GüncelGündem

İngiltere sahipsiz sokak hayvanları için barınak sorununu aşamıyor

Paylaş:

LONDRA (AA) – AA muhabiri, sahipsiz hayvan yönetiminin yasalarla belirlendiği ülkedeki uygulamaları, yerel yönetimlerin görevlerini ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını derledi.

Buna göre ülkede sahipsiz hayvanların kontrol altına alınıp barınaklara yerleştirilmesi, belediyelerin yetki alanına giriyor. Hayvanları yakalamak için gerekli personeli çalıştırması zorunlu olan belediyeler, bir sokak köpeğini yakaladığında önce bakımını yapıyor sonra da barınaklara yerleştiriyor.

Belediyeler, varsa mikroçipi üzerinden sahibine ulaşmaya çalıştığı sahipsiz köpekleri 1 hafta barınaklarda tuttuktan sonra yeniden sahiplendirmek için bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarına (STK) bilgi veriyor.

STK’ler, yer olması halinde sahipsiz köpeği alıp kendi barınaklarına yerleştirirken belediyelerden teslim alınamayan köpekler, kapasite sorunlarından dolayı 1 haftanın sonunda uyutuluyor.

Sahibine dönemeyen köpek sayısı fazla

AA muhabirine konuşan Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA) örgütünün Dijital Kampanyalar Yöneticisi Chelsea Munro’ya göre PETA, barınaklardan sahiplenme ve kısırlaştırma yöntemlerini savunuyor.

Kısırlaştırmanın, sonu sokakta bitecek nüfus artışını önlemek, sahiplenmenin ise barınaklardaki hayvanlara mutlu bir yuva vermek için önemli olduğunu kaydeden Munro, şunları söyledi:

“Ne yazık ki yeniden sahiplendirilemeyen, sahibine dönemeyen yani hala barınakta olan köpek sayısı çok yüksek. Günlük 100 civarında köpek sokaklardan toplanıyor. Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği (RSCPA), geçen yıl 1 milyonun üzerinde sokak köpeği ihbarı aldı ki bu da saat başı yaklaşık 125 sokak köpeği ihbarına denk geliyor. Günlük tahmini 21 köpek uyutuluyor.”

Ülkede barınakların kapasitelerinin dolu olduğuna dikkati çeken Munro, “İngiltere’de sokağa geri bırakmak bir seçenek değil. Köpekleri sokağa bırakmak onları başka etkenlere açık hale getirir. Susuzluktan ve açlıktan ölebilir, zehirlenebilir, endişeli veya gergin olduklarında köpek saldırılarına sebebiyet verebilir. Köpekleri sokağa geri salmak, en iyi seçenek değildir.” diye konuştu.

PETA yetkilisi, barınakların çok dolu olduğu bir ortamda, sağlıksız ve sahiplenilemeyen köpekler için en iyi yöntemin uyutmak olduğunu belirterek “Onları sokağa salıp açlıktan ya da susuzluktan öldürmek, daha acılı ve uzun bir ölüm olur. Ancak uyutmak, daha hızlı ve acısız bir ölümdür. Uyutmak aslında iyi bir ölümdür.” dedi.

Kovid-19 sonrası terk edilen hayvan sayısı patladı

Ülkede artan yaşam maliyetleri ve Kovid-19 salgını sonrası evden çalışmanın sona ermesiyle İngiltere’de geçen yıl sokağa ya da barınaklara bırakılan köpek sayısının son 3 yılın en yükseği olduğuna işaret eden Munro, bu nedenle satın almak yerine sahiplenmeyi savunduklarını söyledi.

Munro, evcil hayvan satın almanın getirdiği sorunlara da değinerek “Satın alarak hayvanları erken dönemde ailesinden ayırırsınız. Aynı zamanda sağlıksız türlerin üretimini de desteklemiş olursunuz. Örnek olarak King Charles Spaniel cinsinin kafatası beynine göre küçüktür ve bu kronik ağrılara yol açar. Aynı zamanda süs köpekleri ve bulldog cinsleri nefes almakta zorluk yaşarlar. Koştuklarında nefes alamazlar ve bu çok acı verir. Bu cinsler, ortalama yaşam beklentisinden daha kısa süre yaşarlar. Alman kurtları ise kronik bel ağrısı yaşar.” ifadelerini kullandı.

Köpek satışları için “Sorunu besliyor” diyen Munro, “Gelişmekte olan ülkelerde bu, maalesef bir seçenek değil. Barınakların çok dolu olduğu bir yerde yeni barınaklar yapmak, kurşun yarasına yara bandı yapıştırmak gibidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Köpeği sokağa atmak hayvana karşı canilik ve işkence kabul ediliyor

Sivil toplum kuruluşlarının raporlarına göre, İngiltere’deki hanelerde 13 milyon köpek bulunuyor. Sahipsiz hayvanlarla ilgili düzenlemeler ise 1990 tarihli Çevre Koruma Yasası ve bu yasada 1992’de yapılan düzenlemelerle belirleniyor.

Hayvanların refahı ve sağlığına yönelik 2006 tarihli yasa ise bir köpeği sokağa atmayı, hayvana karşı canilik ve işkence kabul ediyor. Bu suçu işleyenler 20 bin sterline kadar para cezası ve 6 aya kadar hapis cezasıyla yargılanabiliyor.

Yasalar, bir hafta içinde mikroçipi üzerinden sahibine ulaşılamayan ve sahibi tarafından teslim alınmayan köpeklerin akıbetiyle ilgili kararı belediyelere bırakırken sahipsiz köpek ihbarları STK’lere de yapılabiliyor.

STK’ler, sağlık ve saldırganlık nedeniyle köpekleri uyutmaya karar verebiliyor. Barınaklarında yeterli yer bulunmayan STK’ler, sürekli barınaktan sahiplenme ve kapasiteyi artırmak için bağış çağrıları yapıyor.

“Sahipsiz köpekleri eve götürmeyin” uyarısı

Belediyeler tarafından bulunan bir köpeği sahibi teslim alacaksa veteriner ve barınak masraflarını ödemek zorunda.

Ancak sahipsiz bir köpek, bir kişi tarafından bulunup kontrol altına alınırsa kontrol süresi 1 haftadan 28 güne çıkıyor. Bu süre içinde kişinin, bulduğu köpeğin bakımını yapması gerekiyor.

Köpeği bulan kişilere 28 günün sonunda sahiplenme hakkı tanınıyor. Ancak asıl sahibi köpeğini teslim almak isterse bakım ve tedavi masraflarını ödemek zorunda değil.

Bu nedenle köpek bulan kişilere kuracakları duygusal bağ ve masraflarının karşılanmaması ihtimalinden dolayı köpekleri eve götürmeme uyarısı yapılıyor.

Belediyeler, bir haftanın sonunda sahip çıkılmayan bir köpeği araştırma kuruluşlarına verme ya da satma hakkına da sahip.

Öte yandan İngiliz hükümeti de yurt dışına çıkacak İngilizler için “sokak köpeklerine yaklaşmayın” uyarısı yapıyor. Hükümetin Türkiye’yle ilgili yaptığı seyahat uyarılarında, “Birçok kentte sokak köpekleri bulunuyor. Köpek sürüleri parklar ile boş arazilerde bulunuyor ve saldırgan olabilirler. Dikkatli olun ve sokak köpeklerine yaklaşmayın. Isırılırsanız derhal tıbbi destek alın. Kuduz gibi hayvan kaynaklı hastalıklar Türkiye’de bulunmaktadır.” ifadeleri yer alıyor.

İngiltere’deki 218 belediye 20 bine yakın köpek topladı

İngiltere’deki hayvan hakları örgütlerinden Blue Cross’un verilerine göre ülkedeki yerel yönetimler, sokaklardan yılda 100 binden fazla köpek topluyor.

Dogs Trust isimli STK’nin ise 2021-2022 yıllarında İngiltere’deki 683 belediyenin 218’iyle yaptığı araştırma, 1 yılda toplanan köpek sayısının 20 bine yakın olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılan belediyelerin verilerine göre köpeklerin yarısından fazlası sahiplerine döndü, yaklaşık 4 bin köpek dernekler tarafından alındı ya da yeniden sahiplendirildi, 200’ün üzerinde köpek ise uyutuldu.

Muhabir: Behlül Çetinkaya

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu