun bir modülü Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün tabiat tarihi müzesinde saklanıyor. Tekrar bir benzerini Viyana Müzesi’nde görmüştüm. Dünyada nadir görülen meteoritlerden biri ve hayli değerli.” tabirlerini kullandı.

Şaşmaz, Mars ve Jüpiter ortasında çember formundaki bir yörüngede bulunan asteroit neslinde çapları 10 metreden 950 kilometreye kadar milyonlarca kaya kütlesi (asteroit) bulunduğunu kaydederek, çarpma yahut diğer bir çekim kuvvetinin tesiriyle bunlardan kopan kaya kütlelerinin saniyede 12 ila 72 kilometre üzere yüksek bir süratle dünyanın atmosferine girebildiğini aktardı.

EKONOMİK AÇIDAN İŞLETİLEBİLECEK ÖZELLİKLERE SAHİP

Ağrı’dan getirilen gök taşının madencilik açısından da çok pahalı olduğuna dikkati çeken Şaşmaz, bunun demir ve nikel açısından kıymetli bir cevher olduğunu tabir etti.

Asteroit jenerasyonunun “uzay madenciliği” denilen bir olguyu ortaya çıkardığını vurgulayan Şaşmaz, şöyle devam etti:

“Akyumak köyü kırsalında gördüğümüz örnek demir ve nikel açısından kıymetli bir cevher. Nikelin madencilikte işletme tenörü yüzde 1’in altındayken bu gök taşında yüzde 5-7 oranında nikel var.

Ekonomik açıdan işletilebilecek özelliklere sahip. Gelecekte asteroit nesli yalnızca demir ya da nikel açısından değil, öbür değerli metaller altın, gümüş, platinyum, iridyum üzere pek çok metal açısından kıymetli bir nesil haline gelecek.

Uzay teknolojisinin geliştirilmesi ülkemiz ismine çok değerli, bu üzere fırsatlardan uzaklaşmamak ismine.”

“DOĞADA BULDUKLARINI GÖK TAŞI OLDUĞU FİKRİYLE GETİRİYORLAR”

Prof. Dr. Şaşmaz, 2 Eylül’de yaşanan gelişmeden ötürü vatandaşların tabiatta bulup gök taşı olduğunu düşündükleri taşları ve çektikleri görselleri kendisiyle paylaştığını anlattı.

Taş meteorların tanınmasının o kadar kolay olmadığına işaret eden Şaşmaz, atmosfere girdiğinde dış kısmının yandığına dair emare görülmezse bunun dünyaya mı yoksa uzaya mı ilişkin olduğunun bilinmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Şaşmaz, şunları kaydetti:

“Meteor örneklerini tanımanın en kolay yollarından biri dış kısmında meydana gelen erime. Yeniden iç yapılarından bunların meteor olup olmadığını anlayabiliyoruz. Tüm meteoritleri mıknatıs çekecek diye bir özellik yok.

Yine demir oksit içeriği yüksek olduğu vakit meteorit olabileceği söyleniyor, bu da hakikat değil. Bu durumda meteoridin kimyasal bileşimine bakılarak meteor olup olmadığıyla ilgili bilgiler söylenebilir.

Vatandaşlar tarafından çok sayıda fotoğraflarla ya da elden gök taşı örnekleri getiriliyor. Lakin bunların meteor olmadığı, kentimizdeki bir tesise ilişkin ferrokrom cürufu olduğu gözlemlenmiştir.” (AA)

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu