Ekonomi

İki ülke Türkiye için devrede! Suudi Arabistan’dan 5, Katar’dan 10 milyar dolar geliyor

Paylaş:

Katar‘ın Türkiye’ye 10 milyar dolara ulaşabilecek yeni kaynak girişi sağlaması için görüşmelerde son basamağa gelinirken, kaynağın 3 milyar dolara kadarlık kısmının bu yıl gelmesi bekleniyor.

BAKANLIKTAN RASTGELE BİR YORUM GELMEDİ

Reuters’a bilgi veren üst seviye bir yetkili mevzunun “liderler seviyesinde yapılan ziyarette ele alındığını” söylerken bir diğer yetkili ise yıl bitmeden 2-3 milyar dolar kısmının eurobond biçiminde olabileceğini söyledi. Üç kişinin doğruladığı haber için Katar ve Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yorum yapmadı.

EKONOMİK BAĞLANTILARIN ARTIRILACAĞI BİLDİRİSİ VERİLMİŞTİ

Ekonomi idaresi içeride regülasyonlarla döviz arz ve talebini istikrarda tutacak bir kur siyaseti izliyor. Batı sermayesinin ise mevcut tercihlerle yatırımlarını azaltması nedeniyle ise Erdoğan’ın “dost” diye tabir ettiği ülkelerden dış kaynak sağlayarak kur başta olmak üzere ekonomi siyasetlerini destekliyor. Bu kapsamda Katar ile Türkiye ekonomik ve diplomatik bağlantı, komşuları tarafından Katar’a yönelik ekonomik alakaların kesmesi ile birlikte sürat kazanmıştı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 ortasından 2021 başına kadar Katar’la olan diplomatik, ticaret ve ulaştırma münasebetlerini kesmişti. Türkiye ile Katar bu periyotta ekonomik bağlarını artırmış, TCMB Katar Merkez Bankası ile evvel 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap mutabakatı imzalamıştı. Katar bu devirde Borsa İstanbul ve Avrasya tünelinde de pay almış, ülkeler önderler düzeyinde ekonomik ilgilerin daha da artırılacağını söylemişlerdi.

“8-10 MİLYAR DOLAR ORTASINDA DEĞİŞEBİLİR”

Reuters’a bilgi veren üst seviye yetkili, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son kademesine gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir fiyat öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar ortasında sayı değişebilir” dedi ve ekledi; “Neticede 2-3 milyar doları yıl sonuna kadar, kalanı ise gelecek yıl olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içinde birtakım kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç formül üzerinde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Başkanlar seviyesinde yapılan ziyaretlerde de bu mevzu ele alındı.”

ERDOĞAN KATAR’A GİTMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2022’de 11 milyar dolar borçlanma öngörmüş ve bunun 9 milyar dolarını tamamlamıştı. Hasebiyle Hazine yıl bitmeden 2 milyar dolar daha ihraç gerçekleştirebilir. Önümüzdeki yıl memleketler arası piyasadan borçlanma maksadı ise 10 milyar dolar olan Hazine birtakım yıllarda önfinansman için borçlanmasını öne de çekebiliyor. Cumhurbakanı Tayyip Erdoğan son olarak Dünya Kupası’nın açılışı için bu hafta sonunda Katar’a gitmişti. Mevzu hakkında bilgi sahibi bir diğer yetkili ise Katar ile Türkiye ortasında ekonomik ilgilerin artmaya devam ettiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin bu yıl borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir kısım kaldı. Birinci etapta Katar’ın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki tekniği görüşmeleri müspet ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki yılın birinci aylarında devam edecek.”

SUUDİ ARABİSTAN, ÇİN, BAE, RUSYA, KATAR, KORE

Suudi Arabistan da bu hafta Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması için müzakerelerde sonuncu kademesinde olduklarını açıkladı. TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile yaklaşık 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap mutabakatı bulunuyor. Bankacıların hesaplamalarına nazaran swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor. Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat ilgisi ise bulunmuyordu. Katar’ın swap mutabakatı ise tıpkı fiyat ile birkaç ay evvel yenilenmişti.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu