Independent’a konuşan IŞİD Militanları..

Independent gazetesine konuşan eski bir IŞİD militanı, IŞİD liderliğinin Türkiye’yi “yöneticileri İslam’a sırtını dönüp Amerikalılar ve Ruslarla ittifak kurmuş bir Müslüman ülke, düşmanların en kötüsü” olarak gördüğünü söyledi. Kuzey Suriye’de bulunduğu belirtilen Ebu Mutassim adlı militan, IŞİD’in Türkiye’ye savaş ilan ettiğini söyledi. Kim Sengupta imzalı haberde, cihatçıların Türkiye’den Suriye’ye militan ve silah göndermek için kullandığı sınır bölgelerinde IŞİD’in nasıl yuvalandığına da değinildi. “Esad rejiminden kaçan, ancak radikal İslamcılara da karşı çıkan Suriyeli aktivistler saldırıya uğradı, bazıları öldürüldü. Urfa’da cami imamları sürekli gençleri IŞİD’e ve Nusra’ya katılarak İslam’a hizmet etmeye çağırıyordu” denildi.

IŞİD tarafından tehdit edildiği için İstanbul’a taşınmak zorunda kalan İdlibli aktivist Yasir Abdülhamid, “Urfa gibi yerler Suriye kadar tehlikeli hale geldi. IŞİD’in Türk yetkililerin haberi ya da müdahalesi olmadan nasıl o kadar rahat hareket ettiğini anlayamıyorduk. Bazı bağlantıları olduğunu duyduk tabii” diye konuştu.

Independent’ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, İstanbul saldırısına ilişkin yorumunda “Demokratik olarak seçilmiş bir diktatör komşusunun iç savaşında geçit rolü üstlenmek istiyorsa, kendi büyük şehirlerinde katliamlar dışında ne bekleyebilir” diye sordu.

Gazetenin muhabirlerinden  Patrick Cockburn ise Türk hükümetinin topraklarındaki IŞİD saldırılarına engel olamayacağını savundu. Cihatçı örgütün Türkiye’de sağlam köklerinin olduğunu, yerli veya ithal militanlarla saldırı düzenleyebileceğini belirten Cockburn, Türkiye’deki terörü Avrupa ve Ortadoğu’dan farklı kılanın saldırganların çeşitliliği olduğunu vurguladı.(cumhuriyet)

ilgili haberler