AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

İGA neredeyse hiç kira da ödemiyor

Paylaş:

İGA neredeyse hiç kira da ödemiyor

Milyonlarca dar gelirli kirasını ödemek için inim inim inliyor, gözde müteahhitler devlete ödemeleri gereken milyarlarca lira tutan kiralarını dahi ödemiyor.

Uğruna Atatürk Havalimanı kapatılan İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’ya yapılan milyarlarca euroluk kira ertelemesinin belgeleri ortaya çıktı.

Belgelere göre 2020 yılında pandemi nedeniyle tahakkuk eden paranın silinmesinin kiralarla ilgili ilk karar olmadığı, daha önce de gözde müteahhitlere milyarlarca liralık erteleme yapıldığı anlaşıldı. 

İstanbul’da yapılacak yeni havalimanı için 2013 yılında imzalanan uygulama sözleşmesine göre, İGA’nın devlete 2018 yılında 147.6 milyon euro, 2043 yılına kadar her yıl 886 milyon euro ve 2043 yılında da 738.4 milyon euro kira ödemesi karara bağlandı. 5 gözde müteahhit Cengiz, Kolin, Kalyon Mapa ve Limak’ın oluşturduğu İGA adlı şirketin ödeyeceği rakam toplam 22 milyar 152 milyon Euro olarak hesaplandı. (Hali hazırda İGA’da sadece Kalyon ve Cengiz kaldı, Kolin, Mapa ve Limak projeden çekildi.)

İLK ERTELEME KARARI 2017’DE

26 Aralık 2017 günü Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Yönetim Kurulu, Başkan Funda Ocak ve katılan 4 üyenin imzasıyla İGA’nın 2018, 2019 ve 2020 yıl kiralarının 1 milyar 195 euroluk kısmının 2042-2043 yıllarına ertelenmesine karar verildi.

 

Gözde müteahhitlere yapılan milyarlarca liralık ertelemeye ilişkin 26 Aralık 2017 tarihli DHMİ Yönetim Kurulu kararı…

AKP iktidarının 5 gözde müteahhidine yaptığı erteleme 25 Ocak 2018 tarihli ek protokolle uygulamaya konuldu. Buna göre 2018 kirası 147.6 milyon eurodan, 55.1 milyon euroya, 2019 ve 2020 kiraları da 886 milyon eurodan, 334.8’er milyon euroya indirildi. Kalan kısım 24 yıl sonraya ertelendi. 

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak ve dört yönetim kurulu üyesi tarafından imzalanan kararın ardından düzenlenen 25 Ocak 2018 tarihli protokol ve İGA’nın 25 yıl ertelenen ödeme planı ilk kez yayınlanıyor.

2020 YILI KİRASI SİLİNDİ

İGA’nın kira ödemeleriyle ilgili ikinci karar pandemi nedeniyle verildi. 2020 yılı kira ödemeleri pandemi gerekçe gösterilerek tamamen silindi.  2021 ve 2022 dönemine ait kira bedellerinin ise 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanmasına karar verildiği açıklandı. 

‘HİÇ KİRA ÖDEMEDİ’ İDDİASI 

Sonuçta, İGA’nın, sözleşme gereği bugüne kadar 2018, 2019, 2020 ve 2021 yılları için tahakkuk eden toplam 2 milyar 805 milyon Euro yani yaklaşık 50 milyar 500 milyon lira kira ödemesi gerekiyordu. Ancak yapılan erteleme ve iptallerle bugüne kadar ödemesi gereken para 390 milyon euroya yani yaklaşık 7 milyar liraya indirildi. Sektörü yakından takip eden kaynaklar bu paranın da hiçbir zaman DHMİ’nin kasasına girmediğini iddia ediyor. 

İGA TARİH VE RAKAM VERMİYOR

SÖZCÜ, ısrarla İGA’ya kira ödemelerini sordu.  İGA, SÖZCÜ’nün, “Bugüne kadar DHMİ’ye kira ödemesi yaptınız mı? sorusunu şu ifadelerle geçiştirdi: “Bu zamana kadar İGA COVİD-19 pandemi sebebiyle ortaya çıkan mücbir sebep dönemi dışında üzerine düşen tüm kira ödemesi yükümlülüğünü yerine getirmiştir.”

Ancak hangi tarihte, ne kadar ödeme yaptığını ısrarlı sorulara rağmen yanıtlamaktan kaçındı. İGA’nın sessizliği 50 milyardan 7 milyar liraya indirilen kirayı bile ödemediği  iddiasını güçlendirdi. 

FUNDA OCAK KRİTİK İSİM

Öte yandan, 26 Aralık 2017 günü İGA için milyarlarca lira erteleme kararının altında imzası bulunan dönemin DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak’ın, oğlu Fırat Ocak’ı bu imzadan hemen önce İGA’da “Proje Geliştirme ve Koordinasyon Direktörü” sıfatıyla yüksek bir maaşla işe başlaması da dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıca kirayı tahsil edecek kurum olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı koltuğuna, Funda Ocak’ın yerine 2019 yılında Cumhurbaşkanı Kararı’yla İGA’nın eski CEO’su Hüseyin Keskin atanmıştı. Keskin 3 yıldır bu görevi yürütüyor.

 

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu