Ekonomi

İktidarda ‘risk’ paniği

Paylaş:

Seçimin ikinci turuna iki gün kala özellikle finansal göstergelerde bozulma sürerken politika tercihleriyle Türkiye’yi ağır bir krize sürükleyen ekonomi yönetiminin panik adımları da artıyor.

Son olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminde (CDS) seçimlerin ilk turu ardından yaşanan sert yükselişi takiben bazı bankalardan bu hafta Hazine’nin eurobondlarından satın almasını istedi. İki bankacılık kaynağı Hazine’nin bu konuda bazı bankalarla toplantı yaptığını, bir bankacılık kaynağı ise TCMB’nin bankalardan eurobond satın almaları için talepte bulunduğunu ifade etti. Bankacılar bu alımların CDS’deki yükselişleri durdurmaya katkı sağladığını söylediler. 23 Mayıs’ta 700 baz puanı aşan Türkiye’nin risk primi, son iki gündür bu değerin biraz altında hareket etti.

“AMAÇ DÖVİZ TOPLAMA”

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan isimlerden Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, CDS’yi baskılama girişiminin krizi gizleme çabası olduğunu belirterek “CDS’ler çok gündem oldu ve ona karşı bir hamle yapmışlar deniliyor. Ama Hazine eurobondları yüzde 10.77 iken Amerikan devlet tahvilleri yüzde 3.78 yani aralarındaki fark (CDS farkı) yaklaşık 700 baz puan. Bu göstergelere bakınca bu girişimin bir işe yaramadığı görülüyor. Belki bu haber çıkmadan önce bankaların hamlesiyle bir düşüş olmuş olabilir ama bugün yine aynı seviyelere yakın seyrettiğini görüyoruz” dedi.

(Hayri Kozanoğlu)

Bankacılık uzmanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu ise bu hamle ile asıl nedenin CDS’ten önce döviz ihtiyacını gidermek olduğunu söyledi. Merkez Bankası’nın ciddi bir döviz açığı bulunduğunu belirten Babuşcu şöyle devam etti:

“Bu eurobondları bankalara satarak nakit döviz toplamaya çalışıyorlar. Seçime iki gün kala CDS’leri 30 ya da 50 puan düşürse ne olacak ki? Bu nedenle asıl sebebin döviz açığı olduğunu düşünüyorum. Merkez’in rezervlerindeki erime hepimizin malumu.”

(Şenol Babuşcu)

Sosyal medya hesabından değerlendirme yapan Prof. Dr. Hakan Kara ise şuna dikkat çekti: “Piyasalarda riski takip edebildiğimiz sağlıklı veri olarak bir CDS kalmıştı, onu da bozun da hepten rahatlayalım.”

21 YIL SONRA EKSİDE

Öte yandan 19 Mayıs haftası itibarıyla Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri (swap dahil) eksi 151 milyon dolara geriledi. Dün açıklanan verilere göre böylece 21 yıl sonra ilk kez net rezerv negatif bölgeye geçti. Swap hariç net rezervler ise eksi 60.3 milyar dolar olarak hesaplandı. Önceki hafta bu rakam eksi 57.8 milyar dolardı. Brüt rezervler de 3.5 milyar dolar düşüşle 101.6 milyar dolara geriledi. Ayrıca faiz üst sınırı kaldırılan kur korumalı mevduat 7 haftada 32.6 milyar dolar artışla 121.4 milyar dolara ulaştı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu