”Hükümetteki birliktelik, zoraki birliktelik!”

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik köşesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa etmeye hazırlandığını, istifasından sonra tatil için gideceği yeri ve istifadan nasıl vazgeçtiğini yazdı.

Özçelik yazısına “AKP’de Erdoğan’ın partinin başına geçmesiyle durulur gibi görülen tartışmalar yeniden alevlendi. Partide ciddi bir gerilim olduğu artık gizlenmiyor. Milletvekilleri, ‘Hükümetle Erdoğan arasında sıkışmaktan’ söz ediyorlar” diye başladı.

AKP içindeki sıkıntıları anlatan İsmet Özçelik şu ifadeleri kullandı:

“İcracı makam Hükümet. Ama milletvekilleri sonuç almak için Beştepe’ye ulaşmaya çalışıyor. Bürokratlar, bakanları değil Beştepe’dekileri dinledikleri için danışmanların kapısını aşındırıyorlar.

Sorun sadece Hükümetle Beştepe arasında yaşanmıyor. Hükümet içindeki ‘Hükümetçik’ler tartışılıyor. Başbakanı dinlemeyen, fiili başbakanlık yapmak isteyen bakanlar konuşuluyor.

Bakanlar Kurulu toplantısında Erdoğan başkanlık edince başka, Binali Yıldırım başkanlık edecekse başka hava estiği ifade ediliyor.

Başbakanlık ve AKP kulislerine yansıyanlara göre, birçok bakan birbirine selam bile vermiyor. Koridorlarda sık sık ‘Damadın adamları’, ‘Başbakanın adamları’, ‘Bağımsızlar’, ‘Doğrudan Erdoğan’la çalışanlar’ sözlerinin duyulduğu bildiriliyor.

‘Hükümetteki birliktelik, zoraki birliktelik!’ deniyor.”

Süleyman Soylu’yu istifa noktasına getiren sürece de değinen Özçelik yazısını şöyle sürdürdü:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu istifa noktasına getiren kriz herkesin dilinde. Soylu’nun Damat’la yaşadıklarını artık kimse gizlemiyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘Gitme’ uyarısına rağmen, ‘Cumhurbaşkanımın talimatını yerine getirdim’ diyerek Hollanda krizini yaratan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Soylu ile kavgası dillerde. Sonrasında yaşanan gelişmeler de gazete sayfalarında.”

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik köşesinde “İçişleri Bakanlığı koridorlarında anlatılanlara göre, Süleyman Soylu yaşadığı olaylardan sonra istifa mektubunu hazırlamış. Odasını toplamış. Bolu’da gözlerden uzak bir mekanda yerini ayırtmış. Ailesiyle birlikte tatile çıkma kararı almış. Ama son dakikada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesiyle istifadan vazgeçmiş” ifadelerini kullandı.

Yakında gerçekleşmesi beklenen kabine revizyonunu da değinen Özçelik şunları kaydetti:

“Erdoğan’a yakın AKP’liler, ‘AKP’de ve hükümette sorunların biriktiği’ görüşünde. Bu nedenle Reis’in yakında bir neşter vuracağını ifade ettiler.

Özetle, ‘Reis Bakanlar Kurulunda bir değişiklik yapacaktı. Hem de köklü bir değişiklik gerçekleştirecekti. Ama gecikti. MHP ile ittifak, Afrin operasyonu, erken seçim konusunda bir karar verilememesi işi uzattı. Ancak hükümette ipler kopma noktasında. Çok uzun bekleyeceğini sanmıyoruz’ dediler.

Daha önce Bakanlar Kurulunda sürpriz değişiklikler olabileceğini yazmıştım. Kaynaklarım ısrarlı. Karar verildiği anda hiç beklenmeyen isimlerin kabine dışında kalacağını söylüyorlar.”(odatv)

Jurnalci.com