İlker Kaleli: Poyraz bir ‘Tutunamayan’

İki yıldır hayat verdiği Poyraz karakterini Oğuz Atay kahramanlarıyla ilişkilendiren İlker Kaleli Bavul dergisi ile yaptığı söyleşide “Poyraz da bir tutunamayan” dedi.

Kanal D’nin sevilen dizisi Poyraz Karayel’in baş karakteri Poyraz’ı canlandıran İlker Kaleli, Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar” kitabına gönderme yaparak “Topluma karşı bireyin hissettiği acı Poyraz’da mevcut. Çünkü o da sessiz duruşuyla bir çığlık atıyor. ‘Beni anlayın! Beni görün! Ben buradayım!’ diyor. Aynı Oğuz Atay kitaplarındaki karakterler gibi. Hikmet’in, Selim’in, Turgut’un yansımaları Poyraz’ın içinde bir arada. Sevgiye muhtaçlığı, sevgiye açlığı, baktığı her yerde bir şeye tutunma ihtiyacı duyması… İfade biçimleri benzer de olsa ayrı da olsa Poyraz Karayel ve Oğuz Atay’ın içlerinde aynı tutunamamışlık hissinden doğan kendini anlamlandırmaya çalışma ihtiyacı var,” dedi.

Oğuz Atay’ın kendi hayatında da büyük önemi olduğunu söyleyen Kaleli, Atay’a ait “Kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor,” cümlesinin hayatının en önemli üç cümlesinden biri olduğunu vurgulayarak “Çok çaresiz değil mi? Belli ki adam, bir şeyi anlatmaya çalışıyor ve anlaşılamıyor. Ama bunun için karşısındakini de suçlamıyor, kelimeleri suçluyor. Yetmiyor diyor… Ve hayatta gerçek olan her şey sanırım kelimeye ve dile dökemediklerimizden çıkıyor,” dedi.

Bu keyifli sohbeti kaçırmak istemiyorsanız İlker Kaleli’nin Oğuz Atay ve Poyraz Karayel hakkındaki sözlerinin devamı Bavul Dergi, Ocak sayısında.

ilgili haberler