GüncelGündem

İBB Başkan adayı Kurum: İstanbul’umuzu dünyanın en gelişmiş ilk 20 girişimcilik şehrinden biri haline getireceğiz

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Murat Kurum, Atatürk Havalimanı’ndaki Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi Tanıtım Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugün tarihi bir ana şahitlik edildiğini söyledi.

Aylardır İstanbul’un tüm ilçelerinde çalıştıklarını kaydeden Kurum, özellikle Teknopark’ları ve teknoloji üreten sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiklerini, her gittikleri yerde gençlerin heyecanıyla karşılaştıklarını belirtti.

Kurum, Bakanlık yaptığı dönemde Teknopark’ta afetlerle ilgili yaptığı bir konuşması sırasında genç bir girişimcinin yanına gelerek kendi tasarımı olan robot köpeğiyle ilgili bilgiler verdiğini hatırlatarak, bugün alana gelirken de o köpekle karşılaştığını anlattı.

Sese ve ısıya duyarlı, kendi sensörleriyle yön tayinini yapabilen bu robot köpeğin özelliklerini birlikte geliştireceklerini ifade eden Kurum, “Bu köpeğimiz belki bir çok canın kurtarılmasına vesile olacak. İlk yardım ekiplerimize, arama kurtarma ekiplerimize destek olacak.” dedi.

Kurum, Türkiye’nin teknoloji ve girişimcilik eko sisteminin adeta altın çağını yaşadığını ifade ederek, “İşte Türk mühendislik harikamız Kaan’ımız, İHA’mız, SİHA’larımız, Bayraktar’ımız süzüldüğü göklerde, gök vatanımızda bizi daima gururlandırıyor. TGC Anadolu’muz mavi vatanımızda bayrağımızı gururlandırıyor. TOGG’umuz vatanımızın her bir karışında göğsümüzü kabartıyor.” ifadelerini kullandı.

“Terminal İstanbul, İstanbul’un yeni cazibe alanı olacak”

Murat Kurum, İstanbul’un dinamik teknoloji ve girişimcilik ağının acilen harekete geçmeyi beklediğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Biz kararlıyız ve 2030 yılına kadar İstanbul’umuzu dünyanın en gelişmiş ilk 20 girişimcilik şehrinden biri haline getireceğiz. Bu hedefin en büyük adımını da toplamda 400 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak bu devasa alanda atıyoruz. 25 bin kişinin aynı anda çalışma imkanı bulacağı Terminal İstanbul’umuz milli teknoloji hamlesi vizyonumuzun temel taşıyıcılarından biri olacak. Terminal binamızı, eskiden uçakların yanaştığı körüklerin bulunduğu alanlarımızı, teknolojik ürünlerin sergilendiği birer salon ve avlu haline getireceğiz.”

Terminal İstanbul’un, kentin yeni cazibe alanı olacağını kaydeden Kurum, “Büyük düşüneceğiz. Her yıl binlerce yeni teknoloji girişimcisinin ve buradaki Turcorn’ların Türkiye’den doğmasını hayal edeceğiz ve bunu da gençlerimizle, kıymetli bilim insanlarımızla birlikte başaracağız.” diye konuştu.

“Alan teknoloji üssü olacak”

Kurum, törende konuşmaların ardından tanıtım programına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile Terminal İstanbul’a ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.

Buradaki konuşmasında da alanın teknoloji üssü olacağının altını çizen Kurum, “Böylesi bir tesisi İstanbul’a kazandırıyor olmak bizim için de gurur vesilesi. Nisan ayı itibariyle başlayıp, 6 ay sonra ilk etaplarını açacağımız, 1 yıl sonra da projeyi tamamlayıp İstanbul’a ve Türkiye’ye armağan edeceğimiz Terminal İstanbul hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Robot köpek “Asil” afetlerde kullanılacak

Toplantıda, Murat Kurum’un konuşmasında değindiği Jidoka Dog Serisi, “Asil” adı verilen robot köpeği üreten LTC Yazılım ve Ar-Ge Hizmetleri Şirketi’nin kurucusu Murat Bil, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde faaliyet gösteren bir firma olduklarını kaydeden Bil, robot köpeklerle ilgili yazılımlar geliştirdiklerini, afette arama yapabilen, engelli bireylere yardım edebilen, işletmelerde güvenliği sağlayabilen sistemler üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bil, 13 ayda ürettikleri robot köpek Asil’i afetlerdeki arama kurtarmada kullanacaklarını anlattı.

Robot köpeğin 25 metreye kadar sesin nereden geldiğini algılayabildiğini, elektrik kaçağını tespit edebildiğini kaydeden Bil, Asil’in her geçen gün donanımlarını geliştireceklerini dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, İstanbul Valisi Davut Gül’ün de katılım gösterdiği toplantıda, sanayi ve teknoloji firmalarının yöneticileri, rektörler ve çok sayıda davetli de yer aldı.

Muhabir: Başak Akbulut Yazar

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu